DENON (część 2): AVC-X4800H, to prawdopodobnie najbardziej warty nabycia wzmacniacz wielokanałowy w tym roku

Skąd taki odważny tytuł? Powodów jest co najmniej kilka i za chwilę je szczegółowo opiszę, ale za najważniejsze uznałbym dwa z nich – konkretnie w tym modelu dostajemy najwięcej z zaawansowanych, przydatnych, uodporniających na przyszłość funkcjonalności, za najmniejsze pieniądze (nie mówię, że małe, ale mniejsze na tle innych modeli i konkurencji). Po drugie w tej cenie dostajemy urządzenie zbudowane w 100% w fabryce w Shirakawa (Japonia), na tej samej linii montażowej i według takich samych wyśrubowanych standardów, jak znacznie droższe modele flagowe Denon / Marantz. Gdybym dziś potrzebował kupić wzmacniacz wielokanałowy i chciał mieć spokojną głowę na dłuższy czas, to bez wahania wziąłbym właśnie AVC-X4800H.


[img:2]Po pierwsze primo AVC-X4800H jest elegancki i piękny / srebrny lub czarny

Niniejszy tekst jest rozwinięciem / uzupełnieniem / ciągiem dalszym relacji z prezentacji nowości Denon'a na sezon 2022/23, wzbogaconym o zdjęcia studyjne. Dopiero lektura obu tekstów (w kolejności dowolnej) da kompletny obraz AVC-X4800H: 

> DENON (część 1): AVR-X2800H / AVR-X2800H DAB / AVC-X3800H - sporo zmian na lepsze we wzmacniaczach wielokanałowych 8K


[img:1]Po drugie primo AVC-X4800H jest nafaszerowany wyjątkowymi nowościami niczym kaczka na święta

(kliknij)

Info dystrybutora: Denon przedstawia AVC-X4800H, wysokowydajny wzmacniacz AV, zaprojektowany dla entuzjastów kina domowego, oferujący zaawansowane przetwarzanie HDMI, bezkompromisowe 9 kanałów wzmocnienia o mocy 200 W, dźwięk przestrzenny 3D i wideo w wysokiej rozdzielczości do 8K.
Ten wzmacniacz zanurza miłośników filmu i muzyki w wielowymiarowych wrażeniach.


[img:3]Po trzecie primo AVC-X4800H ma czym zapewnić obsługę formatów Dolby Atmos / DTS:X / IMAX Enhanced / Auro 3D, dekodując 11 kanałów i wzmacniając 9 w rozbudowanych konfiguracjach głośników / 8K na wszystkich wejściach HDMI, oraz oferuje możliwość skalowania starszych treści / UWAGA! Informacja kompletnie nienagłaśniana w przekazach medialnych, a jest to fakt widocznym gołym okiem – jest w pełni przygotowany do współpracy z automatyką domową
(kliknij)

Dysponując pakietem zdjęć studyjnych od producenta, na przykładach pokażę, na czym polegają różnice pomiędzy dobrymi, bardzo dobrymi (jak ten) i flagowymi wzmacniaczami wielokanałowymi.

Oczywiście sercem każdego wielokanałowca są wzmacniacze, jednak bez odpowiedniego zasilania, dekodowania sygnałów, przedwzmacniacza, który by zarządzał ruchem na wejściach i wyjściach, a więc obwodów cyfrowych i analogowych nic by z tego nie wyszło... 
Przyjrzyjmy się więc cechom tego znacznie bardziej zaawansowanego modelu w stosunku do opisanych w poprzednim odcinku AVR-X2800H DAB / AVC-X3800H.


[img:4]Formalnie AVC-X4800H nie jest amplitunerem z powodu braku wbudowanego tunera FM, natomiast nadal dostarcza sygnał setek radiostacji nadających w internecie / zaprojektowany i wyprodukowany przez firmę Denon w Japonii, powinien spokojnie wykroczyć poza oczekiwania co do wydajności i jakości, nawet bardzo wymagających entuzjastów kina domowego
(kliknij)


AVC-X4800H przeznaczony jest pod duże instalacje. Na pokładzie posiada 9 wzmacniaczy po 125 W, wbudowany moduł HEOS, oraz zaawansowaną konstrukcję wewnętrzną, która znacząco wpływa na jakość dźwięku – wszystko to stało się możliwe dzięki decyzji o podjęciu produkcji tego modelu na specjalistycznej linii montażu produktów premium w fabryce Shirakawa Audio Works w Japonii. Można więc powiedzieć, że to urządzenie ugruntowuje dominującą pozycję Denon’a jako lidera rynku, a z drugiej oferuje bardzo dużo, nie wpędzając nas jeszcze w szaleńczo wysokie koszta. 


[img:11]Ludzie często zadają pytania, co nabija cenę, skoro z zewnątrz urządzenia wyglądają tak podobnie?
M.in. im wyższy model tym bardziej jest sztywny i podzielony na więcej odseparowanych obwodów, tak by zminimalizować zakłócenia migrujące pomiędzy układami – w 2800H cała elektronika na jednej płycie, wzmacniacze na wspólnej i obudowa jednowarstwowa / w 3800H wzmacniacze podzielone na dwie płyty 5+4, rozdzielone układy cyfrowe od analogowych i dwuwarstwowy sztywny korpus / 4800H pojawiają się wzmacniacze monolityczne, gdzie każdy stanowi osobny obwód na własnej płytce, jednocześnie jest to najtańszy z modeli premium wyposażonych w takie rozwiązanie / w A1H z uwagi na konstrukcję symetryczną wszystkiego jest dwa razy więcej + potrójnie usztywniona obudowa (całość 32 kg)

Kluczowym komponentem są tu więc monolityczne wzmacniacze, które niejako zmigrował z topowych modeli X8500H i X6700H, a teraz będą dostępne również w X4800H.
Uprzedzając rodzące się w głowach pytanie: „A gdzie pojawią się za rok?" – zapowiedziano, iż nie ma szans, by tak wymagające komponenty pojawiły się kiedykolwiek w modelach niższych lub w następcy 4800. Cytuję: „To jest po prostu nierealne”. 
W gruncie rzeczy to dobra informacja, bo przynajmniej już wiemy, na czym stoimy i gdzie przebiega nieprzesuwalna granica technologiczno-ekonomiczna. 


[img:9]Blok dziewięciu wzmacniaczy przykręconych poprzez warstwę pasty termoprzewodzącej (jak w komputerach) do masywnego radiatora wytłoczonego na zimno z aluminium
(kliknij)

[img:8]Pojedynczy wzmacniacz wygląda na prostą konstrukcję, ale zanim osiągnie taką formę wymaga setek godzin odsłuchów i poprawek
(kliknij)

[img:12]Odprowadzanie ciepła – w 2800H radiator stanowi wygięta faliście blacha aluminiowa, która z uwagi na mniejszą moc urządzenia spełnia swoją funkcję / w 3800H z uwagi na podział wzmacniaczy na dwie płytki 5 + 4 kanały, mniej zakłóceń migruje pomiędzy warstwą dolnych i górnych głośników  dwa wymienniki ciepła pracują wydajnie tworząc komin termiczny / w 4800H każdy z 9. wzmacniaczy stanowi odrębną całość na indywidualnej płytce, więc drgania czy przesłuchy w naturalny sposób są redukowane – w Shirakawa posiadają odpowiednie narzędzia do budowy takich wzmacniaczy
(kliknij)

[img:14]Celem dalsze walki z zakłóceniami działania manipulujące sygnałem, odbywają się w domenie cyfrowej

Obszar niebieskawy to sekcja cyfrowa (wszelkie operacje na plikach / Denon AL32 Multichannel Processing / konfigurowanie głośników / zarządzanie basem), zielonkawa analogowa (wszelkie operacje z gotowym sygnałem i proces amplifikacji). Wszystko by jak najmniej zakłóceń miało wpływ na to, co się dzieje po stronie analogowej. 


[img:15]Denon AL32 Multichannel Processing

Denon AL32 Multichannel Processing to patent Denona opracowany pierwotnie na potrzeby odtwarzaczy CD, gdzie celem poprawy jakości przetwarzanego sygnału podnoszona jest jego rozdzielczości z 16 do 32 bitów. Operacje na takich plikach powodują wtedy relatywnie mniejsze zniekształcenia. Odpowiedzialny za to obszar odwodów (ang. Dynamic Discrete Surround Circuit) realizowany jest obecnie na elementach dyskretnych i w całości przetwarzany w 32 bitach.


[img:13]Na płycie cyfrowej wygospodarowano więcej miejsca pod bardzo wymagający procesor DSP (jasny kwadrat) / na drugim ujęciu moduł HEOS / czarne radiatory odpowiadają za chłodzenie kości obsługujących HDMI 2.1

(kliknij)

[img:17]Im wyższy model, tym więcej osobnych płyt drukowanych

Powyżej przykłady rozwoju topologii elektroniki:

  • Type 1 – gdzie obwody cyfrowe i analogowe znajdują się w sąsiedztwie na wspólnej płycie głównej, jest tu stosunkowo mało miejsca na podzespoły i nawet ścieżki muszą być wąskie.
  • Type 2 – tu obwody są już przestrzennie rozdzielone i znajdują się na różnych płytkach, co wyraźnie poprawia jakość.
  • Type 3 – uwalnia przestrzeń po stronie cyfrowej na większe i lepsze komponenty poprzez przeniesienie DAC'ka na płytę analogową. Skraca to długość analogowych ścieżek, co również wpływa dobroczynnie – wszak  kraina analogu zaczyna się tuż za DAC'iem.  


[img:10]Płytk analogowa
(kliknij)

Oczywiście niezbędne jest też wydajne zasilanie. Jak widać na kolejnym zdjęciu, ten ważący kilka kilogramów zasilacz został fizycznie ekranowany stalową blachą, by nie siać zakłóceniami w kierunku płytek. 
Do budowy wykorzystano jeszcze więcej kustomowych komponentów niż poprzednio.


[img:6](kliknij)

[img:16]Potężne kondensatory stanowiące rezerwuar energii do swobodnego napędzania kolumn produkuje na zamówienie Su'scon

Wydaje się, że to właściwe miejsce, by postawić kropkę i przestać się już dalej zagłębiać w detale charakterystyczne dla projektów Denon'a, o których nie raz już pisałem przy okazji innych premier. 

Uzupełniając:

  • Aby ułatwić pracę profesjonalnym instalatorom, wprowadzono wiele udogodnień w systemie operacyjnym, m.in. możliwość blokowania funkcji, w których klient mógłby niechcący namieszać
  • Umożliwiono korekcję akustyki pomieszczenia Audyssey (MultEQ XT32) + opcjonalnie DIRAC Live (albo obie na raz z możliwością przełączania). Przykładowo jedna korekta może dotyczyć okien odsłoniętych a druga, gdy zaciągnięte są zasłony. 
  • AVC-X4800H może stanowić centrum domowej rozrywki, dzięki dostępowi do muzycznych serwisów streamingowych.
  • Dzięki technologii HEOS Built-in może dostarczać dźwięk do każdego pomieszczenia wyposażonego w głośniki Denon Home.
  • 9 dyskretnych, wysokoprądowych, monolitycznych wzmacniaczy gwarantuje znakomitą separację kanałów, umożliwiając odtwarzanie nawet najbardziej subtelnych szczegółów również z muzyki (w tym przestrzennej Atmos Music) oraz filmowych ścieżek dźwiękowych. 
  • Obsługuje 4 subwoofery.
  • Wiele opcji konfiguracji i elastyczność umożliwi dostosowanie wzmacniacza do indywidualnych potrzeb każdego kina domowego.

Cena sugerowana: 12.499 zł


[img:20]Aktualna oferta modeli

W części trzeciej opiszę ostatnią z tegorocznych premier i zarazem urządzenie jedyne w swoim rodzaju – wybitny pod każdym względem flagowy AVC-A1H

3D: Dolby Atmos/DTS:X/Ambeo Wi-fi/LAN Wzmacniacze zintegrowane Hi-res (stacjonarne) Bluetooth aptX Kompatybilny z multiroom Usługi sieciowe (Tidal, Spotify...) Wzmacnianie Amplitunery 4K/UHD

Gdzie kupić?

DENON DENON www.denon.pl

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > DENON rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz