28 lipca 2023 08:03
Waldemar Nowak INFOAUDIO.PL Info FNCE S.A. FNCE S.A. tel: +48 22 270 29 45 www.focal-polska.pl

FOCAL: czyżby najbardziej pracowity pośród producentów kolumn?

Cykl relacji z tegorocznego HIGH END rozpocząłem od NAIM'a, a na FOCAL'u zakończę. Francuzi pokazali wszystko to, co miało swoje premiery od grudnia do maja i jak to razem podsumować, to bardzo pracowita firma (a w zasadzie ludzie w niej zatrudnieni). 


[img:1]Na wejściu obowiązkowo najbardziej hi-endowy duet: GRANDE UTOPIA EM EVO + wzmacniacz STATEMENT 
(kliknij)

Oczywiście będąc producentem tak ekstremalnie udanych kolumn, jak Focal nie może być mowy o zbyt częstym "majstrowaniu" przy flagowcach — to podważałoby stabilność oferty i rodziło frustracje wśród nabywców. Tak więc dźwięk trzyma klasę, natomiast zawsze można pomajstrować przy wyglądzie, by przykuć uwagę zwiedzających. Tym razem padło na STELLA i MAESTRO UTOPIA EVO, które zaprezentowano w wykończeniu ze skóry...

NAIM: zaskoczył serią 300 NEW CLASSIC + hi-endowym wzmacniaczem NAIT 50 rodem z 1983 roku


[img:3]MAESTRO UTOPIA EVO w naturalnej skórze — gdy po latach powierzchnia się spatynuje (rysy i przebarwienia) będą wyglądały obłędnie

(kliknij)

[img:2]Nieco mniejsze STELLA UTOPIA EM EVO w czerwonej skórze — ten zestaw posłużył do prezentacji nowej serii NAIM 300
(kliknij)

Główne demo robiło piorunujące wrażenie i nie ma co się dziwić, gdy do muzykowania zaangażowano sprzęt za tak konkretne pieniądze, natomiast na drugiej sali dział się cud gospodarczy non-stop. Grał tam minimalistyczny zestaw złożony z: VESTIA No3 (ok. 13.000 zł para) + odtwarzacz all-in-one NAIM UNITY STAR + serwer muzyczny UNITY CORE.
Ludzie wchodzili i niedowierzali, że kolumny w tak umiarkowanej cenie mogą tyle z siebie dawać. W tym pomieszczeniu nie było nawet ścian do sufitu, a tylko jakieś panele ze sklejki, natomiast magia się zadziała za sprawą bardzo starannie dopracowanego ustawienia. To tylko potwierdza stare przysłowie pszczół: "Nie ważne za ile, ale gdzie i jak stoi".


[img:9]VESTIA No3 / facet na zdjęciu to Olaf Steinert — ten sam który w ubiegłym roku również ustawił i prowadził prezentację w Warszawie, człowiek o wybitnej wiedzy, więc warto go podpytać o to i owo, jeśli się znów na AVS pokaże
(kliknij)

[img:11]W zasadzie sam NAIM UNITY STAR z dostępem do internetu mógłby wystarczyć, ale wiadomo, że jak się ma własną kolekcję muzyki cyfrowej to najlepiej odtwarzać ją z dobrego serwera — gdyby stoliczek był ciut szerszy to UNITY CORE postawiony po prawej stworzyłby bardzo estetyczny / symetryczny i funkcjonalny zestaw
(kliknij)

Odświeżono linię KANTA pokazując nowe fronty i mam takie wrażenie, że trochę to się stało na życzenie publiczności. Różnorodność kolorów była spoko, ale jednak fronty matowe zamiast błyszczących... mamy więc teraz do dyspozycji 9 wersji miksów różnych gatunków drewna z tradycyjnymi i nieco mniej tradycyjnymi odcieniami. 

FOCAL: KANTA - stereo i kino w jednym stylu


[img:5]KANTA w nowych frontach (nie wszystkie pokazano)
(kliknij)

[img:6]A tak to wygląda z bliska — gdybym miał małe dzieci lub zwierzęta, to sto razy bardziej wolałbym taki mat, zwłaszcza że w przeciwieństwie do lakieru te fronty w całej objętości wykonano z jednorodnego tworzywa polimerowego, nawet większe wgniotki nie będą widoczne
(kliknij)

[img:12]THEVA No3-D — wersja zmodyfikowana pod Dolby Atmos i Dolby Music — kanał efektowy ukryty jest w górnej ściance kolumny

[img:4]Tak obecnie wygląda trzon oferty (pomijając hi-endowce) — od lewej: KANTA / SOPRA / ARIA / VESTIA / THEVA
(kliknij)

SOPRA N°2 CONCRETE / OSTREA (tzw. betonowa i ostrygowa) miały premierę pod koniec ubiegłego roku, ale realnie stały się dostępne bodajże od marca. Z powierzchnią wykończoną nanoszonym ręcznie betonem architektonicznym, stały się prawdziwym ewenementem na rynku, gdyż nie ma dwóch identycznych egzemplarzy. Są również cięższe od standardowych wersji. Dla osób ceniących sobie indywidualność, to oferta nie do pogardzenia. 

FOCAL: SOPRA N°2 — niepowtarzalna faktura i niesamowita kolorystyka

VESTIA weszły w styczniu.

THEVA pokazały się jakoś na przełomie kwietnia i maja, zastępując CHORA. 

FOCAL: THEVA — lepsza i wszechstronnie uzdolniona następczyni


[img:8]W słuchawkach, póki co bez zmian

[img:7]LITTORA STONE 8 i pomiędzy nimi SUB 12

Warto jeszcze wspomnieć o linii LITTORA, a w zasadzie o trzech liniach głośników zewnętrznych — gruntowe STONE 8 / SUB 12 (pokazane) / wiszące SAT 5 / do zabudowy ICW (niepokazane) — pojawiły się u nas na początku marca.

FOCAL: LITTORA 1000 — odporne na wilgoć luksusowe głośniki montażowe
FOCAL: Littora 200 — głośniki ogrodowe


[img:10]Absolutna perełka — P60 Limited Edition — zestaw do udoskonalenia Porsche 911
(kliknij)

FOCAL: INSIDE — można mieć lepsze nagłośnienie w drodze niż w domu

 

 


[img:13]Stefan Dreischärf — dyrektor zarządzający wystawy

W tym miejscu kończymy tegoroczną przygodę z 40. jubileuszową wystawą HIGH END, którą opisałem nomen omen równo w 40 relacjach. 

Na zakończenie pragnę podzielić się CIEKAWOSTKĄ z konferencji prasowej otwierającej wystawę — pokazano tam slajd z podziałem wystawców na kraje pochodzenia, a który wlał w moje audiofilskie serduszko powiew narodowej dumy.
Polscy wystawcy stanowią siódmą siłę w audio, co pokazuje jak ogromna praca została przez lata wykonana przez naszych producentów i dystrybutorów. Gdy z wykresu odrzucimy Azję, bo to żadne państwo a worek, do którego wrzucono wszystkich Azjatów jak leci, oraz Sonstige (czyli inni), to przed nami tylko takie potęgi Niemcy / USA / Włochy / Wielka Brytania / Francja i Holandia. Obok nas Duńczycy i Szwajcarzy a cała reszta za nami — no czyż to nie jest piękne?


[img:14](kliknij)

[img:16]Górne poziomy hal 4.1 i 3.1 po zamknięciu — ostatni gasi światło
(kliknij)

[img:15]Kolejna 41. wystawa już za 285 dni od dziś :)
Koniec / kropka / wakacje... pozdrawiam, Waldemar Nowak ♥♥♥

Kolumny

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

FNCE S.A.

tel.: +48 22 270 29 45
tel.: +48 729 197 504
adres:
Ul. Kurantów 34 02-873 Warszawa

Sklepy muzyczne > FOCAL rozwiń listę sklepów

reklama
Może Cię zaciekawić:
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz