
PHASE LINEAR w pokoju firmy NOMOS... ale nie tylko!
Lata 70-te ubiegłego stulecia to okres rozkwitu branży audio. Przez miłośników vintage czas ten nazywany jest często "złotym wiekiem audio", a firmy takie jak Marantz, McIntosh, Pioneer, Sansui stworzyły w tamtych latach urządzenia, które zyskały miano legendarnych. Do dziś są one często poszukiwane; zarówno przez miłośników dobrego brzmienia jak i kolekcjonerów.
Na jednej z prezentacji w Hotelu Sobieski zobaczymy legendarne urządzenia firmy PHASE LINEAR. Młodszym audiofilom warto przypomnieć, że urządzenia tej nieistniejącej obecnie marki zapoczątkowały w latach 70-tych XX wieku rozwój audio.
Warszawski sklep NOMOS zaprezentuje w sali MAGNAT na I piętrze zestaw składający się z końcówek mocy serii 400, słynnego przedwzmacniacza serii 4000 oraz kolumn JBL TI 250. Przypominamy krótką historię twórcy marki - pana Boba Carvera, który pozostawił po sobie wiele wspaniałych urządzeń.
Amerykańska firma Phase Linear została założona przez legendę branży audio, Boba Carver’a w miasteczku Edmonds w stanie Washington. Według wielu źródeł firma powstała w roku 1970, lecz tak naprawdę Bob Carver zaczął konstruować pierwsze wzmacniacze pod nazwą Phase Linear już rok wcześniej w swoim domu w Richmond Heights, nieopodal Seattle. Jeszcze wcześniej, w roku 1966, na życzenie klienta, zbudował stereofoniczny wzmacniacz lampowy o ogromnej mocy 300W. W pierwotnym założeniu wzmacniacz miał mieć dużo mniejszą moc. Bob dał swojemu klientowi listę komponentów, które ten miał zakupić do budowy urządzenia. Jednak klient zamiast tego, kupił najmocniejsze dostępne wtedy wersje komponentów z listy Boba. W efekcie miał on dwa razy więcej mocy od najpotężniejszych wówczas wzmacniaczy firm McIntosh oraz Marantz.
Tym klientem był obecny przyjaciel Boba, Dave Ladley. Osiągi tego wzmacniacza zainspirowały konstruktora do zbudowania wersji tranzystorowej, która byłaby tańsza, a przez to dostępna szerszemu gronu klientów. Pierwszym wzmacniaczem Phase Linear był model 700.
Była to końcówka o mocy 350W na kanał. Wzbudziła ona ogromne zainteresowanie świata audio i bardzo szybko stała się referencyjnym wzmacniaczem używanym przez studia nagraniowe, zespoły muzyczne oraz ówczesnych audiofilów. Wkrótce potem powstała kolejna końcówka, model 400 o mocy 200W oraz słynny przedwzmacniacz 4000.
Zapotrzebowanie na urządzenia zaczęło rosnąć wprost proporcjonalnie do rosnącej reputacji firmy. W sierpniu 1973 roku powstał model 700B. Krótko potem firma przeniosła się do Lynnwood w stanie Washington.
Po kilku latach Bob Carver poczuł potrzebę zmiany i postanowił opuścić firmę, którą sam założył. Pracował jeszcze wtedy nad najmocniejszym wzmacniaczem, D-500 o monstrualnej mocy 505W na kanał, lecz rozstał się z firmą zanim prace nad urządzeniem zostały zakończone.
Wiele urządzeń z lat 70-tych i 80-tych XX wieku przystosowana była do montażu w szafkach rack. Świadczą o tym charakterystycznie płyty frontowe, otwory oraz uszy, za które można, ten zazwyczaj dość ciężki sprzęt przenosić. Stosowały je np. firmy NAD, CARVER, AUDIO RESEARCH.
* * *
System RACK 19" to wspólna nazwa standardu szaf, stojaków oraz urządzeń przemysłowych o szerokości 19" (48,26 cm). Organizacja EIA (Electronic Industries Association) znormalizowała zalecenia dotyczące budowy i wymiarów szaf oraz ustaliła jej stałą szerokość. Niektóre źródła podają , że powodem ujednolicenia był, realizowany w latach 70 program wspólnych rosyjsko-amerykańskich lotów w kosmos. Wymusił on ujednolicenie sposobu montowania urządzeń na statkach Sojuz i Apollo. Wysokość U (od ang. unit) jest jednostką długości używana w przemyśle elektronicznym i komputerowym. Określa ona wysokości modułów stojaków (ang. rack). Obecnie montaż rackowy jest stosowany głównie w sprzęcie profesjonalnym.
Po odejściu założył nową firmę Carver Corporation. Był rok 1978. Stery w Phase Linear objął A.P. Van Meter, który dołączył do firmy w roku 1974, a który wcześniej pracował dla firmy McIntosh. Pod jego rządami powstała jeszcze linia urządzeń Series II, ale już w roku 1979 Phase Linear zostało sprzedane firmie Pioneer, która postanowiła rozszerzyć wachlarz produktów o gramofony, odtwarzacze kaset, equalizery oraz zestawy kolumn. Po trzech latach Pioneer sprzedał markę firmie Jensen, która przeniosła siedzibę Phase Linear do Texasu. Niestety był to schyłek ery świetności firmy. Jensen bardzo szybko postanowił zakończyć produkcję domowego i studyjnego sprzętu audio.
NOMOS Audio Vintage - nostalgia do sprzętu vintage
NOMOS VINTAGE AUDIO
Hotel Sobieski
Sala MAGNAT - I piętro