Test: Fyne Audio F501SP

Dojrzały, kompletny produkt, zaprojektowany i wykonany z pomysłem Autor: Krzysztof Czapliński • 9 sierpnia 2022
Fyne Audio F501SP8.000 zł (szt.)
9 sierpnia 2022 13:00
Krzysztof Czapliński Infoaudio.pl Dostarczył EIC EIC tel: + 48 22 594 83 83 www.eic.com.pl

Firma Fyne Audio weszła na rynek kilka ładnych lat temu z postanowieniem zaoferowania sprzętu wysokiej jakości w każdym przedziale cenowym. Od tego momentu Anglicy szturmem zdobyli rynek i dziś już mają na nim ugruntowaną pozycję i renomę. Ich najniższa seria kolumn Fyne Audio 300 korzysta z prostszej obudowy i tańszych materiałów, które pozwalają na obniżenie kosztów produkcji, przy nieco tylko gorszych walorach akustycznych względem serii 500. Seria 500 wygląda już dostojniej i brzmi dojrzalej. Z kolei seria 700, to już wyższy wydatek, ale niesie on z sobą także adekwatną jakość.

Hierarchia kolumn Fyne Audio

Na samym szczycie w hierarchii mamy flagową serię kolumn F1, łączącą w sobie najbardziej zaawansowane technologie z ręcznym wykonaniem i jest to pozycja skierowana już dla w pełni świadomego entuzjasty doskonałego brzmienia. W pewnym momencie producent wpadł na pomysł, że jest to odpowiedni czas na wypełnienie luki pomiędzy seriami 500 i 700. Wówczas narodziły się Fyne Audio F501SP, które mieliśmy okazję posłuchać przez miesiąc, aby móc podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Zapraszamy do materiału.

 

[img:1]


Pierwsze wrażenie Fyne Audio F501SP

F501SP, czy też „Special Production", są wyprodukowaną w Wielkiej Brytanii wersją F501. Pomimo obecnych realiów na światowych rynkach, których nie trzeba nikomu tłumaczyć, a co za tym idzie faktu, że przeniesienie produkcji do np. Azji niesie za sobą znaczne obniżenie kosztów, to jednak słowa uznania należą się Fyne Audio za jakość wykonania kolumn.

F501SP wizualnie łączy wiele z F501, jednak więcej dzieje się w środku, ponieważ wiele technologii zostało zapożyczonych od starszego rodzeństwa z serii 700. Mamy tutaj charakterystyczny dla Fyne Audio układ współosiowych przetworników IsoFlare, czyli połączenia z sobą w jednej osi przetworników wysokotonowego i nisko-średnitonowego. Taka budowa wpływa pozytywnie na synergię pasm, co z kolei daje poprawę harmonii i przestrzeni brzmienia, a to wyróżnia F501SP na tle konkurencji w zbliżonym przedziale cenowym. Jednak są to nowe głośniki, ponieważ w serii 700 nie znajdziemy przetworników o średnicy 150mm.

 

[img:4]

 

Obudowy w porównaniu do F501 różnią się wyższą jakością zastosowanych materiałów oraz detalami, których nie znajdziemy u poprzednika. Dodatkowo znajdziemy tutaj drugi przetwornik niskotonowy o średnicy 6 cali. W obu głośnikach zastosowano także zawieszenia wykonane w technologii Fyne Flute, które mają redukować zakłócenia poprzez wzmacniające włókna, poprawiające sztywność konstrukcji.

Dla ulepszenia już i tak świetnego systemu przepływu powietrza BassTrax, który rozprasza powietrze w 360 stopniach przez zastosowanie stożka umieszczonego naprzeciw wylotu tunelu bass refleks, dodano tutaj solidną aluminiową podstawę osadzoną na regulowanych nóżkach z kolcami. Układ BassTrax spowalnia nieco przepływ powietrza, a co za tym idzie, charakterystyka basu jest bardziej wyrównana.

 

[img:2]

 

Ulepszeniu uległa także zwrotnica, w której zastosowano elementy wysokiej jakości producentów takich, jak kondensatory Clarity Cap, czy okablowanie Van Den Hull. W nowym wydaniu pojawiła się też wersja wykończenia na wysoki połysk, której nie było w przypadku F501.

Fyne Audio F501SP spotkały się z bardzo pochlebnymi recenzjami zarówno klientów, jak i recenzentów prasy branżowej. Czas posłuchać i się przekonać jak jest w rzeczywistości. Przede wszystkim należy podkreślić, że bardzo ważne jest odpowiednie ustawienie kolumn w pomieszczeniu. Szczególnie duże znaczenie ma to względem jakości basu. Nie ma tutaj reguły, więc najlepszym sposobem jest po prostu eksperymentować. Równie duży wpływ na brzmienie, co odległość od ścian, ma kąt ustawienia względem słuchacza.

 

[img:3]

 Wzmacniacz użyty do testów

Do recenzji kolumny zostały zestawione ze wzmacniaczem Musical Fidelity, odtwarzaczem CD tej samej marki, oraz Mac Bookiem Pro. Na pierwszy ogień poszło kilka płyt CD. Podczas słuchania Pink Floyd — The Final Cut momentalnie na pierwszy plan wysuwa się fantastyczna scena oraz lokalizacja źródeł. Wszystkie smaczki, odgłosy gwaru w pubie, czy dźwięki w plenerze są znakomicie przedstawione. To oraz skala sceny i jej trójwymiarowość, wywołały u mnie gęsią skórkę i sprawiły, że dałem się urzec w moment. Średnica charakteryzowała się nienaganną czystością oraz rozdzielczością. Jak dotąd, muszę powiedzieć, że byłem pod dużym wrażeniem i nie spodziewałem się tak dojrzałego brzmienia w tym przedziale cenowym. Zdania nie zmieniłem także po przesiadce na streaming z Mac'a.

Ocena brzmienia kolumn

Bardzo lubię słuchać muzyki filmowej do testowania sprzętu audio, ponieważ tam często sporo się dzieje. Tak właśnie jest na ścieżce dźwiękowej Ludwiga Goransson'a do serialu Mandalorian. Jest tam mieszanka muzyki symfonicznej, elektroniki, industrialnych brzmień i różnistych bębnów. F501SP nie pogubiły się ani na sekundę, nawet w najbardziej dramatycznych momentach, jak choćby w utworze Bounty Droid. Bas jest tutaj dokładnie taki, jak lubię — precyzyjny, szybki i ładnie zarysowany. Jeśli chodzi o wysokie tony, to te nie są zbyt jasne i nie zdarzyło się, aby w jakimś momencie zakuły w uszy, czy były zbyt natarczywe, co przy dłuższych sesjach mogłoby być męczące. Co ważne, kolumny nie koloryzują, są neutralne. Przynajmniej w tym zestawieniu. Może to być o tyle fajne, że poprzez odpowiednie dobranie reszty elementów toru, powinniśmy być w stanie w dość łatwy sposób „dostroić" brzmienie pod swoje osobiste preferencje.

 

[img:5]

 

Podsumowanie 

Kolumna Fyne Audio F501SP wygląda oraz brzmi jak dojrzały, kompletny produkt, który został zaprojektowany i wykonany z pomysłem, który broni się w każdym calu. Można ich słuchać bardzo długo, bez uczucia zmęczenia, a początkowy efekt „WOW!" nie jest tu byle sztuczką i utrzymuje się z każdym kolejnym spotkaniem.

Zamykając oczy, możemy dać się przenieść w świat muzyki i obcować z nią długimi godzinami. F501SP urzekają doskonałą średnicą, sceną, przestrzenią, oraz lokalizacją źródeł. Dodajmy do tego nienaganną szybkość, precyzję, oraz bas i mamy niemal dzieło sztuki za wydane pieniądze. Dobrze wydane pieniądze.

 

Specyfikacja techniczna:

 
 • Konstrukcja: 2.5 drożna; port promieniujący w dół z dyfuzorem BassTrax i Tractrix; system dwukomorowy
 • Rekomendowana moc wzmacniacza (W – RMS): 30 – 180
 • Moc ciągła (W – RMS): 80
 • Moc szczytowa (W): 360
 • Czułość (2.83V at 1m): 91dB
 • Impedancja nominalna: 8 Ω
 • Pasmo
 • Pasmo przenoszenia (-6dB w typowym pokoju): 36Hz – 34kHz
 • Zastosowane głośniki:
  • 1 × 150mm IsoFlare - punktowe źródło dźwięku
  • Kopułka z magnezu 25mm napędzana magnesem neodymowym
  • 1 × 150mm niskotonowa membrana wykonana z włóknistej celulozy; zawieszenie górne FyneFlute
 • Częstotliwości podziału w zwrotnicy: 250Hz / 1.7kHz
 • Typ zwrotnicy: Pasywna; Bi-wired; o niskich stratach sygnału
 • Wymiary
 • Wymiary (wys. × szer. × gł.): 984 × 288 × 318 mm

 

Gdzie kupić?

Fyne Audio Fyne Audio www.fyneaudio.pl

Dystrybucja w Polsce:

EIC

tel.: + 48 22 594 83 83
tel.: +48 22 594 83 84
adres:
Łuki Wielkie 3/5 02-434 Warszawa
reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz