SHURE: AONIC 40 - przenośne słuchawki studyjnej jakości i nie tylko

Autor: Waldemar Nowak • 18 września 2023
SHURE Aonic 401.349 zł
18 września 2023 12:10
Waldemar Nowak INFOAUDIO.PL Dostarczył Polsound Polsound tel: +48 22 2041 100 www.polsound.pl

SHURE: AONIC 40 - przenośne słuchawki jakości studyjnej z ANC

Moja pierwsza myśl — gdybym był YouTuberem i używał mikrofonu SHURE MV7 / SM7B, to chciałbym się pokazywać w tych słuchawkach do kompletu. 
SHURE uzupełnił ofertę o AONIC 40 — bezprzewodowe słuchawki zaprojektowane tak, by służyć przez lata, być mobilnymi i jednocześnie cieszyć oko pięknym designem, ucho jakością, a nerwy automatyczną redukcją hałasu poprawiającą komfort pracy. 

Normalnie tego nie robię, ale mnie podkusiło... no podkusiło, żeby rzucić okiem, co ludzie o AONIC'ach piszą i to był błąd — przeczytałem masę bzdur, jakby autorzy ich recenzji kompletnie nie zrozumieli z czym mają do czynienia. To nie są setne słuchawki Hi-Fi z ANC na dojazdy do biura ani do ciupania w gry, a NARZĘDZIE do pracy, na którym przy okazji i muzyki można posłuchać... 
Ubawiłem się setnie czytając elaboraty na temat brzmieniowych niuansów instrumentów dętych i szarpanych, basu w techno, lagowania w grach itd. itp. Dlaczego? Bo SHURE to producent światowej klasy mikrofonów, dla którego słuchawki to narzędzia wspierające pracę twórców, a którzy dzięki odpowiednio zaprojektowanym słuchawkom mogą monitorować jakość rejestrowanego dźwięku.

Oczywiście, że można używać tych słuchawek i do innych aktywności, ale sprawy drugoplanowe nie powinny stanowić głównej przesłanki przy ich ocenie, nieprawdaż? To jak narzekać, że w tramwaju nie może usiąść 500 pasażerów, no nie może, bo tramwaj nie jest pociągiem :) 


[img:16]Po lewej większe AONIC 50 z głębokimi padami, komfortowym pałąkiem i metalowymi zawiasami do wielogodzinnej pracy studyjnej,
oraz AONIC 40 jako ich tańszy, lżejszy, mniejszy i bardziej przyciągający wzrok odpowiednik
(kliknij)

Odpowiadając na oczekiwania rynku, SHURE jakieś dwa lata temu, wypuścił bezprzewodowe słuchawki nagłowne jakości studyjnej — AONIC 50 (obecnie już 2 generacji) oraz swoje pierwsze TWS’y.
Pięćdziesiątki są super, natomiast to duże słuchawki dla bardzo wymagających klientów, którzy gotowi są zapłacić więcej za większe przetworniki (50 mm), strumieniowanie po USB plików do rozdzielczości 32-bit / 384 kHz, Bluetooth o zasięgu do 100 m, kodek Sony LDAC i akumulator trzymający do 45 godzin — a to wszystko kosztuje.

Pojawiło się więc zapotrzebowanie na słuchawki nieco mniej rozbudowane / mniejsze / tańsze, które dawałoby się łatwiej zabierać w teren, a które nadal oferowałyby satysfakcjonującą jakość. Wszystkie te cechy znajdziemy w AONIC 40 — urządzeniu stworzonym dla zawodowców / ambitnych amatorów / nagrywających podcasty, videoblogi i inne materiały na media społecznościowe. 


[img:4]Mechanizm rozsuwający pałąk umieszczono nieco wyżej niż zwykle, co pozwala zwiększać rozstaw muszli bez zwiększania docisku
— duża głowa, czapeczka lub okulary to nie problem
(kliknij)

Co wyróżnia SHURE AONIC 40 z zewnątrz?

W moim odczuciu design słuchawek jest znakomity. Szczególnie dobrą robotę robią srebrne mocowania muszli płynnie przechodzące w pałąk o takiej samej szerokości — dobrze też dbają o przyleganie do krzywizn głowy. Wyściółka pałąka wykonana z gumowatego i elastycznego materiału, znakomicie sprawdzała się podczas upałów u łysego (to o mnie), bowiem nie przyjmuje tłuszczu / potu. Również pady nauszników ze sztucznej skóry są brudoodporne, co w przypadku słuchawek jeżdżących w trasy / zmieniających głowy równie często co kolejni goście w studio i wycierających różne stoły zaliczam również na duży plus. 


[img:3]Srebrzyste elementy wyglądające jak aluminium to tworzywo i dobrze, bo lżej / na zbliżeniu widać, że pomyślano o gumowym odbojniku, a odchudzone widełki mają strukturę poprawiającą sztywność / obrotowo uchylne zawiasy umożliwiają rozkładanie na płasko do transportu
(kliknij)

Jako że AONIC 40 mogą służyć jako monitory do wyłapywania wszelkich obcych dźwięków, to posiadanie aktywnego tłumienia jest przydatnym bonusem. Są szczelne i kompaktowej wielkości więc dość szybko robi się w nich ciepło — taki urok — albo szczelność i skuteczne tłumienie, albo przewiew i słychać otoczenia (albo trzeba poszukać czegoś z głębokimi muszlami jak AONIC 50). 

Słuchawki mają 3 poziomy tłumienia hałasu Light / Normal / Max oraz płynną regulację Trybu Środowiskowego (Environmental Mode), który się uruchamia gdy naciśniemy czwarty przycisk na prawej muszli — tryb środowiskowy odpowiada bowiem za poziom wzmocnienia dźwięków wokół i jest szczególnie przydatny, gdy ktoś do nas mówi, albo chcemy usłyszeć czy pralka jeszcze pierze.

ANC NIE SŁUŻY TŁUMIENIU SZUMÓW
, a dźwięków o stosunkowo niskich częstotliwościach, natomiast skuteczność tłumienia wyższych częstotliwości zależy od pasywnych właściwości tłumiących korpusów. System ANC został wymyślony DO TŁUMIENIA HAŁASU w wojskowych helikopterach, a potem trafił do lotnictwa cywilnego. Gdy wiec czytam tu i tam, że słuchawki mają
Regulowaną redukcję szumów to tylko ręce załamać... 
Włączony ANC sam z siebie nieco szumi, choć może to częściowo być efekt subiektywny — gdy wokół robi się za cicho zaczynamy słyszeć szumy fizjologiczne — nasz mózg jakby się nie godził z tak nienormalną sytuacją i symuluje istnienie dźwięku właśnie poprzez szum (z czasem człowiek się do tego przyzwyczaja).


[img:15]Na prawej muszli gniazda USB-C i Aux 2.5 mm + sterowanie za pomocą dość małych klasycznych przycisków: odtwarzanie / głośność / pomijanie utworów / odbieranie połączeń / koniec połączeń / ANC / tryb środowiskowy, na lewej muszli włącznik / parowanie Bluetooth

[img:13]Czytelnie oznaczone i wymienne pady są nakręcane (ćwierć obrotu) co jest znacznie lepszym rozwiązaniem od różnego typu zatrzasków, które się z czasem luzują się w innych słuchawkach / od strony ucha wzmacniająca siateczka, od tyłu gąbeczka wyłapująca drobiny martwego naskórka — kolejna cecha przydatna w słuchawkach często zmieniające głowy gości w studio
(kliknij)

 [img:12]Klasyczna membrana polipropylenowa + wewnętrzny mikrofon do kontroli skuteczności tłumienia
(kliknij)

[img:5]Prawdziwą wartość dodaną słuchawek odkrywamy wraz z uruchomieniem aplikacji ShurePlus PLAY / na środkowej grafice widać informację o obsłudze plików Hi-Res, ale nigdzie nie znalazłem słowa, jakiej rozdzielczości mogą to być pliki (oczywiście mówimy tu o bezpośrednim połączeniu przez kabel USB-C)
(kliknij)

[img:6]Aplikacja każdorazowo łączy się ze słuchawkami, gdy te są włączane i jest to proces zaskakująco powolny — przesyłanie ustawień zajmuje dobrych kilkanaście sekund — można się zanudzić albo zwątpić, czy aby aplikacja się nie zawiesiła :)
(kliknij)

[img:8]Uaktualnienia następują automatycznie, szkoda tylko, że nie otrzymujemy żadnej informacji co zostało poprawione
(kliknij)

Co wyróżnia SHURE AONIC 40 od środka?

Zastosowano tu przetworniki 40 mm — to efekt zmniejszenia konstrukcji względem AONIC 50 (przetworniki 50 mm) — no i już wiadomo co oznacza nazwa.

... i tak powoli dochodzimy do garnka pełnego miodku — dla wszystkich bezprzewodowych słuchawek firmy powstała aplikacja — ShurePlus PLAY, a w niej masa dobra łącznie ze zmianą funkcjonalności przycisków. Tak więc przykładowo poziom skuteczności ANC ustawiamy w aplikacji, za to włączamy i wyłączamy fizycznym przyciskiem na słuchawce. Możemy również zadecydować, że ANC ma się samoczynnie wyłączać, gdy zapauzujemy muzykę. Przyciskiem można również wyciszyć mikrofony podczas rozmowy telefonicznej.
Pozostałe trzy  obsługują większość funkcji jak regulacja głośności i sterowanie odtwarzaniem (w zależności od tego ile razy zostały naciśnięte lub jak długo były przytrzymywane)


[img:7]Te wszystkie ustawienia kryją się pod zieloną ikoną Device, definiując zachowanie słuchawek w różnych sytuacjach / brak spolonizowana
(kliknij)

Jest również korektor charakterystyki dźwięku i to taki rodem wprost z profesjonalnego sprzętu — dla wybranych częstotliwości możemy zastosować predefiniowane filtry i to jest kolejny element odróżniający amatorski sprzęt Hi-Fi od takiego do pracy.
Jeśli spodoba ci się któreś z firmowych ustawień wstępnych, ale chciałbyś je nieznacznie zmodyfikować pod siebie, to możesz je zduplikować, dostosować i zapisać jako nowe ustawienie wstępne. Absolutnie genialne.


[img:9]Kolejne 3 zielone ikonki to: Equalizer / Muzyka (można tu odtwarzać pliki zapisane lokalnie na telefonie) / Ustawienia aplikacji
/ w ustawieniach pojawia się nazwa APPLE MUSIC — włączenie dostępu do usługi APPLE, gdy używa się iPhone'a (serwis oferuje obecnie największą bazę utworów na świecie, która rok temu przebiła magiczne 100 milionów)
 
(kliknij)

Jeśli chodzi o sam dźwięk, to SHURE AONIC 40 dostarcza piękne wokale pełne emocji (muzykę zresztą też), aczkolwiek wszystko można utemperować filtrami do stanu beznamiętnych monitorów studyjnych, czyli coś, co dla normalnego człowieka jest trudne do zrozumienia, natomiast inżyniera dźwięku przyprawi o dreszczyk uniesienia.
Jednym słowem jako przenośny sprzęt dla reportera / YouTubera / vlogera / podcastera to jest to, a w wolnej chwili można sobie i muzyczki na mieście posłuchać. 

Czas pracy na jednym ładowaniu do 25 godzin, czyli od groma. Szybka ładowarka jest w stanie w 15 min podładować je na kolejne 5 godzin pracy.
Multipoint obsługuje 2 urządzenia bezprzewodowe i działa bardzo sprawnie — np. podczas słuchania z telefonu potrafił przyłączyć się w ułamku sekundy na komputer by brzdęknęło powiadomienie i natychmiast powraca do utworu. Całe szczęście, że tak się dzieje, bo powiadomień kompletnie nie słychać. Nawet wyjący pod oknem autoalarm nie wkurza.

Warto pamiętać, że na równych prawach są to również słuchawki przewodowe. Gdy potrzebujemy podczas nagrywania monitorować jakość rejestrowanego wywiadu to podłączenie się po analogu bezpośrednio do mikrofonu (np. SHURE MV7) / dyktafonu / miksera bywa jedynym dostępnym rozwiązaniem.

Mamy pełną swobodę wyboru: Bluetooth w kilku wersjach (aptX HD / aptX / AAC / SBC) / analog / cyfra (jako bezpośredni interfejs cyfrowy do komputerów i smartfonów). Podłączając się do komputera po USB możliwa dalszą poprawę jakości — korzystamy z DAC'a w słuchawkach. 

Jakość rozmów telefonicznych spoko, przewidziano nawet możliwość włączenia czerwonej diody informującej, że prowadzimy dialog (choć umieszczono ją w mało widocznym miejscu). 


[img:11]Nówki jeszcze z zabezpieczeniami / etui wydaje się nieco przymałe, aczkolwiek gdy nie próbujemy wciskać pałąka na siłę do środka (powinien leżeć na takiej minipółeczce) wszystko się mieści

(kliknij)

Podsumowując

SHURE AONIC 40 zostały pięknie zaprojektowane, co dodatkowo podniesie prestiż każdego, kto zechce się w nich pokazać przed kamerą.

Dobrze leżą na małych głowach (a nie każde słuchawki tak mają), jak i pozwalają objąć wielki łeb. Wykorzystane do budowy materiały — gumowany pałąk i pady ze sztucznej skóry nie przyjmują brudu i tłuszczu, co pozwala zachować większą higienę przy częstych przesiadkach z głowy na głowę (niech ktoś spróbuje to samo osiągnąć z welurem zbierającym łupież jak magnes). Owszem, pałąk mógłby być ciut wygodniejszy :)

Czasami gdy słucham ludzi to odnoszę wrażenie, że oczekują od słuchawek rzeczy niemożliwych: żeby były szczelne i tłumiły jak komora bezechowa, ale były małe i dobrze wentylowane / żeby grały 48 godzin, ale były lekkie / żeby były trwałe, ale były miękkie / żeby nie cisnęły w okulary / miały pasmo jak stąd do wieczności itd. Jeśli masz ponadprzeciętne wymagania to przymierz się do modelu AONIC 50, który oferuje więcej, ale też i nie robi tego za darmo. 

ANC jest narzędziem poprawiającym komfort pracy dla akustyka, który w różnych warunkach bywa. Owszem, można kupić słuchawki z jeszcze skuteczniejszym tłumieniem, ale wtedy mówimy o konsumenckich słuchawkach dla podróżujących.

Słuchawki mają 7 presetów + manualny equalizer, więc opowieści kolegów po piórze o ich brzmieniu i co mają wycofane, co wypchnięte i jak brzmią instrumenty dente, to jak bajania gajowego przy ognisku, któremu się nie chciało nawet poklikać po ustawieniach. 

AONIC 40 to bardzo wszechstronne słuchawki, wykonane z ultrawytrzymałego tworzywa (ABS), posiadające kilka cech zaczerpniętych wprost ze świata profesjonalnego i jak na swoje możliwości wycenione całkiem przyzwoicie. 
 

Główne cechy:

 • Przetworniki: 40 mm
 • Znakomity design i wykonanie
 • Znakomita jakość dźwięku
 • Znakomite możliwości dostrajania dźwięku do potrzeb
 • Przyzwoita jakość rozmów telefonicznych
 • Możliwość jednoczesnego przesyłania cyfrowego po USB i ładowania 
 • Aktywna redukcja hałasu / podsłuch otoczenia
 • Złącza: Bluetooth 5.0 (SBC, AAC, aptX HD) / analogowe 3,5 mm / cyfrowe USB-C
 • Na dłuższą metę grzeją w uszy
 • Praca na jednym ładowaniu do 25 godzin
 • Szybkie ładowanie: 5 godzin w 15 minut
 • Kolory: czarny, biały 
 • Waga: 313 g


[img:1]W zestawie, oprócz sztywnego futerału znajdziemy dwa kable — USB-C, oraz analogowy z wtykiem 3,5 / 2,5 mm (po stronie słuchawek)
/ wersja biała w połowie ma beżowe akcenty

 (kliknij)

PS. Moja prywatna nauka z pracy nad tym tekstem — nie czytać cudzych recenzji...
i tego będę się w przyszłości ponownie trzymał :)

Gdzie kupić?

SHURE

Dystrybucja w Polsce:

HiFiPRO - Warszawa

adres:
Skierniewicka 34a / U2 (wejście od ul. Skierniewickiej) 01-230 Warszawa

Sklepy muzyczne > SHURE rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz