Test: Słuchawki Dan Clark Audio Aeon 2

Fenomenalna scena dźwiękowa w niczym nie ustępująca od modeli otwartych w tej cenie Autor: Paweł Szachno • 9 listopada 2020
Dan Clark Audio Aeon 23.999 zł
9 listopada 2020 12:00
Paweł Szachno INFOAUDIO.PL Dostarczył MIP sp. z o. o ul. Działdowska 12 01-184 Warszawa

[img:2:R]Nazwa Dan Clark Audio może wam niewiele mówić, ale patrząc na zdjęcia oraz nazwę produktu "AEON" macie wrażenie, że gdzieś to już widzieliście, prawda?

Spieszę z wyjaśnieniami - Dan Clark Audio to najzwyczajniej w świecie MrSpeakers, który z pewnych powodów zdecydował się na zmianę nazwy. Pierwsza nie była zbyt fortunna, ta nowa też nie zachwyca, jest to bowiem dosłownie imię oraz nazwisko założyciela z dopiskiem "Audio". Słuchawki, o których dzisiaj przeczytacie, są jednak znacznie bardziej interesujące aniżeli dywagacje nad istotą nazewnictwa samej marki. Przed Wami Dan Clark Audio Aeon 2 Closed.

MrSpeakers pierwszym modelem AEON, który występował w wersji otwartej oraz zamkniętej (tak samo, jak i druga rewizja, którą dziś Wam przedstawiam) można powiedzieć, że wszedł na salony słuchawkowej klasy średniej. Wcześniej bowiem były bardzo ciepło przyjęte Ethery, ale cena ich była dla wielu potencjalnych zainteresowanych zaporowa. Pan Clark ów sytuację dostrzegł niczym sokole oko i z linii produkcyjnej zjechały AEON-y, które kosztowały +/- połowę Etherów, a dźwiękowo wcale im dużo nie odbiegały. Sukces gwarantowany? Owszem, aczkolwiek przesadnej wariacji te słuchawki nie wywołały. Czy z Aeon 2 będzie inaczej? 

 

[img:1]

Opakowanie

Drogę do Waszych drzwi nowe Aeony spędzą w minimalistycznym, niedużym pudełku wykonanym z kartonu zwieńczonym nazwą na jego górnej pokrywie. W środku wita nas twarde etui (zaskakująco małe, a dlaczego - za chwilę się dowiecie), zaś z prawej strony, w zakładce z napisem "cable" schowany jest....tak, przewód do tych słuchawek, o którym opowiem za chwilę.

[img:3]

Pod tym całym towarzystwem, na samym dnie pudła czeka na nas certyfikat autentyczności oraz woreczek ze ściereczką z mikrofibry, oraz zestaw białych i czarnych pianek służących do tuningu brzmienia. Ich zadania trzeba się jednak domyślić, ponieważ producent w ich sprawie milczy zarówno na oficjalnej stronie, jak i w papierologii dołączonej do opakowania. Wydawać by się mogło, że jest to istotny element zawartości produktu, a został on zwyczajnie wrzucony do pudełka i nie zostaje nigdzie napomniany.  

Wspomniałem, że twarde etui jest niewielkie, a to dlatego, że słuchawki w bardzo sprytny sposób się składają, dzięki czemu w tej formie zajmują bardzo niewiele miejsca. Bardzo przyjemna funkcja.

 

Kabel

Wracając do samego przewodu - mamy tu do czynienia z nieco polaryzującym elementem.

Zacznę od tej dobrej cechy - absolutnie uwielbiam wtyczki, jakie DC Audio zastosował przy tych słuchawkach. Wpięcie ich do słuchawek daje bardzo satysfakcjonujący klik, a jego przypadkowe odłączenie jest niemożliwe. Dzieje się tak, ponieważ zastosowano tutaj bardzo sprytny mechanizm, który polega na tym, że aby kabel odłączyć, trzeba delikatnie odsunąć metalowy płaszcz na wtyczce. Fenomenalna sprawa.

[img:4]

Im dalej w las, tym gorzej. Totalnie nie rozumiem miejsca, w którym umieszczono splitter. W pozycji stojącej mam go na wysokości...pępka, a nie klatki piersiowej. Nie wiem, jaki był zamysł, ale wygląda to na najzwyczajniejszy błąd konstrukcyjny. Sam przewód natomiast jest bardzo sztywny i zwyczajnie w świecie irytujący. Za żadne skarby nie mogłem go ułożyć tak, aby mi w trakcie słuchania przy biurku nie przeszkadzał, a próbując go zwinąć w celu odłożenia na stolik, dostałem ataku frustracji. Ten przewód niestety reprezentuje wszystko to, co nie powinno się znaleźć przy produkcie z tej półki.

 

Wykonanie oraz wygoda

Wróćmy jednak do przyjemniejszych tematów. Pierwsze co rzuca się w oczy (oraz ręce) jest niska waga samych słuchawek oraz ich dobra jakość wykonania. Kopułki zrobione są bardzo starannie i sprawiają bardzo dobre wrażenie. Konstrukcja pałąka jest zaprojektowana tak, aby zminimalizować wagę oraz zmaksymalizować wygodę użytkowania. Pady wykonane są z syntetycznej skóry z Japonii i są bardzo duże i pojemne. To, w połączeniu z ich świetną miękkością tylko potęguje uczucie wyśmienitego komfortu użytkowania i jest to zdecydowanie bardzo mocny punkt Aeonów 2.

[img:5]

Jeżeli chodzi o kwestię estetyki, to moim zdaniem słuchawki prezentują się bardzo dobrze, a ich profil przypomina mi pewne oznaki futuryzmu, zwłaszcza jeżeli chodzi o formę. Bordowe kopułki świetnie współgrają z kevlarowymi wstawkami oraz czarnymi, metalowymi elementami. Z pewnością AEON 2 wyglądają oryginalnie i należy im się za to pochwała.

[img:6]

[img:7]

 

Dźwięk

[img:8:FR] 
Opis dźwięku chciałbym zacząć od tego, że AEON 2 Closed nie grają do końca jak zamknięte słuchawki. Owszem, mają gruby i rezonujący bas, ale swoboda na średnicy, górze i bardzo dobra scena pozwala na stwierdzenie, że jest to bardzo dobrze przemyślana i zaprojektowana słuchawka. 

Tak jak wspomniałem wcześniej, bas w nowych Aeonach jest gruby, sprężysty i typowy dla słuchawek zamkniętych.Niskie tony są jednak świetnie kontrolowane, przyjemnie mruczą i fenomenalnie różnicują. Jest to zdecydowanie najmocniejszy punkt opisywanych dziś słuchawek, zwracający na siebie uwagę już od pierwszych chwil. Rozrywkowy charakter spotyka się tu jednak ze świetnymi technikaliami - słychać każde pociągnięcie za struny gitary basowej, podwójna stopa perkusyjna wybija rytm bardzo sprawnie. No Sanctuary Here w wykonaniu Chrisa Jonesa zaczyna się właśnie takim mruczącym, głębokim basem i ten utwór wypadł spektakularnie na nowych Aeonach, powodując wyraźne kiwanie głową w rytm muzyki. Średnica jest typowa dla słuchawek otwartych, a przecież nie z taką konstrukcją mamy dziś do czynienia. Bas w ogóle nie wchodzi na wyższe rejestry, nic nie zasłania i nie pogrubia. Średnie tony są bardzo dobrze kontrolowane, napowietrzone i dokładne, okraszone bogatą ilością detali.

Wokale damskie brzmią bardzo bezpośrednio, dzięki delikatnemu podbiciu na wyższej średnicy, co skutkuje ich wyjściem na pierwszy plan. Niektórym może delikatnie brakować nasycenia na samym środku. W porównaniu do dużego i nasyconego basu średnica potrafi momentami zabrzmieć odrobinę chudo i nienaturalnie, analitycznie wręcz. Głos Marka Knopflera skutecznie pokazuje lekkie niedociągnięcia w barwie, które nawet na ciepło grającym, hybrydowym trybie w Cayin'ie N3Pro brzmi odrobinę zbyt sucho.

Góra Aeonów kontynuuje to, co rozpoczęła średnica - mamy tutaj dużą ilość szczegółów, obraz bezpośredni i energiczny. Słuchawki te stoją raczej po delikatnie jasnej stronie mocy, przez co soprany nigdy nie są schowane lub powściągliwe. Hi-haty mają odpowiednią wagę, nasycenie i grubość, odbywa się to jednak kosztem tego, że z gładkością przekazu słuchawki te mają niewiele wspólnego. Nowe DCA (Dan Clark Audio) to zdecydowanie nie jest odpowiednia propozycja dla osób lubiących analogowy, delikatny i spokojny sposób prezentacji.

Scena dźwiękowa to rzecz, która po basie imponuje najbardziej. Jest ona pełna powietrza, dokładnie lokująca źródła pozorne i dające ogólne poczucie świetnej przestrzenności. Separacja instrumentów jest wzorowa, wokal wychodzi dwa kroki przed nas, dzięki czemu nie mamy do czynienia z tak zwanym graniem "w głowie". Jest to zdecydowanie jedna z najlepszych scen, jakie słyszałem w słuchawkach zamkniętych, przypominająca mi nieco tą z Audeze LCD-XC.

Różnica między AEON 2 a wcześniej wspomnianymi Audeze jest jednak taka, że gdzie LCD buduje bardzo duże, wręcz nienaturalnie brzmiące źródła pozorne, DCA robią to w sposób bardzo kulturalny i realistyczny, dający poczucie większej ilości powietrza. Jeżeli jesteś fanem grania przestrzennego, to te słuchawki z pewnością Ci się spodobają.

 

Podsumowanie

Dan Clark Audio Aeon 2 Closed to bardzo udane słuchawki, oferujące bardzo wysoki poziom komfortu, dobre wykonanie oraz rozrywkowo-neutralną sygnaturę dźwiękową. Całość okraszona jest jednak świetnym poziomem technicznym, bardzo dobrym oddaniem detali oraz fenomenalną sceną dźwiękową w niczym nie ustępującą od modeli otwartych w tej cenie.

Jeżeli lubisz prezentację bezpośrednią, pogrubioną na basie i lekko rozjaśnioną w wyższych rejestrach, to Aeon 2 powinny zdecydowanie przypaść Ci do gustu. Rekomendacja.

 

Plusy :

 

- Oryginalne wzornictwo
- Bardzo dobra ergonomia
- Subiektywnie ładne
- Przetworniki planarne
- Wysoki poziom ogólny dźwięku
- Neutralne strojenie ze świetną dynamiką
- Mruczący, kontrolowany bas
- Ilość szczegółów
- Scena dźwiękowa
- Cena

Minusy:

 

- Fatalna ergonomia kabla
- Nie dla fanów gładkiego przekazu

 

Gdzie kupić?

Dan Clark Audio Dan Clark Audio danclarkaudio.com

Dystrybucja w Polsce:

MIP sp. z o. o

adres:
ul. Działdowska 12 01-184 Warszawa

Sklepy muzyczne > Dan Clark Audio rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz