TSA Proceder - reedycja winylowa (recenzja)

Autor: Lech Spaszewski • 20 stycznia 2016
20 stycznia 2016 23:51
Lech Spaszewski INFOAUDIO.PL

Czy czas płynie szybko... i tak i nie. Patrząc na zespół TSA, który rozpoczął swoją działalność pod koniec lat 70-tych XX wieku i słuchając ich muzyki można nabrać przekonania, że to całkiem świeży materiał. Mamy przed sobą winylową wersję wydawnictwa z 2004 roku - płytę pt. "Proceder"

Od czasu jej nagrania minęło wiele lat. Około 1996 roku zespół w rozpadł się, potem reaktywował w 2008. Na przestrzeni lat muzycy go tworzący podejmowali różne decyzje dotyczące własnych karier. 35 lat to dość dużo i tylko nieliczne zespoły mogą pochwalić się tak długim scenicznym stażem. Zespołom takim jak TSA powinniśmy jednak podziękować - głównie za muzykę, która z mojej perspektywy w latach 80 tych kształtowała - ku rozpaczy moich rodziców oczywiście - gusta muzyczne moje i moich rówieśników.

Nieco historii

Po 20 latach nieistnienia zespołu na polskiej scenie, w 2008 roku pojawia się wydawnictwo reaktywowanego zespołu TSA. Oczekiwania fanów były duże, albowiem legenda jaką przez lata tworzył zespół - zobowiązywała. TSA reaktywowało się w oryginalnym składzie, tworzyli go: Marek Kapłon, Janusz Niekrasz, Stefan Machel, Andrzej Nowak i Marek Piekarczyk. To muzycy, którzy grali w okresie największej popularności zespołu i prawdopodobnie dlatego wydawnictwo pt. "Proceder" miało za zadanie zaspokoić oczekiwania fanów, którzy pamiętali TSA z najlepszych lat działalności.

I tak też się stało: ci, którzy z obawą wkładali wydawnictwo do odtwarzacza nie zawiedli się. Płyta brzmiała i brzmi nadal przekonująco. Bezkompromisowe teksty zgrabnie łączyły się z muzyką, a mocne gitarowe riffy, solówki Andrzeja Nowaka i charakterystyczny, lekko zachrypnięty głos Marka Piekarczyka - znajdowały się dokładnie tam gdzie ich oczekiwano.

Rok 2004 - jest nowe CD starego TSA

Słuchając nagrnej w 2004 roku płyty, nie trudno przekonać się, że TSA było wówczas znakomitym zespołem. Produkcją płyty zajął się gitarzysta Stefan Machel  i w ocenie wielu recenzentów jego praca nie budzi żadnych zastrzeżeń.

Kompozycyjnie produkcja zdominowana jest przez duet Machel-Piekarczyk. Na płycie znajdziemy wiele pięknych utworów - chociażby "Spóźnione pytania", który stylistycznie nawiązuje do jednej z najbardziej znanych ballad TSA, "51". Utwór tytułowy to kolejna muzyczna analogia do tradycyjnego brzmienia TSA - proste gitarowe granie i łatwy do zapamiętania refren poza tym tekst, który jest jednym z najbardziej charakterystycznych dla zespołu: prosty, bezkompromisowy i o życiu...

Od dawna mam dość
I wciąż budzi mą złość 
Ten proceder niecny

A ochota, by zwiać
W jakiś lepszy świat
Urok ma niezmienny

Bo byle jaki ktoś
Co się nakradł już dość
Prawi mi morały

I co dzień mądrzy się
Bo nauczyć mnie chce
Przeginania pały!...

 

Przy słuchaniu muzyki z Procederu nie będą nudzić się zarówno miłośnicy mocnego grania jak i miłośnicy metalowych ballad. Tych pierwszych ucieszą mocne akcenty w piosenkach "Mój cień omija mnie" "To nie jest proste" i "List". Osobnym fragmentem, na który warto zwrócić uwagę są, czasami mocno osobiste,  teksty Marka Piekarczyka. Oprócz rozliczenia się z obłudą i skorumpowanymi politykami w utworze "Proceder" usłyszymy dużo prawdy o kłamstwach i zdradach:  "Spóźnione pytania", o miłości miłości i samotności:  "List".

Płytę Proceder polecamy zatem zasłuchanej w metalowy łomot obcojęzycznych zespołów młodzieży - to solidny kawałek polskiego, klasycznego heavy metalu.

 

 

Rok 2016 - jest stary, dobry winyl

I oto jesteśmy we współczesności. W 2016 roku wydawnictwo Metal Mind Production postanawia wydać płytę na nośniku winylowym. Zadanie wydaje się od samego początku karkołomne, albowiem na winylu zmieszczono materiał z CD. Mamy tu zatem nieco ponad 56 minut muzyki, na dwóch stronach czarnego krążka. Powstaje oczywiście pytanie jak wpłynęło to na jakość nagrania. Materiał został praktycznie ten sam, został on jedynie ponownie zmasterowany do wymogów nośnika analogowego.

TSA
Proceder (2008), MMP LP 0753 (2015)
 
[img:2:L]Strona A
Spóźnione pytania
Tratwa
Proceder
Twoja szansa I
Twoja szansa II
Matnia
 
 
 
[img:3:L]Strona B
To nie jest proste
Mój cień omija mnie
List XX
Płonę, płonę
Tak - Nie - Tak 
 
 
 
 
 
Wykonawcy: 
Marek Piekarczyk - wokal
Andrzej Nowak - gitara, harmonijka
Stefan Machel - gitara
Janusz Niekrasz - gitara basowa
Marek Kapłon - instrumenty perkusyjne
Wydawcy: Metal Mind Productions
Rok wydania: 2015

 

 

Nagranie - strona techniczna

Czy zatem można na jednej stronie winylu zapisać więcej iż 18-20 minut muzyki?Technologicznie jest to możliwe - czego dowodem jest wydawnictwo, które mieliśmy w redakcji. Nie możemy jednak zapominać, że nośnik jakim jest płyta winylowa ma swoje ograniczenia. Ścieżki powinny posiadać odpowiednią geometrię. Więcej minut materiału rzutuje na zagęszczenie rowków, delikatną zmianę ich kształtu i w efekcie końcowym - teoretycznie przynajmniej - zmianę w detalach brzmienia. 

Po raz drugi mieliśmy w rękach płytę winylową wytłoczoną w Polsce (pierwszą była koncertowa Budka Suflera) i po raz drugi byliśmy miło zaskoczeni. Po włączeniu gramofonu, nasze obawy dotyczące tłoczenia dość szybko zniknęły. Na ich miejscu pojawiło się natomiast zadowolenie i satysfakcja - Polak potrafi!

Winyl w porównaniu z CD brzmiał nawet lepiej. Delikatne ograniczenie dynamiki w dolnym zakresie pasma wygładziło brzmienie, stało się ono nawet bardziej przyswajalne, gęste, ale nadal ze sporymi skokami dynamicznymi. Aby to wychwycić system odsłuchowy musi być odpowiedniej jakości: odpowiednio przejrzysty, z umiejętnością dynamicznego zejścia basu. W porównaniu z CD barwa wydawała się mniej sucha, mniej wypreparowana - po prostu zdecydowanie bardziej analogowa.

Z powodu zagęszczenia ścieżek i wynikającego z tego niższego - w porównaniu z CD - poziomu sygnału, winyl posiada lepszą dynamikę. Płyta CD - warto to delikatnie podkreślić - nie jest realizacją najwyższych lotów. Winyl w tym porównaniu wypada zdecydowanie lepiej. Ogólnie jak na tak gęsto "upakowaną" płytę jest bardzo poprawnie.

Bez wątpienia płyta z tego typu muzyką wymaga głośnego słuchania. I jeśli zależy komuś na przyjemności, powinien zadbać, aby oprócz potężnej dawki watów można było zrozumieć o czym śpiewa wokalista i w jaki sposób stworzona została faktura instrumentalna tych utworów. Jeśli zatem ktoś chce przez ponad 55 minut cieszyć się dobrze nagraną w Polsce płytą winylową z solidnym polskim metalem - może spokojnie wybrać się po ten krążek do sklepu.

 

 
 
[img:1:L]
 
 
 
 
 
 
 
reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz