DoAcoustics Armonia Mundi - audio wagi piórkowej

Autor: Lech Spaszewski • 21 września 2016
DoAcoustics Armonia Mundi7.499 zł
21 września 2016 09:43
Lech Spaszewski INFOAUDIO.PL Dostarczył Bariera Dźwięku ul. Sarabandy 61 02-868 Warszawa
 • DoAcoustic Armonia Mundi pozwalają osiągnąć stosunkowo obszerny dźwięk z małej i niepozornej kolumny. Dedykowane do nich pomieszczenie nie powinno być większe niż 20-25 m.
 • Bardzo wysokiej jakości materiały i dobre wykończenie. Staranny projekt. Przy tak dużej wysokości stabilnie stoją na podłodze. Mogą być ozdobą każdego, starannie zaprojektowanego wnętrza, będą cieszyć oczy i uszy.
 • Wysokiej jakości spójne brzmienie. Przyjemna i niedrażniąca barwa. Kolumny idealne do niezbyt głośnego słuchania, spokojnej i nastrojowej muzyki.
 • Pomimo jakości, terminale są wygodne i co bardzo ważne - uniwersalnie dopasowane do różnych końcówek kabli.
 • Bardzo słaba dynamika w skali makro. Wysokie poziomy głośności nie są mocną stroną tych zestawów.
 • Ograniczona głębia sceny. Lekkie wypchnięcie źródeł dźwięku to cecha, która może być spostrzegana jako zaleta.
 • Brak uniwersalności tych kolumn z jednej strony uniemożliwia głośne słuchanie, z drugiej jednak strony wyraźnie eksponuje jej największe zalety.

[img:1:L]Ostatnio często trafiają do nas małe kolumny. Wiele razy dywagowaliśmy nad tym, gdzie leżą granice kompromisów dla tego typu konstrukcji i czy ich mocne strony są w stanie zrównoważyć ograniczenia praw fizyki. Na szczęście świat audio nie jest czarno-biały. Niektóre konstrukcje radzą sobie doskonale, inne jeszcze lepiej, są też takie, które spokojnie leżą gdzieś po środku i czekają na kogoś kto je dostrzeże. W okolicach średniej półki cenowej wybór jest ogromny, konkurencja jeszcze większa, a liczba modeli prawie niepoliczalna. Dzisiaj testujemy zestaw, który jest nieco inny i dlatego chcemy zwrócić na niego Waszą uwagę.

Ekscentryczny Włoch

Bądźmy szczerzy, ktoś, kto produkuje tak małe kolumny, w bynajmniej niemałej cenie, musi być ekscentryczny, a nawet ciut szalony. Patrząc na gustowne wykończenie oraz nieśmiertelne połączenie bieli i czerni łatwo dojść do wniosku, że musi być też Włochem i na dodatek Włochem z Sycylii. Włosi wszystko mają bardziej gustowne, wymyślony termin "włoska szkoła design" odnosi się chyba do wszystkiego, co jest piękne. Nasze kolumny pochodzą z Włoch i zapewne zaprojektowano je w myśl zasad jakie ta szkoła dyktuje.

Wracając jednak do kolumn: są bezsprzecznie ładne. Kolumny są wręcz słodkie i w porównaniu z innymi produktami DoAcoustics chyba ta seria jest najładniejsza. Linia 200 zdradza już konkretne potrzeby w zakresie audiofilizmu - gdy tymczasem nasze Armonia Mundi to piękne dodatki do jakiegoś ascetycznego lub rozświetlonego słońcem Toscanii wnętrza. Jeśli ktoś pamięta teledysk Jona Lennona z Yoko Ono do piosenki "Imagine" to są one naszym zdaniem idealnym dopełnianiem wnętrza gdzie przygotowano scenografię do tego klipu.

[img:7]

Zdjęcia nie oddają w pełni ich wizualnych zalet. W rzeczywistości są małe i lekkie i jest to jeden z nielicznych zestawów głośnikowych, które można przenieść jedną ręką, trzymając je pewnym chwytem z góry. Warto to zobaczyć samemu. Wykonanie jest perfekcyjne, wszystko pięknie spasowane, lakier bez skaz, a dość szerokie podstawy utrzymują je bez trudu w pionie.

[img:4]

Budowa

Wykonana z MDF skrzynka została pomalowana białym lakierem. Staranne wykończenie nie pozwala zauważyć miejsc łączenia płyt - całość sprawia wrażenie monolitu. Przetworniki ukryto za materiałowymi, okrągłymi maskownicami, których nie można zdemontować. W klasycznej, aczkolwiek niezwykle smukłej, prostopadłościennej obudowie umieszczono po dwa przetworniki. Pierwszy o średnicy 3” - pracuje jako głośnik wysoko-średniotonowy i obsługuje większą część pasma. Jeżeli są to te same lub podobne przetworniki co w wyższym modelu z czterema driverami, to możemy przypuszczać, iż zamontowano tu dalekowschodnie, modyfikowane przez Davide’a Oliveri - właściciela DoAcoustics - szerokopasmowe głośniczki Tang Band wsparte wooferkami marki Fountek.

[img:2]

Kolumna posadowiona jest na postumencie z MDF, który z jednej strony jest nieco szerszy. 

Najniższe częstotliwości pozostawiono wooferowi 3" (tak, napisałem 3 calowy woofer). Z tyłu znajdziemy niewielki panel z gniazdami wejściowymi, wylot portu bass-refleks lub koniec tunelu linii transmisyjnej. Porty głośnikowe mogłyby być lepszej jakości. Mówimy tu o kolumnach za około osiem tysięcy złotych więc producent po prostu się nie postarał.

[img:3]

Porty głośnikowe pozwalają zamocować zarówno bananki, gołe przewody jak i widełki. Zaciski nie są złocone, ale ich wygoda jest bezdyskusyjna. Ponadto na płytce znajdziemy numer seryjny oraz podstawowe informacje o zestawach: podaną w przedziale 10-125 W dedykowaną moc wzmacniacza i skuteczność 87 dB.

W materiałach producenta znaleźliśmy informację o tym, iż konstrukcja zestawu Armonia Mundi to jednocześnie linia transmisyjna oraz bass-refleks. Zaglądając do znajdującego się z tyłu wylotu powietrza, widzimy bardzo długą, dotykającą niemal przedniej ścianki rurę  - dokładnie taką samą jak w rozwiązaniach BR. Ponadto, po odkręceniu tabliczki z zaciskami głośnikowymi zobaczyliśmy w dolnej części dość obszerną, zamkniętą komorę, na dnie której - zgodnie z opisem producenta znajdowała się zwrotnica. Elementy zostały połączone w technologii PTP, a bystre oko Michała dostrzegło solidne i całkiem drogie elementy: cewki powietrzne Mundorf oraz kondensator tej samej firmy.     

[img:5]

Brzmienie czyli Dante-audiofil

Odsłuch tych kolumn to połączenie uczucia zaskoczenia i pewności, która pozwala powiedzieć: "a nie mówiłem?..."

Po pierwsze: każdy kto słuchał ich przez krótką chwilę nie wierzył, że ten dźwięk wydobywa się z tych niepozornych kolumienek. To dość naturalna reakcja, gdy do tej wstępnej oceny zaangażujemy jednocześnie zmysły wzroku i słuchu. Dysonans poznawczy jest oczywisty, a nasza reakcja jak najbardziej uzasadniona. 

Po drugie: gdy opadną pierwsze emocje przychodzi czas na spokojną i trzeźwą ocenę. Za Piotrową bramą znajdziemy: przyjemną barwę i bardzo koherentne brzmienie. Słuchałem wielu konstrukcji na przetwornikach szerokopasmowych, ale tutaj, te dwie cechy są na poziomie konstrukcji nieco droższych. Brzmienie nie drażni, nie narzuca się  żadnym dominującym pasmem. Słuchając, mamy wrażenie uczestniczenia w czymś co jest po prostu przyjemne. W brzmieniu Armonia Mundi dominuje średnica i jest ona dość wyraźnie zaakcentowana. Jak na tak malutkie kolumny bas jest imponujący. Utrzymuje się co prawda delikatnie z tyłu średnicy, ale podtrzymuje ją w sposób akceptowalny.

W czyśćcu, znajdziemy scenę. Pod względem szerokości jest bardzo dobrze. Dźwięk bez większych problemów odrywa się od kolumn i wychodzi poza nie. Jednak główna treść przekazu utrzymuje się pomiędzy kolumnami. Głębokość pozostawia trochę do życzenia. Dźwięk do pewnego momentu rozciąga się dość swobodnie, ale niestety w pewnej chwili scena urywa się gubiąc głębię i zawarte na niej detale. Za to całość jest lekko wypchnięta do przodu co pozwala na bliższe obcowanie z muzyką. Wysokie tony przekazują szczegóły, ale sprawiają wrażenie przygaszonych. Ich barwa jednak pasuje do średnicy, stąd wrażenie spójności. Dzięki temu powstaje wrażenie dużej koherentności.

Czas na piekło. Z racji, że ciepło unosi się do góry, my wędrujemy na samo jego dno. Tutaj leży nieopisywana jeszcze dynamika. O ile skala mikro się broni, o tyle z makro jest nieco większy problem. Trzeba bardzo uważać z poziomami głośności, które przekraczają średnie wartości. Za tymi spostrzeżeniami podąża wniosek, na bazie którego wiemy jaką muzykę polecić i czego słuchać z tymi zestawami. Po pierwsze im mniejsze składy tym lepiej. Niech to będzie najlepiej pojedynczy wokal z delikatnym akompaniamentem. Brzmi to bardzo zmysłowo i intymnie. Podobnie gitara solo lub dowolne delikatnie grające trio: jazowe, pościelowe i każde inne. Miłośnikom mocniejszych ważeń trzeba uczciwie polecić inny zestaw.

Po prostu nie jest to kolumna, która jest w stanie grać bardzo głośno. Nie polecamy wycieczki małym fiatem na biebrzańskie bagna, tak samo jak nie oczekujemy komfortu jaki zapewnia "prawie terenowe" SUBARU, decydując się na przejażdżkę szybkim samochodem sportowym. Do tego zestawu w zupełności wystarczy piękny wzmacniacz i dowolne, nowoczesne źródło sygnału. Nieodzownym elementem powinno być piękne  wnętrze - wówczas atmosfera pojawi się sama.    

 [img:6]

 

[img:9] 

 

Podsumowanie

Kolumny trudno zaliczyć do grupy produktów czysto audiofilskich. Jeżeli jednak popatrzymy na nie z dystansu i zachowamy nieco szerszą perspektywę, mogą być one one pięknym elementem układanki dla audio, które ma nam towarzyszyć w miejscach gdzie pragniemy głównie spokoju.

Oczywiście teraz najtrudniejsze: obronić cenę biorąc pod uwagę jakość brzmienia. Ale ta kolumna wymyka się spod prostej reguły określenia stosunku jakości do ceny. W audio - tak samo jak w wielu innych dziedzinach - cena nie jest wyłącznie pochodną jakości podstawowej funkcji. Liczą się marka, design, użyte materiały, często nazwisko osoby, która ów produkt poleca lub wręcz sygnuje. DoAcoustics Armonia Mundi może zebrać pochwały za wzornictwo oraz kilka aspektów brzmienia. Nie jest to kolumna wszechstronna. I nie nadaje się do każdego rodzaju muzyki. Ze względu na jej urodę nie będzie pasować do każdego wnętrza. Ale przeglądając ofertę DoAcoustics wzrósł nam apetyt na odsłuch wyższych modeli  - tych z półki high-endowej, bardziej bambusowych i znacznie droższych.

Kolumny DoAcoustics Armonia Mundi mogą stać się także ozdobą niejednego wnętrza. O walorach ich urody można dyskutować i się spierać. Biały kolor zawsze jest modny, a jeśli ktoś woli inny - producent przygotował 4 inne warianty. Te niepozorne, szczupłe kolumienki umilą czas muzyką; czy to w salonie, czy w sypialni. I właśnie tam to, co one oferują, może zdziałać cuda.

 

[img:8:L] 

 

 

 

 

Parametry techniczne

Parametry:

 • Dwa kanały w linii transmisyjnej i bass reflex
 • Jeden 3-calowy głośnik pełnopasmowy i jeden
 • 3-calowy głośnik niskotonowy
 • Źródło quasi-punktowe
 • Zwrotnica, połączenie punkt-punkt, bez obwodu drukowanego
 • Zawieszona cewka DoAcoustics
 • Pasmo: +/- 3 db 45 Hz – 20 kHz 1 watt /m
 • Czułość: 87 db
 • Nominalna impedancja: 4 Ohm
 • Wymiary: 86,5 × 10 × 17 cm
 • Waga: 7,5 kg
 • Moc rekomendowana: 10 - 125 Wat
 • Gwarancja: 2 lata
 • Wykończenie:
     - Biały mat
     - Czarny mat
     - Bambusowe (na zamówienie)
     - Purpurowy mat
     - Zielony mat
 • Ręcznie wykonane

Sprzęt użyty w teście

System odniesienia:

 • SVEDA AUDIO DAPO
 • SVEDA AUDIO WOMBAT
 • Kable ATLAS

 

Sprzęt

 • Odtwarzacz: Audio Research CD6, Astel&Kern AK300.
 • Wzmacniacz: Marantz PM14S1 SE, PATHOS Logos Mk II
 • Przedwzmacniacz: KLYNE 6LX
 • Kolumny: DoAcoustics Armonia MundiHarpia Acoustics Amstaff Time Coherent, 
 • Przewody: ATLAS, VanDenHul, Cardas.
 • Przewódy głośnikowe: ATLAS Asimi, VanDenHul, Melodika BrownSugar.
 • Zasilanie: GIGAWATT
 • Przewody zasilające: Yarbo/Furutech, ATLAS.
 • Gniazda zasilające ścienne: Furutech

 

Nagrania

 • The Classical Collection – Chesky Records UD 95
 • Tom Waits, Mule Variations - Epitaph, ‎86547-2 
 • Holly Cole "Temptation" Metro Blue 7243 8 34348 2 4
 • Marie Boine, Leahkastin/Unfolding - Verwe 523889-2
 • Jazz At The Pawn Shop - PROP 7778-79
 • DALI CD vol. 3
 • Rebecca Pidgeon, The Raven - Chesky Records - JD115
 • Diana Krall, Stop This World, Temptation - Verve Records 0602498622469
 • The Bad Plus, For all I Care - DO THE MATH RECORDS
 • Dallas Wind Symphony, Fiesta! - Reference Recordings RR-38CD
 • Portico Quartet - CDRW186
 • Pink Floyd, The Wall - 7243 8 31243 2 9, CDEMD 1071
 • Massive Attack, Blue Lines - WBRCD 1, 0777 7 86228 2 6 
 • The Dave Brubeck Quartet, Time Out - CK 65122
 • Dream Theater, The Astonishing - RR7493-2, 1686-174932, 1686174932
 • Arabesque, Crystal Cable Sampler - CC 200901

 

[img:10]

 

Gdzie kupić?

DoAcoustics DoAcoustics www.doacoustics.it

Dystrybucja w Polsce:

Bariera Dźwięku

adres:
ul. Sarabandy 61 02-868 Warszawa

Sklepy muzyczne > DoAcoustics rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz