


MARANTZ + DENON + POLK: trzy razy EISA 2021/22 dla produktów z oferty dystrybucyjnej Horn'a
Jak co roku o tej porze, rośnie napięcie w oczekiwaniu na rozdanie „Oskarów” świata audio, czyli nagród EISA. O wszystkich zwycięzcach nie będę pisał, bowiem pełna lista nagrodzonych produktów dostępna jest pod tym linkiem.
Jak zwykle zwycięzców jest wielu i jak zwykle kategorie przypominają trochę groch z kapustą, gdzie co rok, co innego kucharz wedle własnego uznania z dna gara na wierzch wyciąga, ale czy warto tracić czas i energię na marudzenie?
Proszę tylko pamiętać, że nagrody EISA, to nie lista przebojów najlepszych produktów w swoich kategoriach, a raczej wskazanie branżowych dziennikarzy na modele łączące w sobie atrakcyjną / unikalną / oryginalną, lub premierową kompozycję różnych cech użytkowych, które sprawiają, że dane urządzenie wyróżnia się na tle konkurencji.
Tytuł Best Product może, ale wcale nie musi (mówię ogólnie) iść w parze z dźwiękiem / obrazem absolutnym – tak to zostało wymyślone – na szczęście do finału nie trafiają konstrukcje przypadkowe i każda z wyróżnionych pozycji zaspokoi oczekiwania klienta. A za co przyznano konkretne nagrody można przeczytać w uzasadnieniach.
I jeszcze jedno, od chwili rozszerzenia swojego grona członków na inne kontynenty, EISA przestała być prestiżową nagrodą europejską, gdyż literka „E” w nazwie zmieniła znaczenia z European na Expert Imaging and Sound Association i stąd pojawiające się od czasu do czasu w gronie finalistów marki w Europie mało znane, lub o marginalnym znaczeniu – zwykle jest to wynik ukłonu w stronę kolegów dziennikarzy z Azji.
Na pierwszy ogień w naszych newsach niechaj pójdzie oferta Horn Distribution S.A., który tradycyjnie zgarnia najwięcej nagród spośród krajowych dystrybutorów. Co do merytorycznej trafności dokonanej przez ekspertów w tym roku wyborów, nie mam cienia wątpliwości. Cytując więc za klasykiem (-czką): „... im się to po prostu należało” :)
Marantz Model 30/SACD 30n
systemem stereo EISA 2021–2022
Uzasadnienie EISA: Seria 30 Marantza wprowadziła nowy styl łączący klasyczne wzornictwo firmy z aktualnymi możliwościami i nowoczesnymi materiałami. Wzmacniacz Model 30 i dopasowany do niego odtwarzacz SACD 30n to triumf zasad i funkcjonalności. Wzmacniacz koncentruje się na sygnałach analogowych, podczas gdy odtwarzacz daje dostęp źródłom cyfrowym, odtwarza płyty SACD i CD oraz czerpie muzykę z sieci. "Nowoczesny Luksus Muzyczny" – tak Marantz przedstawia tę kombinację, całkowicie spełniając oczekiwania fantastyczną jakością konstrukcji i mocnym, bogatym dźwiękiem.
Plotki o Serii 30 grzały równo atmosferę, gdy zaczęto mówić, że Marantz szykuje nam w nowych produktachtotalną zmianę klasycznej stylistyki, a co znalazło swoje potwierdzenie podczas prezentacji dla światowej prasy. Relacja tu: Absolutna nowość: MARANTZ Model 30, oraz napęd SACD 30n, a tu druga relacja z naszej krajowej premiery prasowej – MARANTZ: Model 30 & SACD 30n, oraz PM-12 SE & SA-12 SE.
Po odsłuchach, bez owijania z bawełnę można stwierdzić, że te dwa klocki + przyzwoite kolumny + gramofon (ewentualnie, ale niekoniecznie) są w stanie zaspokoić nawet bardzo wygórowane oczekiwania na długie lata i to bez wpadania w totalnie utopijne ceny audiofilskie konkurencji (nie sugeruję, że jest tanio, tylko że relatywnie taniej niż gdzie indziej).
Kolumny w dwóch kolorach podstawowych, to już niemal standard wśród wiodących producentów
(kliknij żeby powiększyć)
Polk Audio Reserve
systemem głośników kina domowego EISA 2021–2022
Uzasadnienie EISA: Tworząc serię Reserve, Polk Audio przeniosło do niej rozwiązania wprowadzone wcześniej w referencyjnej serii Legend – w tym charakterystyczne membrany Turbine i przetwornik wysokotonowy Pinnacle. W serii Reserve pojawił się dodatkowo uniwersalny głośnik, który można zastosować w kanałach wysokości systemu Atmos, dodając go do kolumn kanałów przednich lub wieszając na ścianie. Są dwa modele głośników centralnych, dwa podstawkowe i aż trzy wolnostojące – wszystkie zapewniają zgranie tonalne złożonego z nich systemu. Brzmienie jest neutralne, różnicujące detale, wsparte czystym basem – to atrybuty wysokiej klasy, które docenią nawet najbardziej wymagający użytkownicy kina domowego.
Od siebie dodam, że pod dwoma załączonymi poniżej linkami można przeczytać arcyciekawą relację z premiery. Część 1: POLK AUDIO: Reserve - spróbuj znaleźć coś lepszego w tej cenie omawia pełną listę dostępnych modeli, a Część 2 koncentruje się na rozwiązaniach technicznych zaimportowanych od znacznie droższego starszego brata. Bez dwóch zdań Polk stworzył coś absolutnie wyjątkowego i do tego sprzedaje swoje dzieło za całkiem rozsądne pieniądze (jak to Polk).
(kliknij żeby wypruć mu flaki i powiększyć)
Denon Home Sound Bar 550
soundbarem smart EISA 2021–2022
Uzasadnienie EISA: Z jednej strony to nowoczesny soundbar z Dolby Atmos i DTS:X, z drugiej – pełnowartościowy głośnik multiroom ekosystemu HEOS. Home Sound Bar 550 zapewnia wysoką jakość dźwięku przy odtwarzaniu filmów i muzyki, jak też możliwość rozwoju do sytemu wielokanałowego 5.1 z opcją podłączenia bezprzewodowych głośników surround i subwoofera. Przełącznik HDMI z przesyłem Dolby Vision należy do nowoczesnego wyposażenia sekcji wideo. Obsługa pilotem jest intuicyjna, ale możliwości aplikacji HEOS są znacznie większe – za jej pomocą można ściągać muzykę z serwisów, radia internetowego i własnej sieci. Amazon Alexa pozwala sterować głosem poprzez wbudowane mikrofony, chociaż do dyspozycji jest też wygodny panel dotykowy. Urządzenie robi doskonałe wrażenie swoim wzornictwem i wykonaniem.
Wiele interesujących szczegółów na temat 550-tki można przeczytać pod linkiem prowadzącym do relacji z amerykańskiej konferencji prasowej towarzyszącej premierze modelu – DENON Sound Bar 550 - wszechstronne uzupełnienie serii Denon Home, oraz jako bonus dorzucam jeszcze recenzję mojego autorstwa – DENON: Denon Home Sound Bar 550, czyli nowy szeryf pod telewizorem.
Nie sposób mówić o tym soundbarze w oderwaniu od reszty rodziny – oczywiście może być używany jako samodzielny głośnik,
ale o ileż ciekawiej brzmi film wzbogacony o fizyczne tyły...