20 września 2022 09:00
Waldemar Nowak INFOAUDIO.PL Info FNCE S.A. FNCE S.A. tel: +48 22 270 29 45 www.focal-polska.pl

FOCAL: Utopia - hi-endowe słuchawki otwarte w nowej edycji 2022

Gdy w 2016 Focal zaprezentował hi-endowe słuchawki Utopia (wtedy nie mówiło jeszcze się o nich “stare”, tylko “najnowsze”), było to jak objawienie. Od pierwszych taktów trudno było uwierzyć, że w zasadzie debiutant na rynku słuchawek jest w stanie dostarczyć TAAAKI DŹWIĘK.
Czuć było, że tak długo kombinowali, aż uzyskali klimat, jaki oferują ich kolumny o tej samej nazwie.
Słuchając Utopii nogi robiły się miękkie, a że edycja a.d. 2022 ma być jeszcze lepsza, to już się cieszę na nowe doznania towarzyszące przeżyciu. Piszę “przeżyciu”, bo to nie jest zwykłe słuchanie muzyki, a doznawanie i zachwyt…


[img:2]Focal prezentuje ciekawe podejście do projektowania, każdy model jest zarazem odmienny jak i podobny do wcześniejszych konstrukcji (podobnie jak z kolumnami), gdzie wystarczy rzut oka, by bez wahania powiedzieć, że to ich robota / zauważymy więc tu pewne cechy otwartych Focal Clear Mg oraz zamkniętych Focal Stellia i Focal Celestee / po zdjęciu pada widać strukturę plastra miodu również po stronie wewnętrznej / maskownice nauszników mają teraz kształt litery "M", podążający za krzywiznami głośników aby zapewnić lepszą liniowość i jeszcze większą precyzję
(kliknij)

Info dystrybutora: Focal prezentuje nową edycję swoich kultowych słuchawek Hi-Fi: Utopia. Wprowadzone po raz pierwszy na rynek w 2016 roku, Utopia stały się ikoną wśród najlepszych słuchawek na świecie.
Pracując nieustannie nad ulepszaniem produktu, francuska marka z wyjątkowym savoir-faire w dziedzinie akustyki, nadała swojemu kultowemu produktowi nowy design, dodając jednocześnie ulepszenia akustyczne (nowa membrana, grill w kształcie litery "M" wewnątrz nauszników itd.).
Wszystkie ekskluzywne, wysokiej klasy technologie, które sprawiają, że słuchawki Utopia odniosły tak wielki sukces, są nadal obecne w nowej edycji, kontynuując dostarczanie sensacyjnych doświadczeń słuchowych do Twojego domu z jeszcze większym wyrafinowaniem i elegancją. 
Design nowej Utopii to połączenie komfortu i estetyki.


[img:1]Między innymi czarne chromowane pierścienie przymocowano od wewnątrz co poprawiło wygląd / jak zapowiada producent: "Słuchawki te wprowadzają nowe elementy designerskie, które będą również stosowane w przyszłych produktach Utopia firmy Focal. Wśród nich, "Yin & Yang" umieszczony na zewnętrznej obudowie symbolizuje idealną równowagę pomiędzy designem i technologią, uosabianą przez te wysokiej klasy francuskie słuchawki, jak również czarno-czerwoną podwójną kratkę na elemencie głośnika."
(kliknij)

Z powyższego zdania wypływa istotna informacja – Focal najwyraźniej po "ogarnięciu" całego spektrum różnorodnych odmian słuchawek, włącznie z mobilnymi (recenzja przenośnych Focal Elegia / recenzja Focal Clear), najwyraźniej zamierza wzorem kolumn stworzyć całą utopijną hi-endową rodzinę. 

Niewątpliwie pomocne jest w tym partnerstwo z brytyjskim Naim (Vervent Audio Group), w ramach którego dostarczana jest również doskonała elektronika. Kto ma więc warunki lokalowe na postawienie wielkich kolumn, to niech stawia, natomiast przy ograniczeniach lokalowych, lub po prostu w gabinecie podobne doznania można uzyskać na słuchawkach. 


[img:5]Focal Utopia + Naim Unity Atom Headphone Edition, będący wzmacniaczem i streamerem internetowym all-in-one – pozwala wydobyć ze słuchawek co najlepsze – wystarczy podłączyć urządzenie do sieci Wi-Fi, by zyskać dostęp do muzyki w wysokiej rozdzielczości

Utopia jest wykonana z najwyższej jakości, wyrafinowanych materiałów. Kute jarzmo z karbonu pochodzącego z recyclingu, stanowi elegancki akcent, jednocześnie sprawiając, że słuchawki są lżejsze i bardziej równomiernie rozkładają swoją masę.


[img:6]Prawdę mówiąc, nie mam pojęcia jak można wykuć coś z materiału pochodzenia węglowego (carbon), ale na powiększeniu zdjęcia widać rzeczywiście jakby widełki trzymające muszle były z czegoś przetworzonego / pałąk oraz nauszniki pokryto prawdziwą jagnięcą skórą, a same nauszniki dzięki ułatwiającej "oddychanie" perforacji i wypełnieniu pianką z pamięcią kształtu zapewnią niezrównany komfort
 
(kliknij)

Kontynuując dążenie do doskonałości w swoich kreacjach oraz otwierając nowy rozdział w historii tych jakże ikonicznych słuchawek, inżynierowie Focal zdecydowali się na wykorzystanie niezawodnej miedzi do budowy cewek. 

Pełnozakresowe, berylowe przetworniki w kształcie litery 'M' są w pełni otwarte i pracują bez pasywnej lub aktywnej korekcji w paśmie od 5 Hz do ponad 50 kHz!
Wrażenia słuchowe, jakie dostarczają, są uderzająco realne, precyzyjne i dynamiczne, ze sceną dźwiękową, która jest zarówno szeroka, jak i głęboka – zamknij oczy i poczujesz muzyków obok siebie. Słuchawki wydają się całkowicie znikać, pozostawiając sam dźwięk, który jest niezrównany w swej czystości. 


[img:4]W zestawie otrzymujemy dwa znakomicie brzmiące kable (tak zakładam, bo przecież nie dali słabszych niż poprzednio)
/ 1.5 m niezbalansowany dla potrzeb "biurkowych" z nakręcaną przejściówką na dużego jacka 6.3 mm / oraz zbalansowany 3 m z wtykiem XLR / po stronie muszli zastosowano złącza Lemo, które są wygodniejsze i trwalsze od stosowanych wcześniej małych jacków
(kliknij)

[img:3]Utopia 2022 jest dostarczana w opakowaniu ze sztucznej skóry z czarnym
materiałowym, formowanym termicznie futerałem podróżnym
(kliknij)

Główne cechy projektu:

 • Wysokiej jakości słuchawki o konstrukcji otwartej do użytku domowego
 • Pełnozakresowa membrana głośnika z kopułką z czystego berylu w kształcie litery 'M' i cewką z nowego stopu dostarcza czysty, dynamiczny i doskonale zrównoważony dźwięk
 • Maskownica o strukturze plastra miodu w kształcie litery "M" podążająca za krzywizną głośnika zapewnia otwartość i pełną dekompresję membrany 
 • Perforowany pałąk i pady pokryte prawdziwą jagnięcą skórą 
 • Pady wypełnione pianką z pamięcią kształtu
 • Jarzma, które dopasowują się do każdego kształtu głowy z przetworzonego karbonu
 • Lepsza liniowość wysokich częstotliwości
 • Złącza Lemo z mechanizmem blokującym
 • Made in France - wyprodukowano w fabrykach Focal


Parametry techniczne:

 • Typ: słuchawki nauszne otwarte
 • Impedancja: 80 Ohmów
 • Czułość: 104 dB SPL / 1 mW @ 1 kHz
 • THD: <0,2% @ 1 kHz / 100 dB SPL
 • Pasmo przenoszenia: 5 – 50.000 Hz
 • Membrana: 40mm w kształt membrany "M" – czysty beryl
 • Kable: 1,5 m asymetryczny ze złączem TRS (3,5 mm jack) i 2x złącza Lemo 
 • Kabel: 3 m z symetryczny z 4 pinowym XLR i 2x złącza Lemo 
 • Adapter 3,5 – 6,3 mm 
 • Etui: 25 x 24 x 12 cm
 • Waga: 490g


Cena sugerowana: 23.999 zł


[img:8]Oczywiście słuchawki nie muszą zastępować kolumn, a być ich uzupełnieniem, natomiast kolumny nie muszą od razu być Grande Utopia'mi, np. widoczna na zdjęciu Diablo Utopia Colour Evo, należąca do serii Utopia III Evo dysponuje niesamowitym basem
(kliknij)

 

Słuchawki Przewodowe Nagłowne Otwarte Domowe Kabel wymienny/zbalansowany Hi-res słuchawki

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

FNCE S.A.

tel.: +48 22 270 29 45
tel.: +48 729 197 504
adres:
Ul. Kurantów 34 02-873 Warszawa

Sklepy muzyczne > FOCAL rozwiń listę sklepów

reklama
Może Cię zaciekawić:
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz