DENON / MARANTZ i niskotonowy przełom - 1 wzmacniacz, 4 suby i 4 ścieżki basowe, a każda inna!!!

Denon i Marantz wprowadzają wielką amplitunerową zmianę warty. Firmy pokazały po 5 nowych urządzeń, z czego część jest już dostępna. 
Do najważniejszych innowacji należy zaliczyć kompletnie nowy sposób zarządzania basem i możliwość obsługi do 4 subwooferów, gdzie każdy może każdy grać inną ścieżkę – dla wielu fanów kina oznacza to w końcu przełamanie ograniczeń narzuconych przez branżę filmową jeszcze w czasach przed DVD. 


[img:11]Takiej baterii wzmacniaczy wielokanałowych nie pokazał nikt

Ogromna zmiana sposobu zarządzania basem

Od kilkudziesięciu lat byliśmy ograniczani do korzystania z jednej ścieżki LFE (ang. Low Frequency Effects) i nie miało znaczenia czy mamy w systemie jeden, czy kilka subwooferów. Ktoś w Japonii zauważył, że każda ze ścieżek dookólnych w filmie przenosi pełne pasmo, połączył w głowie kropki i zaproponował we wzmacniaczach wielokanałowych wyprowadzanie do 4 niezależnych od siebie sygnałów sterujących subwooferami, które to sygnały będą korespondować z najbliżej ich stojącymi  kanałami surround.

W trybie „standard” kanał LFE (niskich częstotliwości) wysłany do 1 / 2 / 3 / czy 4 subwooferów na wszystkich nadal będzie odtwarzał to samo, jak było do tej pory. Dlatego, jeśli przykłądowo ktoś nawet posiadał kino pięcokanałowe z 3 subami, to i tak jego konfiguracja nadal miała status 5.1 (a nie 5.3 jak niektórzy to nazywali). 

Natomiast nowy tryb „directional” generuje do 4 niezależnych sygnałów. Do kanału LFE ze ścieżki filmowej, domiksowuje składowe basowe z poszczególnych kierunków i 5.1 zamienia się w prawdziwe 5.2 / 5.3 / 5.4 (zależnie ile tych subów mamy). Efekty towarzyszące filmowi staną się przez to bardziej namacalne, gdyż bas będzie za nimi podążał. Jeśli więc teraz słoń będzie szedł z lewego tyłu, ku prawemu przodowi, to nie tylko usłyszymy przesuwający się szelest potrącanych gałęzi i ogólne łup, łup, ale usłyszymy ciężar zwierzęcia maszerującego przez salon. 

Zamiast czwartego suba można podłączyć “Tactile Transducer”, czyli urządzenie do trzęsienia siedzeniami.


[img:13]Idą złote czasy dla basu w kinie domowym (i muzyce przestrzennej też), a instalacje multisub poza lepszą propagacją niskich częstotliwości zyskają również walor artystyczny

Marantz

W Marantz’u rewolucja – obok wprowadzenia wielu modyfikacji w elektronice, po odważnej decyzji o zmianie designu modeli stereofonicznych (przychylnie przyjęta przez klientów), przyszła pora na amplitunery. Wszystkie nowe modele otrzymały wygląd Luxury Marantz Design, podświetlane piloty, oraz nowe nazewnictwo.


[img:15]Marantz Model 40n + CD60

Nazwa Cinema trafnie opisuje charakter urządzeń AV, a jednocześnie sygnalizuje zmierzch pewnej epoki w elektronice. Kiedyś kupowało się AMPLITUNER i stawiało w salonie jako urządzenie uniwersalne, korzystając z tunerów radiowych non-stop. To było istotnego źródło dostępu do nowej muzyki. Obecnie tę rolę przejęły serwisy streamingowe i radia internetowe, a zainteresowanie tunerami FM zaczęło gwałtownie spadać. Na to wszystko nałożyła się moda, na tworzenie dedykowanych pokojów kinowych, a miejsce poczciwego salonowego amplitunera zajął soundbar. 

W Denon / Marantz zrobiono badania i okazało się, że jedynie 3% obecnych klientów nadal używa tunerów. Zaczęto więc je pomijać, ale po takim wycinaniu tunerów z amplitunerów pozostały same wielokanałowe wzmacniacze zintegrowane... pojawiła się więc pokusa, by jakoś oryginalnie / czytelnie je nazwać i tak powstała seria Cinema. 


[img:6]Największą uwagę przyciągał zapowiadany na przyszły rok nowy dzielony flagowiec – 16-kanałowy przedwzmacniacz Marantz AV10...

(kliknij)

[img:7]... oraz towarzyszący mu 16-kanałowy wzmacniacz Marantz AMP10 o mocy 200 W na kanał / spodziewany w lutym 2023
(kliknij)

[img:8]Cinema 40 / następca SR7015 / 9.4 / 8K / 125 W na kanał / marzec 2023
(kliknij)

[img:9]Cinema 50 / następca SR6015 / 9.4 / przetwarza 11.4 i wzmacnia 9 z nich, wiec dodanie wzmacniacza stereofonicznego zapewni w razie potrzeby pełne 11.4 / 8K / 110 W na kanał / zaawansowany bas na 4 subach / HEOS / już dostępny
(kliknij)

[img:10]Cinema 60 / następca SR5015 / jako jedyny z opcjonalnym tunerem DAB / dwa wyjścia HDMI na TV i projektor
 / 7.2 / 8K / 100 W na kanał / HEOS / już dostępny
(kliknij)

Najwięcej "grubych" zmian widać w Cinema 50 (i modelach wyższych). To tu pojawia się nowy procesor DSP Griffin Lite XP wzbogacający dostępne formaty o Auro-3D i IMAX Extended / obok darmowego kalibratora Audyssey pojawia się dostęp do płatnego Dirac Live / wszystkie porty HDMI obsługują 8K / frontowa klapka chowająca przyciski / ale największą rewolucją wydaje się jednak wprowadzenie niezależnej obsługi do 4 subwooferów. 

Istnieje również nietypowy Marantz Cinema 70s (następca NR1711) – to jak wciśnięcie pełnowymiarowego wzmacniacza do obudowy o połowę niższej – produkt unikalny w skali rynku jeśli się uwzględni jego funkcjonalność:7.2 kanałów / 50 W / Dolby Atmos & DTS:X / Audyssey MultiEQ. 


Więcej zdjęć i szczegółów > MARANTZ: Cinema Series - 6 nowych urządzeń AV za jednym zamachem 


[img:14]Z tylnych paneli zniknęły analogowe gniazda wideo, a ich miejsce zajęły dodatkowe porty HDMI (3 lub 6 szt.) z obsługą 8K i 4K/120

[img:12]Od teraz tryb przedwzmacniacza jest dostępny dla wszystkich kanałów i jest wyłączany indywidualnie, a to oznacza, że przykładowo taki 70s może stać się czystym przedwzmacniaczem sterującym zewnętrznymi wzmacniaczami – bardzo to zachęcające rozwiązanie, bo pozwala używać zróżnicowane wydajnościowo końcówki mocy optymalizując inwestycję pod potrzeby

Obie firmy przeprojektowały również interfejsy użytkownika na bardziej czytelne i w wyższej rozdzielczości. Wprowadzono nowe procesory DSP do niższych modeli, co rozszerzyło ich możliwości o nowe formaty dźwięku przestrzennego, oraz umożliwiło obsługę kalibracji Dirac Live, która zostanie udostępniona poprzez update oprogramowania w 2 kwartale przyszłego roku. Aplikacje na smartfony i tablety do zdalnego sterowania od teraz w czasie rzeczywistym pokazują zmiany dokonywane w ustawieniach (wystarczy znać adres IP i można mieć dostęp do wszystkiego bez włączania telewizora). 

Warto zaznaczyć, że Dirac Live, o którym wiele się ostatnio mówi, będzie opcjonalnym systemem kalibracji, gdyż dotychczasowy i darmowy Audyssey MultEQ XT32 pozostaje na wyposażeniu. Dirac Live jest narzędziem nie tyle lepszym, ile bardziej dostosowanym do wymagań instalatorów. W Dirac Live profesjonalny mikrofon kalibracyjny podłącza się do komputera, a nie bezpośrednio do amplitunera, a więc amplituner może stać równie dobrze w piwnicy lub innym pokoju, a system i tak uda się pomierzyć. 

 

Denon 

O zmianach w Denon’ie opowiem na podstawie nowych i już dostępnych modeli AVR-X2800H i AVC-X3800H, które będą stanowić sprzedażowy trzon nowej oferty. 
W przyszłym roku dojdą jeszcze: AVC-X4800H i coś, powyżej wszystkiego co Denon stworzył do tej pory – flagowy AVC-A1H
Najwyższe z dotychczasowych modeli – AVC-X6700H i AVC-X8500HA będą kontynuowane. Literka „R” w nazwie oznacza odbiornik radiowy (ang. Receiver), a „C” czysty wzmacniacz. 


[img:5]Tak będzie wyglądał super flagowiec Denon AVC-A1H / 15.4 / 8K / 200 W na kanał / HEOS / 32 kg / dostawa luty 2023
(kliknij)

[img:4]AVC-X4800H / następca 4700 /  / 9.4 / 8K / 200 W na kanał / HEOS / 13.4 kg / dostawa luty 2023
(kliknij)

[img:3]AVC-X3800H / następca 3700 / tuner sieciowy / 9.4 / 8K / 180 W na kanał / HEOS / 12.5 kg / już w sprzedaży
(kliknij)

[img:2]AVR-X2800H / następca 2700 / 7.2 / 8K / 150 W na kanał / HEOS / 9.5 kg / już w sprzedaży
(kliknij)

[img:1]AVR-S970H / następca 960 / 7.2 / 8K / 145 W na kanał / HEOS / już w sprzedaży
(kliknij)

Na moje oko to AVC-X3800H będzie najmocniejszym strzałem w tym sezonie, gdyż przejmuje wiele cech z droższego 4700, przy zachowaniu niższej ceny, w tym: nowy procesor DSP obsługujący 3 dodatkowe formaty dźwięku Auro-3D, IMAX Enhanced i 360 Reality Audio (dźwięk przestrzenny z Amazon Music HD i TIDAL przesyłany przez Google Chromecast) / Dolby Atmos i DTS:X w standardzie / Dirac Live / nowe tranzystory mocy zaprojektowane według zaleceń Sound Mastera Yamauchi / ma 9 szt. HDMI 8K / posiada 9 wzmacniaczy, ale procesuje 11.4 więc zawsze można go rozbudować o wzmacniacz stereo do 11.4. 
Jako pierwszy wprowadza na rynek coś, czego nie mają nawet bardzo wysokie modele – tryb „directional” generujący do 4 niezależnych sygnałów dla subwooferów. 

Wzmacnianie Amplitunery Multiroom Hi-res (stacjonarne) Bluetooth aptX Wi-fi/LAN Chromecast 3D: Dolby Atmos/DTS:X/Ambeo 4K/UHD We/Wy zbalansowane Kompatybilny z multiroom AirPlay Usługi sieciowe (Tidal, Spotify...)

Gdzie kupić?

DENON DENON www.denon.pl

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > DENON rozwiń listę sklepów

Gdzie kupić?

MARANTZ MARANTZ www.marantz.eu

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > MARANTZ rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz