22 grudnia 2022 09:28
Waldemar Nowak INFOAUDIO.PL Info EIC EIC tel: + 48 22 594 83 83 www.eic.com.pl

AUDIO PHYSIC: rewolucja, rewolucja i jeszcze raz rewolucja w głośnikach średniotonowych!!!

Ekskluzywność kolumn Audio Physic jest bezdyskusyjna. Każda kolejna seria wnosi zmiany jakościowe i technologiczne.
Jeśli komuś zależy na nieskazitelnej formie i minimalistycznym wyglądzie kolumn, to cóż lepszego można znaleźć niż korpusy pokryte panelami ze szkła? A to zaledwie jeden z wielu przykładów tego, na co Manfreda Diesterticha i jego ekipę z Audio Physic stać…

Nasza rozmowa na Audio Video Show poza częścią formalną o tym co nowego, w większości została zdominowana przez temat nowatorskiego i totalnie rewolucyjnego głośnika średniotonowego z poliestrową membraną, nad którym Manfred pracuje od kilku lat.
Dosłownie na naszych oczach wykuwa się nowa przyszłość kolumn i nie zdziwię się (a jest to wielce prawdopodobne), że za kilka lat ludzie będą patrzyli na stożkowe membrany z podobnym zdziwieniem, jakie obecnie wzbudza widok telefonu z tarczą do wybierania numerów. Wnuczek zapyta: Dziadku, a jak się z tego dzwoniło?", a ty głosem bohatera z dumą powiesz, że kiedyś istniały budki telefoniczne, a wcześniej były telegrafy i było jeszcze trudniej. 


[img:1]Audio Physic Codex w wykończeniu błyszczący heban

[img:2]Tu ładnie widać detal łączenia tafli szkła

Manfred Diestertich (główny konstruktor): Przywieźliśmy ze sobą nową generację kolumn Codex, ze średniotonowym przetwornikiem pozbawionym dolnego zawieszenia (ang. spiderless). Brak zawieszenia oznacza znacznie mniejsze opory pracy, gdyż siła elektromagnesów musi teraz pokonać tylko sztywność górnego zawieszenia wokół samej membrany. Pokazujemy również kolumny Spark z podobnie skonstruowanym średniotonowcem. Poprawiła się wyjątkowa szczegółowość i wyrafinowanie dźwięku. 

Zaoferowaliśmy naszym klientom upgrade ze starych kolumn do wersji bezzawieszeniowej i jak do tej pory wszyscy, którzy skorzystali z tej możliwości są bardzo zadowoleni. 


[img:9]To jest wersja głośnika użytego w kolumnach Cardeasnowatorski, acz jeszcze z tradycyjną membraną
 / przetwornik średniotonowy HHCM SL – PowerTrain prezentuje ponadprzeciętną dynamikę i rozdzielczość
(kliknij)

[img:7]To, co widzimy to brak części, której nie widzimy, bo jej tu nie ma – brak charakterystycznego, falistego, żółtego dolnego zawieszenia centrującego jest tu kluczową zmianą / konstrukcja opiera się o podwójny kosz – polimerowy zamocowany wewnątrz kosza z aluminium + bardzo potężny magnes

Resztę wywiadu proszę potraktować jako bardzo ważną zapowiedź zmian na globalną skalę w branży kolumn. Jednocześnie jest to ciąg dalszy i rozwinięcie wątków rozpoczętych w maju w Monachium. Przed dalszą lekturą proszę powrócić celem przypomnienia sobie, lub przeczytania pierwszy raz tego, co stanowi podstawy nowej technologii: 

> AUDIO PHYSIC: przyszłość głośników na przykładzie flagowego Medeos

 

Jak posuwają się prace nad twoim magicznym głośnikiem i czy przywiozłeś go ze sobą?

Nadal nad nim pracujemy. Gdy wymyślasz nową technologię, to zajmuje to mnóstwo czasu. Zmieniasz jakiś detal i wszystko zaczyna się od początku, bo coś ulega poprawie, ale coś innego się niechcący pogarsza, dlatego o przetworniku, a zwłaszcza o tak nowatorskim przetworniku jeszcze długo nie będzie można powiedzieć, że jest już dziełem skończonym i taki stan rzeczy potrwa jeszcze kilka lat. 


[img:3]Poliamidowy wydruk z drukarki 3D może i wygląda nieco szorstko,
ale tak złożona struktura przestrzenna nie mogłaby powstać w innej technologii
(kliknij)

Mnóstwo się nauczyłem tworząc kolejne sample, ponieważ wszystkie wykonuję własnoręcznie. Codziennie coś zmieniam i słucham – jest to proces powolny, ale fascynujący zarazem.
Zajmuję się tworzeniem przetworników od ponad 40 lat, ale jeszcze żaden nie był równie fascynujący, jak ten. To, co można usłyszeć z tego głośnika, jest po prostu niesamowite. Łatwość, z jaką oddaje sygnał i jego transparentność nie mają odpowiedników wśród dotychczasowych technologii. Siadasz przed kolumnami i w kilka sekund zapominasz, że gra system audio a nie ludzie na żywo. 
Nadal staram się przesuwać granicę tego, na co stać tę technologię i dlatego nadal nad nim pracuję. 

Przetwornik, który tu widzisz wdrożymy do seryjnej produkcji za 2-3 lata – taki mam plan. Według mnie właśnie trzymasz w ręku i patrzysz na przyszłość przetworników dynamicznych. [img:4]Poliestrowa folia + poliamidowa struktura działa, a że jest przeźroczysta to nie zdziwię się widząc za kilka lat kolumny z podświetlanym wnętrzem :)

Czy to dlatego nie przywiozłeś ze sobą nowych flagowców? (Medeos)

Mieliśmy taki plan, ale trudno było przewidzieć, czy Show na 100% się wydarzy i jaki będzie jego przebieg z uwagi na możliwy powrót pandemii.
Przewiezienie tak dużych kolumn przez pół Europy, tylko po to, żeby sobie ewentualnie postały w magazynie wydawało nam się słabym pomysłem. Z drugiej strony z każdą kolejną wersją przetworników jestem bliżej miejsca, gdzie chciałbym być, więc może i lepiej się stało… 

 

Czy spodziewasz się, że ta technologia pozwoli na drastyczne obniżenie kosztów, by takie przetworniki zaczęły trafiać do kolumn dla zwykłych śmiertelników?
(przypominam, że aktualnie kolumny Medeos kosztują 150K Euro)

Oczywiście, oczami wyobraźni już je widzę w kolumnach Spark, które przy cenie 15k zł nadal jeszcze nie są tanią propozycją, ale wszystko będzie zależeć od ilości produkowanych sztuk i uproszczenia niezbędnej technologii do ich powstawania.
Widzisz, materiały użyte w tej konstrukcji nie mają w sobie nic egzotycznego, to nie jest żadna wypalana ceramika, diamenty itp., natomiast oprzyrządowanie procesu montażu jest skomplikowane i to ono podnosi cenę. Gdy wielkość produkcji wzrośnie, wtedy udział kosztów maszyn radykalnie spadnie w cenie sztuki i do tego dążymy.

Gdy produkujesz czegoś 10 egzemplarzy, to koszt maszyn stanowi horrendalnie wysoki udział w cenie końcowej, a jak 10.000 szt. to spada on 1000 razy. Natomiast sam koszt materiałów jest tu niewielki.[img:5]Materiał jest ekstremalnie cienki i sztywny, folia zachowuje swoją gładkość i nie ulega łatwo naciąganiu tworzącemu zmarszczki, wiec całkiem możliwe, że znajdzie również zastosowanie w budowie wkładek gramofonowych

W ciągu ostatniego pół roku udoskonaliłem precyzję druku 3D części i znalazłem jeszcze lepsze komponenty. Z optymizmem patrzę więc w przyszłość. Gdy skończę, rynek kolumn definitywnie ulegnie zmianie... 


[img:8] 

 Polecam również lekturę uzupełniającą:

AUDIO PHYSIC: Intrygująca opowieść o tym czego nie widać, a co w kolumnach słychać

AUDIO PHYSIC: Codex i Midex z technologią PowerTrain - nowe wersje znanych kolumn

AUDIO PHYSIC: Spark - nowy standard jakości kolumn podstawkowych

Kolumny Hi-res (stacjonarne)

Gdzie kupić?

AUDIO PHYSIC AUDIO PHYSIC www.audiophysic.de

Dystrybucja w Polsce:

EIC

tel.: + 48 22 594 83 83
tel.: +48 22 594 83 84
adres:
Łuki Wielkie 3/5 02-434 Warszawa

Sklepy muzyczne > AUDIO PHYSIC rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz