DENON (część 3): AVC-A1X "Ichi-ban!", czyli najlepszy wielokanałowy wzmacniacz, jaki Denon stworzył kiedykolwiek
Określenie “Ichi-ban” Denon przypisuje jedynie do najwybitniejszych modeli, posiada ono bowiem ukryte znaczenie – pierwsza w alfabecie litera „A” + „1”, to więcej niż numer jeden, to podwójnie pierwszy ze wszystkich numerów jeden, taka Super Jedynka.
Z ogromną przyjemnością przedstawiam najnowszy 15-kanałowy flagowiec – DENON AVC-A1X ‘Ichi-ban!”
DENON AVC-A1X a.d. 2023
(kliknij)
Modele „A1” zaczęły się pojawiać w roku 1996 / od samego początku były „ichi-ban”, czyli czymś wyjątkowym / 2004 powstał największy A1XV / trzy lata temu pojawiła się wersja o nieco zmodyfikowanej nazwie A110H, co było związane z 110 rocznicą powstania firmy
Historia dźwięku surround splata się z historią wzmacniaczy Denon'a i zaczyna się w roku 1985, gdy dysponowaliśmy tylko sygnałem analogowym i kanały dookólne oraz centralny były wspólnie miksowane. W 1996 rozpoczęła się era cyfrowych obwodów dyskretnych – pojawiły się Dolby Digital / DTS, wtedy też pojawiło się kodowane stratnie, a Denon zaproponował D.D.S.C. (Dynamic Discrete Surround Circuit) – rozwijany do dziś obwód towarzyszący procesorom DSP.
W roku 2002 twórcy zaczęli tworzyć treści z myślą o tylnym kanale centralnym (era EX / ES), a wzmacniacze stały się 10-kanałowe. W roku 2007 technologia pozwoliła w końcu na pomieszczenie na nośnikach prawdziwie bezstratnych kanałów surround (Dolby True HD / DTS-HD).
W 2014 następuje ogromny przełom i rozpoczyna się epoka audio obiektowego. Pojawia się Dolby Atmos / DTS:X, a po nich domowa odmiana IMAX Enhanced i Auro 3D. W każdej z tych epok Denon dostarczał produkty, które były dopasowane do istniejącej wtedy technologii.
Premierą modelu A1H Denon przypieczętowuje pozycję lidera rynku oferując urządzenie bezkompromisowe – przetwarza 15.4 kanałów, napędzając wszystkie z mocą 150 W dla 8 om, ale nie cyferki są tu istotne, a jakość, z jaką to robi / urządzenia referencyjne Denon / Marantz budowane są firmowej fabryce w Shirakawa w Japonii
Prezentację prowadził Oliver Kriete (Product Manager Europe) – poniżej obszerne fragmenty spotkania
AVC-A1HD z 2007 – 31 kg / AVC-A1H z 2023 – 32 kg
Poprzednik AVC-A1HD powstał 16 lat temu, tworzenie modeli flagowych jest czasochłonne, ale też i utrzymują one swoją wartość przez bardzo długi czas. Czynnikiem limitującym powstawanie kolejnych A1 jest stosunkowo rzadkie pojawianie się przełomowych technologii, a które są niezbędne do tworzenia tak ikonicznych urządzeń. Z drugiej strony możemy być pewni, że audio obiektowe pozostanie z nami przez lata, więc inwestycja nie stanie się przestarzała moralnie z dnia na dzień. Takie modele pozostają w sprzedaży przez 3 / 5 / 7 lat, kumulując w sobie całą dostępną wiedzę inżynieryjną, oraz pasją do muzyki i filmów.
Do kluczowych technologii, które znalazły się na pokładzie trzeba zaliczyć:
- najlepszą możliwą jakość połączeń audio-video, zarówno sieciowych, jak i HDMI
- najlepsze możliwe doznania z dźwiękiem immersyjnym 3D – obsługuje wszystkie dostępne formaty dźwięku przestrzennego włącznie z tymi, które pojawiły się niedawno
- najlepszą możliwą jakością przetwarzania dźwięku – korzenie Denon’a wywodzą się z audio muzycznego – oni o tym pamiętają i wiedzą, jak to osiągnąć
(kliknij)
Większość z nowych rozwiązań na sezon 2022/23 omówiłem w poprzednich dwóch częściach serii (Część 1 / Część 2), dlatego koniecznie odsyłam do ich lektury, po prostu szkoda miejsca i czasu, by powtarzać te same informacje. Skupmy się na tym, co jest wyjątkowego w modelu A1H, a czego nie znajdziemy w niższych modelach.
Konstrukcja
Urządzenia tej klasy wymagają bardzo sztywnych obudów, która zapewniają maksymalne tłumienie wibracji.
Ogrom pracy włożono m.in. w solidność wykonanie obudowy – całkowita waga A1H to 32 kg i jest on aż o 8 kg cięższy od modelu AVC-X8500HA (23.6 kg)
(kliknij)
(kliknij)
Korpus obudowy ma konstrukcję trójwarstwową z centralnie zainstalowanym transformatorem:
- usztywniająca warstwa dolna 1.6 mm
- główna obudowa 1.2 mm
- górna płyta montażowa 1.2 mm (razem daje to 4 mm metalu zwiększającego masę i sztywność)
- pod transformatorem dodatkowe 2 mm czystej miedzi, celem dalszej redukcji drgań i równomiernego rozpraszania ciepła (bardzo ciężki transformator stoi więc na podstawie 6 mm)
- nóżki wykonane z odlewów żeliwnych pokrytych filcem tworząc masywną podstawę (każda waży po 329 g, co daje ponad 1.3 kg dodatkowej masy)
Po lewej stronie monolityczne wzmacniacze 1 do 7, po prawej 8 do 15
(kliknij)
Warto zwrócić uwagę na bardzo grubą płytę miedzianą (4 mm), która znalazła się pomiędzy wzmacniaczami a aluminiowym wymiennikiem ciepła – jej zadanie polega na bardzo równomiernym odprowadzaniu ciepła z tranzystorów mocy, dzięki czemu wszystkie wzmacniacze pracują w podobnych warunkach termicznych, jednocześnie odprowadzanie ciepła następuje szybciej i na znacznie większej powierzchni.
Zestaw 7 monolitycznych wzmacniaczy mocy / pod radiatorem miejsce na wentylatory, które aktywują się tylko podczas bardzo dużych obciążeń
(kliknij)
W przypadku tradycyjnych konstrukcji tranzystory oddają ciepło punktowo, w związku z czym radiatory miejscami bywają przegrzane, a ich zdolność do odprowadzania ciepła nie jest wykorzystana w stu procentach. W tym przypadku płyta miedziana rozprowadza ciepło równomiernie do wszystkich żeber radiatora.
To najbardziej zaawansowany i dopieszczony wzmacniacz monolityczny zbudowany przez Denon’a, będący w stanie dostarczać do kolumn sygnał o ogromnej dynamice – godny nowego flagowca, a jest tu takich 15.
Użyte tranzystory mocy (1) są oznaczone jako Denon DHCT (Denon High Current Transistors) i powstały we współpracy z firmą Sanken – posiadają 4 nóżki zamiast trzech – dodatkowa odpowiedzialna jest za stałe monitorowanie i kompensowanie zmian temperatury wewnątrz układu poprzez zmianę napięcia. (2) Cement Emitter Resistor – większe i znacznie droższe oporniki odporne na pracę w wysokich temperaturach. (3) wyżarzana cewka z miedzi o wysokiej czystości jest w stanie przepuszczać wysoki prąd bez wpadania w drgania
By zmniejszyć „opory” przesyłu, ścieżki sygnałowe i uziomowe na płytach mają po 70 mikrometrów grubości (dwukrotnie więcej niż poprzednio), są też szersze i nadrukowane po obu stronach płyt – to kolejny czynnik poprawiający stabilność pracy, gdyż obniża wrażliwość na zakłócenia zewnętrzne i pozwala z większą swobodą przesyłać prąd
W X8500H płyta przedwzmacniacza jest dwuwarstwowa, w A1H czterowarstwowa by jeszcze skuteczniej odseparować od siebie ścieżki różnego przeznaczenia
Użyto również największe kondensatory w historii Denon’a – pojemność w stosunku do poprzedniego modelu wzrosła o półtora raza. Ponieważ kondensatory to kluczowy komponent w dostarczaniu energii do tranzystorów mocy, stworzono więc nowy customowy komponent o pojemności 33.000 mikrofaradów. Nie chodziło przy tym o zwiększenie wydajność wzmacniacza, ale o zmianę sposobu, w jaki prąd dostarczany jest do tranzystorów mocy – to udoskonalenie istotnie wpłynęło na kontrolę pracy samych głośników. Mimo że na papierze dane nie uległy zmianom, to w działaniu słychać różnicę, bo przede wszystkim liczy się szybkość, z jaką energia jest dostarczana.
Zasilacz
Transformator to prawdziwa bestia ważąca 11.5 kg i jest o 3,5 kg cięższy od tego z A110H
(kliknij)
Znakomitej jakości terminale głośnikowe same w sobie ważą kolejny 1 kg
Ten potwór wygląda tak niewinnie kiedy śpi
(kliknij)
Ciąg dalszy...