DENON (część 3): AVC-A1X "Ichi-ban!", czyli najlepszy wielokanałowy wzmacniacz, jaki Denon stworzył kiedykolwiek

Określenie “Ichi-ban” Denon przypisuje jedynie do najwybitniejszych modeli, posiada ono bowiem ukryte znaczenie – pierwsza w alfabecie litera „A” + „1”, to więcej niż numer jeden, to podwójnie pierwszy ze wszystkich numerów jeden, taka Super Jedynka. 
Z ogromną przyjemnością przedstawiam najnowszy 15-kanałowy flagowiec – DENON AVC-A1X ‘Ichi-ban!”


[img:10]DENON AVC-A1X a.d. 2023
(kliknij)

[img:22]Modele „A1” zaczęły się pojawiać w roku 1996 / od samego początku były „ichi-ban”, czyli czymś wyjątkowym / 2004 powstał największy A1XV / trzy lata temu pojawiła się wersja o nieco zmodyfikowanej nazwie A110H, co było związane z 110 rocznicą powstania firmy

Historia dźwięku surround splata się z historią wzmacniaczy Denon'a i zaczyna się w roku 1985, gdy dysponowaliśmy tylko sygnałem analogowym i kanały dookólne oraz centralny były wspólnie miksowane. W 1996 rozpoczęła się era cyfrowych obwodów dyskretnych – pojawiły się Dolby Digital / DTS, wtedy też pojawiło się kodowane stratnie, a Denon zaproponował D.D.S.C. (Dynamic Discrete Surround Circuit) – rozwijany do dziś obwód towarzyszący procesorom DSP.
W roku 2002 twórcy zaczęli tworzyć treści z myślą o tylnym kanale centralnym (era EX / ES), a wzmacniacze stały się 10-kanałowe. W roku 2007 technologia pozwoliła w końcu na pomieszczenie na nośnikach prawdziwie bezstratnych kanałów surround (Dolby True HD / DTS-HD). 
W 2014 następuje ogromny przełom i rozpoczyna się epoka audio obiektowego. Pojawia się Dolby Atmos / DTS:X, a po nich domowa odmiana IMAX Enhanced i Auro 3D. W każdej z tych epok Denon dostarczał produkty, które były dopasowane do istniejącej wtedy technologii. 


[img:17]Premierą modelu A1H Denon przypieczętowuje pozycję lidera rynku oferując urządzenie bezkompromisowe – przetwarza 15.4 kanałów, napędzając wszystkie z mocą 150 W dla 8 om, ale nie cyferki są tu istotne, a jakość, z jaką to robi / urządzenia referencyjne Denon / Marantz budowane są firmowej fabryce w Shirakawa w Japonii

[img:42]Prezentację prowadził Oliver Kriete (Product Manager Europe) – poniżej obszerne fragmenty spotkania

[img:16]AVC-A1HD z 2007 – 31 kg / AVC-A1H z 2023 – 32 kg

Poprzednik AVC-A1HD powstał 16 lat temu, tworzenie modeli flagowych jest czasochłonne, ale też i utrzymują one swoją wartość przez bardzo długi czas. Czynnikiem limitującym powstawanie kolejnych A1 jest stosunkowo rzadkie pojawianie się przełomowych technologii, a które są niezbędne do tworzenia tak ikonicznych urządzeń. Z drugiej strony możemy być pewni, że audio obiektowe pozostanie z nami przez lata, więc inwestycja nie stanie się przestarzała moralnie z dnia na dzień. Takie modele pozostają w sprzedaży przez 3 / 5 / 7 lat, kumulując w sobie całą dostępną wiedzę inżynieryjną, oraz pasją do muzyki i filmów. 

Do kluczowych technologii, które znalazły się na pokładzie trzeba zaliczyć: 

  • najlepszą możliwą jakość połączeń audio-video, zarówno sieciowych, jak i HDMI
  • najlepsze możliwe doznania z dźwiękiem immersyjnym 3D – obsługuje wszystkie dostępne formaty dźwięku przestrzennego włącznie z tymi, które pojawiły się niedawno
  • najlepszą możliwą jakością przetwarzania dźwięku – korzenie Denon’a wywodzą się z audio muzycznego – oni o tym pamiętają i wiedzą, jak to osiągnąć


[img:12](kliknij) 

Większość z nowych rozwiązań na sezon 2022/23 omówiłem w poprzednich dwóch częściach serii (Część 1 / Część 2), dlatego koniecznie odsyłam do ich lektury, po prostu szkoda miejsca i czasu, by powtarzać te same informacje. Skupmy się na tym, co jest wyjątkowego w modelu A1H, a czego nie znajdziemy w niższych modelach.


Konstrukcja 

Urządzenia tej klasy wymagają bardzo sztywnych obudów, która zapewniają maksymalne tłumienie wibracji.


[img:14]Ogrom pracy włożono m.in. w solidność wykonanie obudowy – całkowita waga A1H to 32 kg i jest on aż o 8 kg cięższy od modelu AVC-X8500HA (23.6 kg)

(kliknij)

[img:29](kliknij) 

Korpus obudowy ma konstrukcję trójwarstwową z centralnie zainstalowanym transformatorem:

  • usztywniająca warstwa dolna 1.6 mm
  • główna obudowa 1.2 mm
  • górna płyta montażowa 1.2 mm (razem daje to 4 mm metalu zwiększającego masę i sztywność)
  • pod transformatorem dodatkowe 2 mm czystej miedzi, celem dalszej redukcji drgań i równomiernego rozpraszania ciepła (bardzo ciężki transformator stoi więc na podstawie 6 mm)
  • nóżki wykonane z odlewów żeliwnych pokrytych filcem tworząc masywną podstawę (każda waży po 329 g, co daje ponad 1.3 kg dodatkowej masy) 


[img:4]Po lewej stronie monolityczne wzmacniacze 1 do 7, po prawej 8 do 15
(kliknij)

Warto zwrócić uwagę na bardzo grubą płytę miedzianą (4 mm), która znalazła się pomiędzy wzmacniaczami a aluminiowym wymiennikiem ciepła – jej zadanie polega na bardzo równomiernym odprowadzaniu ciepła z tranzystorów mocy, dzięki czemu wszystkie wzmacniacze pracują w podobnych warunkach termicznych, jednocześnie odprowadzanie ciepła następuje szybciej i na znacznie większej powierzchni. 


[img:8]Zestaw 7 monolitycznych wzmacniaczy mocy / pod radiatorem miejsce na wentylatory, które aktywują się tylko podczas bardzo dużych obciążeń
(kliknij)

W przypadku tradycyjnych konstrukcji tranzystory oddają ciepło punktowo, w związku z czym radiatory miejscami bywają przegrzane, a ich zdolność do odprowadzania ciepła nie jest wykorzystana w stu procentach. W tym przypadku płyta miedziana rozprowadza ciepło równomiernie do wszystkich żeber radiatora. 
To najbardziej zaawansowany i dopieszczony wzmacniacz monolityczny zbudowany przez Denon’a, będący w stanie dostarczać do kolumn sygnał o ogromnej dynamice – godny nowego flagowca, a jest tu takich 15.

[img:30]Użyte tranzystory mocy (1) są oznaczone jako Denon DHCT (Denon High Current Transistors) i powstały we współpracy z firmą Sanken – posiadają 4 nóżki zamiast trzech – dodatkowa odpowiedzialna jest za stałe monitorowanie i kompensowanie zmian temperatury wewnątrz układu poprzez zmianę napięcia. (2) Cement Emitter Resistor – większe i znacznie droższe oporniki odporne na pracę w wysokich temperaturach. (3) wyżarzana cewka z miedzi o wysokiej czystości jest w stanie przepuszczać wysoki prąd bez wpadania w drgania

[img:31]By zmniejszyć „opory” przesyłu, ścieżki sygnałowe i uziomowe na płytach mają po 70 mikrometrów grubości (dwukrotnie więcej niż poprzednio), są też szersze i nadrukowane po obu stronach płyt – to kolejny czynnik poprawiający stabilność pracy, gdyż obniża wrażliwość na zakłócenia zewnętrzne i pozwala z większą swobodą przesyłać prąd

[img:32]W X8500H płyta przedwzmacniacza jest dwuwarstwowa, w A1H czterowarstwowa by jeszcze skuteczniej odseparować od siebie ścieżki różnego przeznaczenia

Użyto również największe kondensatory w historii Denon’a – pojemność w stosunku do poprzedniego modelu wzrosła o półtora raza. Ponieważ kondensatory to kluczowy komponent w dostarczaniu energii do tranzystorów mocy, stworzono więc nowy customowy komponent o pojemności 33.000 mikrofaradów. Nie chodziło przy tym o zwiększenie wydajność wzmacniacza, ale o zmianę sposobu, w jaki prąd dostarczany jest do tranzystorów mocy – to udoskonalenie istotnie wpłynęło na kontrolę pracy samych głośników. Mimo że na papierze dane nie uległy zmianom, to w działaniu słychać różnicę, bo przede wszystkim liczy się szybkość, z jaką energia jest dostarczana.


[img:33]

[img:2]Zasilacz

[img:34]

[img:6]Transformator to prawdziwa bestia ważąca 11.5 kg i jest o 3,5 kg cięższy od tego z A110H
(kliknij)

[img:36]

[img:5]Znakomitej jakości terminale głośnikowe same w sobie ważą kolejny 1 kg

[img:15]Ten potwór wygląda tak niewinnie kiedy śpi
(kliknij)

Ciąg dalszy... 

> (część 4) DENON: AVC-A1X 'Ichi-ban!' - co się kryje pod maską najlepszego wielokanałowego wzmacniacza Denon'a

Wzmacnianie Hi-res (stacjonarne)

Gdzie kupić?

DENON DENON www.denon.pl

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > DENON rozwiń listę sklepów

reklama
Może Cię zaciekawić:
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz