JBL: SA550 CLASSIC - wzmacniacz zintegrowany - nowy rozdział w audio, czyli sprzęt dla luxumentów
W relacji z tegorocznego Monachium zapowiadałem, że gdy nowe komponenty z serii CLASSIC już ujrzą światło dzienne, to pozytywnie zamieszają, albowiem ludzi którzy zaprzedali duszę muzyce jeszcze w latach 60-tych, 70-tych, czy nawet 80-tych od dawna uwierało, że elektronika zagubiła swoje klasyczne piękno i prostotę obsługi.
I oto są pierwsze dwa klocki z serii CLASSIC (nie licząc rocznicowego all-in-one JBL SA750), które wraz z kolumnami z tej samej linii tworzą ucztę dla oczu i uszu.
Sprawa zapowiada się naprawdę ciekawie, ponieważ urządzenia są kompletnie nowe, a już zaczyna się o nich mówić per „legendarne” i zapewne tak już pozostanie.
> JBL: TT350 / MP350 / CD350 / SA550 CLASSIC - nadchodzą stare dobre czasy
Inżynierowie firmy i ogóle cała ekipa koncernu Harman zrobiła ogromną robotę, by zaproponować światu coś świeżego i starego zarazem celując w nową grupę konsumentów określaną mianem Luxumentów.
Serię będą tworzyły 4 urządzenia: wzmacniacz / kompakt / streamer / gramofon + 3 rozmiary kolumn do wyboru. Do Polski dojechały już pierwsze dwa...
(kliknij)
3 wejścia cyfrowe + 4 analogowe (w tym gramofon MM) + Bluetooth Hi-Res / przetwornik cyfrowo-analogowy o wysokiej rozdzielczości i wierności ESS DAC / z zewnątrz klasyk, a wewnątrz nowoczesność z najwyższej półki
(kliknij)
Info dystrybutora: JBL SA550 Classic to podstawa systemu muzycznego na miarę dzisiejszych czasów z zaawansowaną topologią wzmacniacza o wysokiej mocy wyjściowej, innowacyjnej wydajności i precyzyjnej kontroli szumów. Zapewnia urzekającą muzykalność i bezwysiłkową moc.
Po wyjęciu z pudełka od razu można sparować smartfon lub tablet z SA550 Classic za pomocą Bluetooth, aby uzyskać natychmiastową, wysokiej jakości muzykę ze wszystkich usług muzycznych i bibliotek, których słucha się na co dzień.
JBL SA550 Classic wykorzystuje najnowszą technologię Bluetooth aptX Adaptive — przesyłającą z wysoką rozdzielczością i niskimi opóźnieniami, aby zapewnić dobrą synchronizację dźwięku z obrazem. Zaawansowana topologia wzmacniacza w JBL SA550 Classic nosi nazwę klasy G.
W Stanach powraca moda na meble i wnętrza w stylu sprzed 50 lat, kto więc nie zdążył jeszcze pozbyć się meblościanki z dzieciństwa, ten za chwilę będzie znów na czasie / kolumny regałowe JBL L52
Klasa G (a nie Klasa D) — to nie literówka, tylko propozycja cwanego rozwiązania technicznego, by w jednym urządzeniu umieścić dwa zasilacze o różnej charakterystyce. Dzięki temu pomysłowi powstało urządzenie pracujące przy niskich mocach w klasie A — czyli oferujące ten super luksusowy / słodki / miękki / dźwięk znany z audiofilskich konstrukcji za zylion złotych, ale konsumujące jako całość znacznie mniej energii i kosztując ułamek ich ceny.
Gdzie jest więc haczyk? Ano tam, gdzie normalnie klasa A zaczyna „przepalać” energię niczym kotłownia osiedlowa (żeby móc podnieść głośność choćby o ciut), to w SA550 Classic do głosu dochodzi drugi zasilacz i wzmacniacz zaczyna pracować w dużo wydajniejszej energetycznie klasie AB.
Trudno temu dać wiarę, ale boazeria powraca do łask jako idealne tło dla nowej serii / kolumny JBL L82 Classic
Rezultatem jest znikomo niski poziom szumów i najczystszy dźwięk z zachowaną całą mikro dynamiką i szczegółami. Oczywiście, 10 W to naprawdę niewiele, więc SA550 może dostarczyć znacznie więcej. Dzięki zastosowaniu drugiego zasilacza, o znacznie wyższym napięciu, wzmacniacz SA550 może dostarczyć maksymalną moc wyjściową 150 W na kanał.
Gdyby ten drugi zasilacz był po prostu włączany do obwodu w razie potrzeby, wywołałoby to nieprzyjemne zniekształcenia harmoniczne — dość nieprzyjemne. Tak więc SA550 zawiera zestaw szybkich „podnośników”, które stopniowo zwiększają moc dostarczaną do wzmacniacza, śledząc sygnał muzyczny i utrzymując 5-woltowy zapas. Pozwala to na wykorzystanie zalet wzmocnienia klasy G, jednocześnie eliminując jego wady i zasilając dowolny system głośnikowy bez wysiłku.
Maskownice z pianki Quadrex są dostępne w kolorach: pomarańczowy / niebieski / czarny
/ na zdjęciu JBL L100 Classic wtapiają się w krajobraz, a JBL L82 Classic kontrastują
(kliknij)
Główne cechy:
- Wzmacniacz zintegrowany
- Moc ciągła: 2x 90 W przy 8 Ω / 2x 150 W przy 4 Ω
- Zniekształcenia harmoniczne, 80% mocy, 8Ω przy 1kHz: 0,002%
- Wejście gramofonowe: MM (ref. krzywa RIAA)
- Wejścia cyfrowe: pliki do 24-bit / 192 kHz
- Wymiary: 449 x 114 x 327 mm
- Waga: 12 kg
- Gwarancja: 5 lat.
Cena sugerowana: 9.390 zł
Od góry: historyczny SA600 z lat 60-tych / SA750 sprzed 2 lat / tegoroczny SA 550 — czuć inspirację i widać ewolucję — został zachowany dwukierunkowy układ drapanego aluminium dzielący front / pierwotnie Volume był na górze, ale ludzie przywykli, że pokrętło głośności jest współcześnie większe, więc zamieniono je miejscami / 4 przełączniki i włącznik najpierw zmieniły nieco kształt, ale zachowując układ, by w końcu się stać przyciskami o kształcie poprzednich przełączników / moletowane pokrętła / boczki z drewna orzechowego — smaczne to wszystko i lekko trąca retro, ale w jakże współczesnym wydaniu
Jim Garrett opowiadał mi z fascynacją w głosie, jak ekipą polecieli do Japonii studiować detale zabytkowych urządzeń (nie tylko JBL'a). Nie dziwi więc, iż udało im się zachować ducha epoki i jednocześnie nadać współczesne rysy całej serii Classic tak, by nie wyszedł z tego konik garbusek. Mnie to się bardzo podoba, może dlatego, że jestem starszakiem :)
Pamiętajmy, że zintegrowany wzmacniacz to fundament tego systemu, ale przed nami jeszcze 3 premiery...
Jeśli nie czytałeś o Luxumentach i Newstalgii to poniżej lektura obowiązkowa, by przygotować się na nadchodzące czasy:
> JBL: Luxumer i Newstalgia, czyli dwa pojęcia, które wpłyną na całą branżę audio
> JBL: SA750 + L100 Classic 75 - wybitny zestaw na 75-lecie
Z kolumnami JBL L100 Classic
Gdzie kupić?
Dystrybucja w Polsce:
Pon.-Pt. 8:30 - 16:30