16 września 2023 14:22
Waldemar Nowak INFOAUDIO.PL Info Suport Suport tel: +48 32 258 08 98 www.jbl.com.pl

JBL: SA550 CLASSIC - wzmacniacz zintegrowany - nowy rozdział w audio, czyli sprzęt dla luxumentów

W relacji z tegorocznego Monachium zapowiadałem, że gdy nowe komponenty z serii CLASSIC już ujrzą światło dzienne, to pozytywnie zamieszają, albowiem ludzi którzy zaprzedali duszę muzyce jeszcze w latach 60-tych, 70-tych, czy nawet 80-tych od dawna uwierało, że elektronika zagubiła swoje klasyczne piękno i prostotę obsługi.
I oto są pierwsze dwa klocki z serii CLASSIC (nie licząc rocznicowego all-in-one JBL SA750), które wraz z kolumnami z tej samej linii tworzą ucztę dla oczu i uszu. 

Sprawa zapowiada się naprawdę ciekawie, ponieważ urządzenia są kompletnie nowe, a już zaczyna się o nich mówić per „legendarne” i zapewne tak już pozostanie. 

JBL: TT350 / MP350 / CD350 / SA550 CLASSIC - nadchodzą stare dobre czasy

Inżynierowie firmy i ogóle cała ekipa koncernu Harman zrobiła ogromną robotę, by zaproponować światu coś świeżego i starego zarazem celując w nową grupę konsumentów określaną mianem Luxumentów. 
Serię będą tworzyły 4 urządzenia: wzmacniacz / kompakt / streamer / gramofon + 3 rozmiary kolumn do wyboru. Do Polski dojechały już pierwsze dwa...


[img:1](kliknij)

[img:2]3 wejścia cyfrowe + 4 analogowe (w tym gramofon MM) + Bluetooth Hi-Res / przetwornik cyfrowo-analogowy o wysokiej rozdzielczości i wierności ESS DAC / z zewnątrz klasyk, a wewnątrz nowoczesność z najwyższej półki
(kliknij)

Info dystrybutora: JBL SA550 Classic to podstawa systemu muzycznego na miarę dzisiejszych czasów z zaawansowaną topologią wzmacniacza o wysokiej mocy wyjściowej, innowacyjnej wydajności i precyzyjnej kontroli szumów. Zapewnia urzekającą muzykalność i bezwysiłkową moc.

Po wyjęciu z pudełka od razu można sparować smartfon lub tablet z SA550 Classic za pomocą Bluetooth, aby uzyskać natychmiastową, wysokiej jakości muzykę ze wszystkich usług muzycznych i bibliotek, których słucha się na co dzień.
JBL SA550 Classic wykorzystuje najnowszą technologię Bluetooth aptX Adaptive — przesyłającą z wysoką rozdzielczością i niskimi opóźnieniami, aby zapewnić dobrą synchronizację dźwięku z obrazem. Zaawansowana topologia wzmacniacza w JBL SA550 Classic nosi nazwę klasy G.


[img:3]W Stanach powraca moda na meble i wnętrza w stylu sprzed 50 lat, kto więc nie zdążył jeszcze pozbyć się meblościanki z dzieciństwa, ten za chwilę będzie znów na czasie / kolumny regałowe JBL L52

Klasa G (a nie Klasa D) — to nie literówka, tylko propozycja cwanego rozwiązania technicznego, by w jednym urządzeniu umieścić dwa zasilacze o różnej charakterystyce. Dzięki temu pomysłowi powstało urządzenie pracujące przy niskich mocach w klasie A — czyli oferujące ten super luksusowy / słodki / miękki / dźwięk znany z audiofilskich konstrukcji za zylion złotych, ale konsumujące jako całość znacznie mniej energii i kosztując ułamek ich ceny.
Gdzie jest więc haczyk? Ano tam, gdzie normalnie klasa A zaczyna przepalać” energię niczym kotłownia osiedlowa (żeby móc podnieść głośność choćby o ciut), to w SA550 Classic do głosu dochodzi drugi zasilacz i wzmacniacz zaczyna pracować w dużo wydajniejszej energetycznie klasie AB. 


[img:7]Trudno temu dać wiarę, ale boazeria powraca do łask jako idealne tło dla nowej serii / kolumny JBL L82 Classic 

Rezultatem jest znikomo niski poziom szumów i najczystszy dźwięk z zachowaną całą mikro dynamiką i szczegółami. Oczywiście, 10 W to naprawdę niewiele, więc SA550 może dostarczyć znacznie więcej. Dzięki zastosowaniu drugiego zasilacza, o znacznie wyższym napięciu, wzmacniacz SA550 może dostarczyć maksymalną moc wyjściową 150 W na kanał.
Gdyby ten drugi zasilacz był po prostu włączany do obwodu w razie potrzeby, wywołałoby to nieprzyjemne zniekształcenia harmoniczne — dość nieprzyjemne. Tak więc SA550 zawiera zestaw szybkich „podnośników”, które stopniowo zwiększają moc dostarczaną do wzmacniacza, śledząc sygnał muzyczny i utrzymując 5-woltowy zapas. Pozwala to na wykorzystanie zalet wzmocnienia klasy G, jednocześnie eliminując jego wady i zasilając dowolny system głośnikowy bez wysiłku. 


[img:8]
Maskownice z pianki Quadrex są dostępne w kolorach: pomarańczowy / niebieski / czarny
/ na zdjęciu
JBL L100 Classic wtapiają się w krajobraz, a JBL L82 Classic kontrastują
(kliknij)

Główne cechy: 

  • Wzmacniacz zintegrowany
  • Moc ciągła: 2x 90 W przy 8 Ω / 2x 150 W przy 4 Ω
  • Zniekształcenia harmoniczne, 80% mocy, 8Ω przy 1kHz: 0,002%
  • Wejście gramofonowe: MM (ref. krzywa RIAA)
  • Wejścia cyfrowe: pliki do 24-bit / 192 kHz
  • Wymiary: 449 x 114 x 327 mm
  • Waga: 12 kg
  • Gwarancja: 5 lat.

Cena sugerowana: 9.390 zł


[img:9]Od góry: historyczny SA600 z lat 60-tych / SA750 sprzed 2 lat / tegoroczny SA 550 — czuć inspirację i widać ewolucję — został zachowany dwukierunkowy układ drapanego aluminium dzielący front / pierwotnie Volume był na górze, ale ludzie przywykli, że pokrętło głośności jest współcześnie większe, więc zamieniono je miejscami / 4 przełączniki i włącznik najpierw zmieniły nieco kształt, ale zachowując układ, by w końcu się stać przyciskami o kształcie poprzednich przełączników / moletowane pokrętła / boczki z drewna orzechowego — smaczne to wszystko i lekko trąca retro, ale w jakże współczesnym wydaniu

Jim Garrett opowiadał mi z fascynacją w głosie, jak ekipą polecieli do Japonii studiować detale zabytkowych urządzeń (nie tylko JBL'a). Nie dziwi więc, iż udało im się zachować ducha epoki i jednocześnie nadać współczesne rysy całej serii Classic tak, by nie wyszedł z tego konik garbusek. Mnie to się bardzo podoba, może dlatego, że jestem starszakiem :)
Pamiętajmy, że zintegrowany wzmacniacz to fundament tego systemu, ale przed nami jeszcze 3 premiery...

Jeśli nie czytałeś o Luxumentach i Newstalgii to poniżej lektura obowiązkowa, by przygotować się na nadchodzące czasy:

JBL: Luxumer i Newstalgia, czyli dwa pojęcia, które wpłyną na całą branżę audio

JBL: SA750 + L100 Classic 75 - wybitny zestaw na 75-lecie


[img:6]Z kolumnami JBL L100 Classic

Wzmacnianie Hi-res (stacjonarne)

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Suport

tel.: +48 32 258 08 98
Godziny otwarcia:

Pon.-Pt. 8:30 - 16:30

adres:
Ul. Pijarska 9 40-750 Katowice

Sklepy muzyczne > JBL rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz