DENON: PMA-3000NE - wzmacniacz referencyjny za jedynie 15.5 K zł, a to ciekawostka
Jeśli budżet 7-15 K zł za klocek uznamy za akceptowalny, to właśnie za tyle u Denon'a można zacząć kompletować wieżę referencyjnej jakości i to za sprzęt dowożący technologie, o których wielu producentów może tylko pomarzyć — chcę po prostu powiedzieć, że to całkiem rozsądna oferta za tak funkcjonalny system, która kilka lat temu zostałby zaklasyfikowany jako Hi-End, albo urządzenie wręcz futurystyczne. Tak... postęp czyni cuda.
(kliknij, żeby obejrzeć)
Po bokach Canton Reference 5 Walnut
Olivier Bosiers
Olivier Bosiers: Chcieliśmy pokazać w Warszawie kilka nowych produktów zaczynając od wzmacniacza zintegrowanego PMA-3000NE, który co by nie mówić jest już 10. generacją serii PMA, a ten konkretny model opiera się na dziedzictwie A110, który powstał dla uczczenia 110 rocznicy istnienia marki Denon — jednej z najstarszych i nadal funkcjonujących marek w branży Hi-Fi.
Referencyjny wzmacniacz zintegrowany PMA-3000NE
(kliknij)
Zacznijmy od dołu — PMA-3000NE to wzmacniacz o mocy 2x 80 W przy 8 Omach, który wykorzystuje ultrawysokoprądowe wzmacniacze MOSFET i działa jako pojedynczy push-pull. Najbardziej obrazowe porównanie to sanie ciągnięte przez wiele psów we wszystkie strony i sanie z zaprzęgniętym jednym koniem, który jest silniejszy i podąża w jednym kierunku.
Niech nazwa nie zmyli, ponieważ DCD-3000NE to referencyjny odtwarzacz SACD
(kliknij)
Wzmacniacz uzupełnimy w przyszłości o produkt, który już pokazujemy, ale nie jest jeszcze dostępny — DCD-3000NE, który będzie odtwarzaczem CD, optymalnie dopasowanym do PMA-3000NE.
Gramofon z napędem bezpośrednim DP-3000NE
(kliknij)
Do kompletu mamy też gramofon DP-3000NE, który jest po prostu pięknym i utytułowanym gramofonem, który zdobył już wiele nagród (nie zaprzeczę, że ludzie bardzo go chwalą — red.).
Odtwarzacz sieciowy DNP-2000NE z przetwarzaniem Ultra AL32
(kliknij)
Kolejny jest streamer plików DNP-2000NE i tak jak widzieliśmy to w przypadku Marantz’a, strumieniowanie odbywa się za pomocą oprogramowania HEOS.
Denon Pearl i Pearl Pro
Natomiast produktem nowym i wyjątkowym dla Denon’a są bezprzewodowe słuchawki Denon Pearl i Pearl Pro. Wyjątkowa jest w nich technologia AAT, czyli Adaptive Acoustic Technology, która pozwala całkowicie dostosować dźwięk do słuchacza, nie na podstawie tego, czy jest mężczyzną, czy kobietą, duży, mały, szczupły, młody, stary — nasze słuchawki mierzą to, co dzieje się wewnątrz ślimaka w uchu używając otoemisji akustycznych, tak jak to się robi z małymi dziećmi. Wysyłany jest sygnał i na podstawie aktywności rzęsek w płynie ślimaka (mierzony jest „chlupot” włosków w płynie — red.) mierzona jest realna czułość twojego słuchu w różnych zakresach częstotliwości.
Dzięki temu można utworzyć spersonalizowany profil i pozwolić sobie na doświadczanie dźwięku jak nigdy dotąd (albo niesłyszanego od dawna w przypadku osób starszych lub z ubytkami — red.).
Mając już taki osobisty profil, można wtedy dokładnie dostroić dźwięk do tego, co lubisz słuchać.
Słuchawki są dostępne w kolorze czarnym i białym.
(recenzja Pearl Pro tu)
Denon Home Amp
Mamy też już dostępny Denon Home Amp, czyli nowy wzmacniacz strumieniowy 2x 100 W, ze złączem HDMI eARC z tyłu, z filtrami górno i dolnoprzepustowymi, z wyjściem na subwoofer, ale można go również połączyć z denonowskim bezprzewodowym subwooferem — jednym słowem to mały wzmacniacz strumieniowy (bardzo podobny do wzmacniacza Sonos — red.).
Głównym powodem jego stworzenia była chęć dania ludziom — którzy od lat mają pasywne systemy — możliwość bezprzewodowego korzystania ze wszystkiego.
Rodzina bardzo udanych i funkcjonalnych głośników bezprzewodowych Denon Home 150 / Home 250 / Home 350
Możesz sobie przykładowo postawić takiego Denon Home 150, który jest małym aktywnym głośnikiem i jeśli masz w domu starszy pasywny system i podłączysz do niego Denon Home Amp to możesz jednym ruchem spiąć całą tę konfigurację ze środowiskiem bezprzewodowym i strumieniować ze smartfona za pomocą aplikacji HEOS i na kolumny do salonu i na tego HOME 150 do kuchni.
Pamiętajmy, że Denon to również wzmacniacze wielokanałowe jak ten potwór AVC-A10H z 13-wzmacniaczami i obsługa 4 subwooferów, a każdy z nich gra ścieżkę dopasowaną to sąsiedniego kanału — zainteresowanych odsyłam do serii 4 artykułów z ubiegłego roku, gdzie opisałem wszystkie technologie, z jakich korzysta Denon: część 1 / część 2 / część 3 / część 4
Na odchodne jeszcze rzut okiem zza gramofonu...