FOSTEX: T60RP (Regular Phase)

Chwała Japończykom, że potrafili w odpowiednim miejscu postawić szlaban. Autor: Waldemar Nowak • 19 marca 2020
FOSTEX T60RPok. 1.399 zł
19 marca 2020 11:24
Waldemar Nowak INFOAUDIO.PL Dostarczył MIP sp. z o. o ul. Działdowska 12 01-184 Warszawa

Istnieją dwa główne typy producentów słuchawek: pierwsi starają się utrzymywać w peletonie i produkują rzeczy podobne jak inni oraz drudzy, którzy nie oglądają się na nikogo i lansują autorskie pomysły.
Do tego drugiego typu niewątpliwie zalicza się Fostex, który może nie jest u nas tak dobrze rozpoznawalny jak Sennheiser, JBL, czy Beyerdynamic, ale ich topowe produkty sprzedawane pod marką Denon już zapewne większość czytelników kojarzy.

 [img:2]Muszle półotwarte, co widać po 3 otworach wyrównujących ciśnienie

Zacznijmy od wyglądu, bo tenże rzuca się w oczy i nie ma mowy, by Fostex T60RP pomylić z czymkolwiek innym. Korpusy muszli wykonane zostały z drewna mahoniowego i ukształtowane z taką liczbą zakamarków, jakby były wytłoczone z plastiku (tak było od czasów Fostex T50RP – 2002 rok, aż po T50RP Mk3). Całość wykonana tak solidnie, jakby miała przetrwać dziesięciolecia – np. pasek, na którym spoczywa cały ciężar konstrukcji, wykonano z 4-5 mm skóry (może wieprz, może krowa) i nie ma szans, żeby się taki przetarł, postrzępił, czy przepocił.

Pomimo na oko sporej wagi, bo jakby nie patrzeć, to dwa pieńki z egzotycznego drewna (żart, ważą tylko 380 g), zupełnie nie odczuwa się jakiegokolwiek dyskomfortu. Spora zasługa w tym sprężystych padów z jedwabiście delikatnej skóry. Jest wygodnie i mówię to jako okularnik spędzający codziennie przynajmniej pół dnia w słuchawkach. Pomimo wizualnej prostoty systemu prowadnic (po prostu dwa grube stalowe druty i żadnych ząbków blokujących) słuchawki nie mają tendencji do przypadkowego rozsuwania się na głowie pod własnym ciężarem.

Reasumując, linia T60RP to następca produkowanych od 1975 roku słuchawek ortodynamicznych T50, teraz z korpusami z drewna mahoniowego i za podwójną cenę.


 [lupa:2]Prędzej korniki zjedzą obudowy, niż konstrukcja mechaniczna się zużyje,
ale czy korniki wciągają mahoń? (kliknij żeby zmienić ujęcie)

[img:5]Przewód z kompletu nie jest taki do końca zwyczajny, ponieważ po stronie słuchawek ma 4 piny, a po stronie wejścia 3,
wynika to faktu, że słuchawki firmowo są przystosowane do współpracy z urządzeniami zbalansowanymi (opcja),
wygodne położenie (przeniesionego względem poprzedników) gniazda przyłączeniowego

Przechodząc do konkretów – odłączalny przewód zasilający podpina się do lewej muszli, Oprócz standardowego 3.5 mm z przejściówką na 6.3 mm, producent oferuje również trzy alternatywne przewody symetryczne, zakończone wtykami: 4-ro pinowym XLR / Pentaconn 4.4 mm / mini jack 2.5 mm.
Przewody są na tyle sprężyste, żeby nie przeszkadzać sztywnością, ani się nie skręcać.


[img:6]Po prawe opcjonalny przewód z wtykiem XLR – ET-RPXLR, oczywiście wykonany w Japonii

[img:10:R]Pojawiające się w tytule recenzji wyrażenie „Regular Phase”, to nazwa ulepszonej membrany, wykonanej z ultra cienkiego polimeru z naniesioną (wytrawioną) spiralną ścieżką z miedzi – umieszczonej pomiędzy sztabkowymi magnesami neodymowymi. Żeby nie ograniczać potęgi basu, owe magnesy wydają się być rozsunięte ciut mocniej, niż w konstrukcjach konkurencji. Ma to jednak swoją „cenę” – takie wachlowanie pochłania sporo energii (do 3 W).

Impedancja 50 Ohm, pasmo hi-resowe 15-35.000 Hz, skuteczność 92 dB – może więc nie bezpośrednio do smartfona, ale już średniej klasy wzmacniacz słuchawkowy, lub mocny odtwarzacz przenośny dają radę.


[lupa:1]Nie mogłem się oprzeć pokusie, by nie pokazać od tyłu jak taki przetwornik planarny wygląda (kliknij żeby powiększyć)

[img:8]Widać, że to taka symetryczna mini kanapka, od frontu z dodatkową drobną siateczką,
zabezpieczającą przed przedostawaniem się 
do wewnątrz śmieci – włosy, kurz, naskórek

Brzmienie konstrukcji planarnych zawsze miało dla mnie w sobie coś urokliwego. To tak jakby zmuszaną do nadludzkiego wysiłku membranę z modeli dynamicznych wypuścić nagle na wolność. Jak z lochów wyjść na pełne słońce – jest jaśniej, cieplej i radośniej – i te trzy słowa w zasadzie zamykają temat. Żebyśmy się dobrze zrozumieli – „jaśniej” to nie znaczy „jasno”, a „cieplej” nie znaczy „gorąco”, natomiast „radośniej” oznacza dokładnie to co oznacza. 

To co najmocniej, już od pierwszych sekund obcowania z T60RP rzuca się pozytywnie w uszy, to towarzysząca muzyce energia i kompletność przekazu. Żeby nie rozpisywać się zbyt kwieciście – można słuchać znacznie ciszej, czerpiąc porównywalną ilość informacji, jak z rozkręconych głośno kolumn.

I tu docieramy chyba do samego sedna tematu – posiadanie systemu na bazie kolumn, który oddawałby podobną szczegółowość i fakturę dźwięku co T60RP, to wydatek co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych. I to by było na tyle w temacie.

(...) system na bazie kolumn, który oddawałby
podobną szczegółowość i fakturę dźwięku co T60RP,
 to wydatek co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych (...)

Podsumowanie

[img:9:R]Z próżnego i Salomon nie naleje, zanim podejmie się więc decyzję zakupową, warto się przyjrzeć, jaki posiadany (lub planowany) wzmacniacz się ze Fostex T60RP dopasuje, bowiem słuchawki te nie będąc same z siebie nadmiernie konturowe, zdają się wymagać bardziej wyrazistego źródła, by wstrzelić się w idealną równowagę.

Pady są cudowne w dotyku i jak to (słabo) widać na zdjęciu,
są asymetryczne, przez co zapewniają idealny kat względem uszu,
na zdjęciach firmowych wyglądają na płaskie naleśniki,
ale w naturze są nabrzmiałe... 
jak wargi gwiazdy porno :)

Chcąc się delektować szybkością  / dynamiką / głębokim basem , jakie to cechy Fostexy są w stanie oddać bez zadyszki, najpierw trzeba mieć czym je na odpowiednim poziomie energetycznym zasilić. Jeżeli tego nie zrobimy, to zagrają poprawnie, ale już bez tej turbo magii.

Czy zatem Fostex T60RP są cudem gospodarczym za stosunkowo niewielkie pieniądze, które deklasują znacznie droższe planarne modele konkurencji? To zależy oczywiście od punktu siedzenia, a dokładnie jak mocno wypchany portfel na owo siedzenie naciska. Obiektywnie rzecz ujmując, znacznie droższe słuchawki będą w stanie zbudować jeszcze obfitszy, mocniej wypełniony harmoniami przekaz, natomiast jeśli nie zamierzamy latać od słuchawek do słuchawek w poszukiwaniu absolutu, na który po prostu nas nie stać, to pośród modeli planarnych - Japończycy idealnie się wstrzelili z ceną w możliwości, tworząc konstrukcję dającą po prostu radość słuchania. Z uwagi na mikroskopijną masę membrany + ilość i siłę magnesów, są to równocześnie bardzo szybkie słuchawki. 

Cena pomimo, że obiektywnie nie najniższa, to jak na słuchawki planarne po prostu wyjątkowo atrakcyjna – 1.399 zł.

Projektując słuchawki łatwo popaść w manierę przesadnej szczegółowości, chwała Japończykom, że potrafili w odpowiednim miejscu postawić szlaban  dzięki czemu jest mniej laboratoryjnie, a bardziej muzykalnie i przestrzennie, z drugiej strony są wystarczająco rzetelne, by znaleźć zatrudnienie i do pracy w studio.

[img:1]W komplecie sztywne etui... żarcik, sztywny jest karton, a do przechowywania przewidziano miękki woreczek,
za to z powodów kompletnie niezrozumiałych w różnych recenzjach w sieci ludzie piszą o sztywnym etui, którego po prostu nie ma :)

Plusy dodatnie

 • Wyjątkowo atrakcyjne brzmieniowo jak na tę półkę cenową słuchawki planarne
 • Szybkie / dynamiczne / szczegółowe (ale bez przesady)
 • Szeroka scena
 • Przyjemne wokale
 • Hi-Resowe pasmo przenoszenia z przyjemną w odbiorze górą pasma
 • Zaskakująco obfity bas jak na model planarny
 • Wygodne / trwałe
 • Klika firmowych przewodów dostępnych jako opcje (w tym 3 symetryczne)
 • Oryginalny wygląd drewnianych muszli z mahoniu
 • Made in Japan
 • Bardzo dobry stosunek jakości do ceny

Plusy ujemne

 • Wymagają co najmniej wzmacniacza ze średniej półki
 • "Prawdziwi" audiofile będą wybrzydzać jednostronne podłączenie
 • Nietypowy przewód w komplecie
 • Za połowę ok. ceny można nabyć i plastikowy odpowiednik, który też fajnie gra
 • Słuchawki typowo domowe, chyba że zaopatrzymy się w mocny wzmacniacz przenośny

 

 

Dane techniczne Fostex T60RP: 

 • Przetworniki: planarne
 • Obudowa: półotwarta
 • Impedancja: 50 Ohm
 • Czułość: 92 dB/mW
 • Maksymalna moc wejściowa: 3.000 mW
 • Pasmo przenoszenia: 15-35.000 Hz
 • Waga: około. 380 g (bez kabla)
 • Akcesoria: przewód ET-RP3.5UB, przejściówka na dużego jacka, woreczek ochronny, naklejka z logo Fostex

Okablowanie opcjonalne:

 • ET-RP3.5UB – 3.5 mm, niezbalansowany (zamiennik kabla z zestawu)
 • ET-RP2.5BL – 2.5 mm, zbalansowany
 • ET-RP4.4BL – zbalansowany 4.4 mm
 • ET-RPXLR – zbalansowany XLR 
 • Opcjonalne pady – EX-EP-RP60

Cena sugerowana: 1.399 zł 


[img:7]Np. takie pudełeczko jak S.M.S..L sAp-10 stanowi bardzo udane towarzystwo,
zwłaszcza, że ma wyście symetryczne i niesymetryczne jednocześnie

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

MIP sp. z o. o

adres:
ul. Działdowska 12 01-184 Warszawa

Sklepy muzyczne > FOSTEX rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz