DIVALDI AMP-01 - mały wzmacniacz o wielkim sercu

Autor: Lech Spaszewski • 22 października 2015
Divaldi AMP-013.900 zł
22 października 2015 09:30
Lech Spaszewski INFOAUDIO.PL Dostarczył Mediam Mediam tel: +48 12 269 29 74 www.mediam.com
 • Piękny projekt, obok którego trudno przejść obojętnie.
 • Bardzo stabilny. Duża waga nie pozwala przy lekkim pociągnięciu za kabel, zsunąć się z półki.
 • Doskonała - wynikająca między innymi z projektu - ergonomia.
 • Wrażliwy na zmianę okablowania, co może być spostrzegane także jako zaleta.
 • Słyszalny szum - szczególnie przy wysokich poziomach głośności i zależny od rodzaju słuchawek.

Czy mały może więcej? Okazuje się, że w wielu sytuacjach tak. Teoretycznie małe urządzenie jest łatwiej zaprojektować, a jeśli małe - to zapewne posiada niewiele funkcji, a jeśli niewiele funkcji - to powinno być proste i stosunkowo tanie. DIVALDI przeczy wszystkim powyższym tezom. Na pytanie, dlaczego tak jest, odpowiemy w naszym teście.    

Biorąc po raz pierwszy do ręki AMP-01 od razu wiedziałem, że nie jest to tak proste urządzenie, jak się spodziewałem. Za cenę około 4.000 zł otrzymujemy bardzo estetyczny i starannie wykonany wzmacniacz słuchawkowy i jednocześnie gramofonowy preamp. Po otwarciu dolnej części obudowy okazało się ponadto, że jest on równie starannie zaprojektowany i zbudowany od strony elektronicznej. Jedyne co w tej sytuacji było niewiadomą, to jego brzmienie... ale po kolei.    

Budowa

Divaldi AMP-01 dotarł do nas w dość pokaźnych rozmiarów kartonie. Szczerze mówiąc, spodziewałem się malutkiego pudełka, a kurier dostarczył paczkę wielkości sporego bochenka chleba. Szybko się okazało, że jako dość ekskluzywna rzecz, przedwzmacniacz AMP-01 to produkt starannie dopracowany pod każdym względem.
 
Luksusowe, podłużne pudełko w kolorze czerwono-bordowym ozdobiono eleganckim napisem na wieczku. Wyściełane czarną gąbką wnętrze zawierało przedwzmacniacz oraz drugie pudełko z zewnętrznym zasilaczem. AMP-01 zaskakuje zarówno finezyjnym design, jak i wagą. Solidne wykonanie oraz oryginalne wzornictwo bez wątpienia zainteresują osoby, które cenią nietypowe rozwiązania w sprzęcie hi-fi.
 

Projekt

[img:1:R]Piotr Jegiełłowicz - absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, autor projektu obudowy, zdobywca prestiżowej nagrody Red Dot.
 

Wszystko zaczęło się od projektu nowego gramofonu, choć przemyślenia podczas tworzenia jego bryły krążyły wokół pomysłu stworzenia całego zestawu czyli przedwzmacniacza, wzmacniacza, kolumn oraz mniejszych produktów jak wspomniany preamp.

 

Firma DIVALDI nie narzuciła mi żadnych specjalnych ograniczeń jeśli chodzi o stylistykę wzornictwa. Zależało nam, aby wszystkie te urządzenia były spójne i miały logiczną, wynikającą z konstrukcji formę. Projekty poszczególnych elementów zestawu prowadzone są równolegle. Dwa z nich – projekt gramofonu oraz wzmacniacza jest  w fazie wdrażania do produkcji. To co jest satysfakcjonujące, to fakt, że myśląc o całości przedsięwzięcia budujemy stopniowo całą gamę produktów spójnych stylistycznie. 

 

W projekcie gramofonu, pierwszym moim skojarzeniem był stos ułożonych na sobie płyt zaś punktem wyjścia dla wszystkich elementów zestawu -  modyfikowany i cięty w prosty sposób walec a funkcja i użyte technologie podyktowały dalsze działania projektowe. 

 

Zależy mi na tym, aby projektowane przeze mnie produkty marki DIVALDI były oszczędnymi w formie urządzeniami audio, wpisującymi się w aktualne standardy estetyki.

 

 Eliptyczną obudowę wycięto z jednego aluminiowego bloku. Obudowa, pomalowana na biało, przypomina malutką rzeźbę - dzieło sztuki użytkowej. O jego prawdziwej funkcji przypomina nam tylko napis na panelu frontowym oraz estetycznie wkomponowany w górną część rządzenia potencjometr.

 
[img:7]
 
Górna część to wydrążona sfera, w której znajduje się dość duże, okrągłe pokrętło. Po załączeniu zasilania wszystko jest delikatnie podświetlone białym światłem o ciepłej barwie. Minimalistyczne wzornictwo tego wzmacniacza łączy wszystkie cechy, o których mogą marzyć przyszli użytkownicy: piękno i użytkowość. Producent przygotował trzy wersje kolorystyczne: białą, czarną i srebrną.
 

Funkcjonalność

AMP-01 jest jednocześnie wzmacniaczem słuchawkowym i preampem gramofonowym dla wkładek typu MM. Na panelu frontowym znajduje się wyłącznie gniazdo słuchawkowe dla wtyku Jack 6,3 mm oraz napis DIVALDI. Całą resztę znajdziemy z tyłu - i słusznie - skoro wzornictwo aspiruje do dzieła sztuki, to ukryto tam wszystko, co mogłoby popsuć wrażenie czystości i niewinności piękna formy. 

Nawiązując jeszcze do podwójnej funkcjonalności - to chyba pierwowzorem mógł być któryś ze wzmacniaczy słuchawkowych firmy Ortofon, której to marki MEDIAM jest dystrybutorem. DIVALDI będzie zatem doskonałą propozycją dla osób, które nadal posiadają analogowy gramofon z kolekcją płyt i domowników, którzy nie cenią wysoko audiofilskiego hobby. Przy niewielkiej ilości miejsca na półce, symboliczny AMP-01 doskonale uzupełni analogowy tor zestawu stereo i pozwoli w pełni cieszyć się z muzyki.

Panel tylny

Tu się robi gęsto... z tyłu zamontowano dwie pary wejść: liniowe RCA - dla źródeł - oraz drugie, także RCA - dla gramofonu. Wyboru opcji źródła dokonać można za pomocą przełącznika. W sytuacji podłączenia gramofonu, do dyspozycji mamy także zacisk uziemienia. Dla dołączonego do urządzenia zasilacza przygotowano gniazdo sieciowe 16 V. Urządzenie włączamy lub wyłączamy prostym, dwupozycyjnym wyłącznikiem, który uruchamia wspomniane wcześniej podświetlenie potencjometra.

DIVALDI, pobierając ze ściany 15 W, oddaje moc 800 mW w sinusie oraz 3,5 W w peaku, co pozwala bez problemu napędzić nawet słuchawki ortodynamiczne - których używaliśmy w teście. 

AMP-01 pracuje w klasie A z dynamiką sięgającą 80 dB, w paśmie 20 Hz – 20 kHz i zalecanej impedancji słuchawek 30 Ohm. Po otwarciu obudowy oczom naszym ukazuje się płytka z obwodem scalonym, tranzystory, osobny dla każdego kanału moduł stabilizujący zasilanie. Wszystko poukładane i nie budzące cienia wątpliwości co do jakości połączeń i staranności wykonania.

Zasilacz

Zasilacz, pomimo że wygląda na impulsowy, taki nie jest. W typowej, podłączanej do gniazda w ścianie czarnej kostce, znajduje się transformator AC/AC/16V/A. Czyli kolejny "plus dodatni" dla producenta, bo przyzwyczajeni jesteśmy do tanich rozwiązań a tu kolejna niespodzianka.

AMP-01 jest dość ciężki – waży ok. 600 gramów i w pierwszej chwili, biorąc to filigranowo wyglądające urządzenie, nie mogłem ukryć zdziwienia. Ale niewątpliwie jest to zaleta, bo przecież słuchając muzyki nie zawsze siedzimy nieruchomo. AMP-01 nie jest urządzeniem przenośnym - ma stać, pięknie wyglądać i, co najważniejsze, działać - i zdaje się, że tak będzie. Słuchamy...

Odsłuch

Do testu użyliśmy trzech par słuchawek (mieliśmy je akurat w redakcji) oraz gramofonu AVID, a także dwóch przetworników cyfrowo-analogowych, dwóch napędów CD oraz odtwarzacz firmy DENON. Ostateczny wpływ na dźwięk - po kolejnym podłączaniu tych wszystkich elementów - był bardzo różny. Ale skupmy się najpierw na samym przedwzmacniaczu.

To małe, wręcz filigranowe, urządzenie potrafi zaskoczyć niezależnie od tego, którego z dostępnych nam zestawów słuchawkowych używaliśmy. DIVALDI posiada swój charakter... głównie z powodu, że nie za bardzo jest się do czego "przyczepić". Jego tonalna równowaga wykazuje się dużą spójnością, choć w górnej części pasma  - szczególnie przy realizacjach, które lubią zagrać wysokimi tonami - można by poprosić o nieco mniej góry.

Posiadane przez nas słuchawki reprezentowały produkty z różnych półek cenowych. Począwszy od Sennheiser MOMENTUM za około 1.000 zł, poprzez - nadal dla wielu referencyjne - T1 w cenie około 3.500 zł, kończąc na Audeze LCD-3 za około 7.500-8.000 zł. I wniosek, który wynika z tego porównania, jest taki: DIVALDI doskonale daje sobie radę z każdą z nich. Nie przestraszył się nawet planarnych LCD-3, pomimo że tu miałem największe wątpliwości. 

Sennheiser MOMENTUM - przypadek sprzeczności

To słuchawki - cokolwiek by o nich myśleć - mobilne, zaprojektowane dla osób aktywnych, lubiących słuchać muzyki w komunikacji miejskiej, odbierających też - podczas słuchania muzyki - rozmowy telefoniczne! Testowanie przedwzmacniacza, który z natury swej nie jest urządzeniem przenośnym, może wydawać się nadużyciem, ale przecież czasami dysponujemy słuchawkami, którymi sami jesteśmy zaskoczeni - i tak trochę jest w przypadku MOMENTUM.

[img:3]

Charakterystyczne brzmienie tych słuchawek: tłuste i mięsiste, z bardzo wyraźnie podbitym niskim i wysokim pasmem, pozostało dokładnie takie, jakie znam z przenośnego odtwarzacza plików czy komputera. Drapieżny "pazur" jest nadal wystarczająco ostry i potrafi skaleczyć w momentach, na które czekamy w niektórych nagraniach. Ktoś, kto nie chodzi do filharmonii, a ceni sobie Wagnera, będzie miał dokładnie to, o czym wspomina w jednym ze swoich filmów Woddy Allen - jest moc, prędkość, transjenty. W nagraniach muzyki rockowej mamy dokładnie to, co tam powinno być. Preamp nie gubi się przy odtwarzaniu szybkich solówek gitary, doskonale nadąża za szybkimi rękoma jazzowych perkusistów. Przestrzeń koncertów live pozostaje nadal imaginacją dużej sali, stadionu czy zadymionego klubu, a odcięcie od otoczenia potęguje tylko to wrażenie.

Audeze LCD-3 - zestaw dla miłośników bliskich spotkań z muzyką. 

Dynamika tych przetworników w połączeniu z AMP-01 to chyba para wręcz doskonała. W nagraniach nie doszukałem się nadmiernej ilości ciepła, mroków czy podbić - przejrzystość powodowała, że jeśli głos Janis Joplin pamiętamy jako szorstki i chropowaty - to taki pozostaje, a słodki jak miód wokal Diany Krall pozostaje nadal tym co "tygrysy lubią najbardziej". Tam, gdzie miał być potężny i wielki bas lub podkreślona mocniej średnica, wszystko było na swoim miejscu.

[img:2]

DIVALDI w połączeniu z LCD-3 nie zgubił też tego, co Audeze potrafią swoimi przetwornikami odtworzyć. Przejrzystość szła w parze z analitycznością, a ta z kolei dała cudowną - wypełnioną szczegółami - średnicę opartą na basie, który zdawał się nie mieć na samym dole końca. Z tym basem to ciekawe doświadczenie, bo generalnie ten model Audeze trudno wprowadzić w stan głośności, który byłby nieprzyjemny dla ucha. Zniekształcenia pojawiają się tak daleko, że rzadko zaglądam w te okolice, a preamp - nawet przy głośnym słuchaniu - doskonale dawał sobie z tym radę. Z nagrań nie uciekało nic, co wiem, że istnieje w realizacjach, czego rzadko mogę wysłuchać nawet na najlepszych zestawach kolumnowych.

Możliwość intymnego obcowania z wykonawcami jest tu nadal wielką zaletą: zarówno słuchawek, jak i współpracującego z nimi przedwzmacniacza. 

Beyerdynamic T1 - próba referencyjna

Referencyjne T1 mogły być naszego bohatera dniem sądu ostatecznego - zostawiliśmy je na koniec, aby w razie czego nie psuć sobie frajdy z pozostałych odsłuchów. Niestety, lub na szczęście, nasze prorocze przewidywania nie zaspokoiły naszych rządzy. Tu także większość cech doskonale mi znanych słuchawek Beyerdynamic pozostała tam, gdzie się ich spodziewałem. 

[img:4]

Charakterystyczna dla T1 holografia oraz szerokość sceny przykuły najwięcej mojej uwagi. Tu patent z przesunięciem magnesu względem całej powierzchni przetwornika zaowocował ilością powietrza, której na szczęście DIVALDI nie zgubił. W tych słuchawkach przestrzeń jest tak naturalna i prawdziwa, że nie bez powodu wielu realizatorów uznaje je w tym aspekcie za wzorzec. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż wielu twierdzi, że scena mogłaby być w T1 nieco większa, to nadal stoję na stanowisku, że jest ona dokładnie taka, jakiej oczekuję. 

I chyba trzeba tu lojalnie uprzedzić: dla osób, które poszukują w muzyce energii i siły, ten zestaw będzie raczej nieodpowiedni. Łagodność DIVALDIEGO w połączeniu z legendarną już swobodą i transparentnością słuchawek Beyerdynamic są niczym związek Johna Lennona i Yoko Ono - nie ma tu miejsca na agresję, a ich "dzieckiem" w postaci dźwięków może być tylko doskonale skomponowana muzyka. 

Z gramofonem - zestaw dla odważnych

Korzystając z chwili wolnego czasu, ale też z ogromnej ciekawości, podłączyłem przeamp DIVALDI do bardzo fajnego gramofonu AVID. Skoro producent dał możliwość wysterowania słuchawek sygnałem z płyty analogowej - to czemu tego nie spróbować. Płyta była nowa, prosto ze sklepu, poza tym muzycznie reklamowana jako referencyjna do audiofilskich odsłuchów. 

[img:5]

W pierwszej chwili, osoba która zacznie słuchać muzyki z gramofonu przez wzmacniacz DIVALDI, prawdopodobnie zada pytanie: gdzie podziała się dynamika? Głębsza refleksja przychodzi jednak dopiero po dłuższej chwili: to płyta analogowa! Tu wszystko jest inaczej, tu niskie częstotliwości mają zupełnie inny charakter, góra jest mniej krzykliwa, środek bardziej delikatny, głos Anny Marii Jopek odzyskał łagodność, a cały materiał muzyczny dostojnie płynął w czasie. Przypomniałem sobie, że muzyka ma też taki wymiar.

Fizyczna bliskość do źródła muzyki spowodowała jeszcze jedno spostrzeżenie: przy płycie gramofonowej konsekwencje zmiany interkonektów były słyszalne jak w żadnej próbie. DIVALDI jest dość wrażliwy na model podłączonych do niego słuchawek, ale wymiana kabla w tym wypadku to źródło bardzo ciekawych spostrzeżeń. Polecamy ten eksperyment wszystkich niedowiarkom, kwestionującym rolę kabli, oraz osobom uwielbiającym poszukiwania dżwięku idealnego.      

Jedyne co może przeszkadzać - o czym nie pisałem wcześniej, to stała składowa szumu, którą tłumaczyć może chyba tylko jedno - deklarowana klasa A urządzenia. Nasz znajomy zwykł mawiać: w XXI wieku wzmacniacz nie ma prawa szumieć - wszystko wskazuje na to, że się myli: dobry wzmacniacz czasem trochę szumi. 

 

Podsumowanie

Po wszystkich testach mamy jedno bardzo generalne stwierdzenie - DIVALDI jest urządzeniem uniwersalnym, aspirującym przynajmniej w dwóch sferach do grupy wzmacniaczy słuchawkowych/preampów wyższej klasy:  

po pierwsze - co już może nudne, ale warto to jeszcze raz podkreślić - jest to piękne, doskonale zaprojektowane maleństwo. Po drugie trudno znaleźć jego wybitnie słabe strony. Pełne i, co bardzo ważne, neutralne brzmienie jest niezwykle detaliczne i potrafi w odpowiednich momentach pokazać swój ostry pazur.

Jako preamp gramfonowy doskonale sprawdzi się dla osób, które posiadają kolekcję płyt analogowych i traktują ten nośnik jako nostalgiczny sposób na powrót do tradycji słuchania muzyki zapisanej po obu stronach krążka i jednocześnie nie poszukują nieprzytomnie drogiego phono stage.

Co do ceny - to trudno ocenić. Znam osoby, które wydają znacznie większe kwoty na pozornie znacznie mniej istotne elementy toru. Dla kogoś, kto lubi lub musi używać słuchawek, wydane pieniądze na zakup wzmacniacza DIVALDI kojarzyć się będą wyłącznie z przyjemnością.

  

Parametry techniczne

Parametry techniczne

 • Moc wyjściowa : 800 mW (Klasa A), 3,5 W max.
 • Obciążenie wyjścia: min 30 Ohm
 • Dynamika: 80 dB
 • Pasmo przenoszenia: 20 Hz - 20 kHz / -0,5 dB
 • Zniekształcenia: 0,2 % dla 1 kHz
 • Wzmocnienie: 20 dB
 • Wejście: Gniazdo RCA stereo 1 x liniowe, RCA stereo 1 x gramofonowe
 • Wyjście: Gniazdo jack stereo 6,3 mm
 • Zasilanie: 16 V AC Pobór prądu: 1 A max.
 • Pobór mocy: 15 W max.
 • Obciążalność wyjść: Max. 0,5 A / kanał
 • Wymiary: Szerokość 115 mm Wysokość 53 mm Głębokość 102 mm
 • Masa: 600 gram (waga bez zasilacza)

Sprzęt użyty w teście

SPRZĘT

DIVALDI AMP-01

 • Słuchawki AUDEZE LCD-3
 • Sennheiser MOMENTUM
 • Beyerdynamic T1
 • CD - Theta Data Basic II
 • CD - Accustic Arts Drive II
 • CD DENON 3910 
 • DAC Hornet
 • Perfect DAC Ardento
 • Zasilanie: KBL Red Eye Ultimate/WILE MOC
 • Inteconekty: WILE, KBL RedEye, Nordost SPELLBINDER

 

Gdzie kupić?

Divaldi Divaldi www.divaldi.pl

Dystrybucja w Polsce:

Mediam

tel.: +48 12 269 29 74
adres:
ul. Wadowicka 12 30-415 Kraków
Mediam

Sklepy muzyczne > Divaldi rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz