Platforma antywibracyjna STACORE (cz. II - odsłuch)

Autor: Andrzej Grochowski • 10 grudnia 2015
STACORE 10.000/15.000 zł
10 grudnia 2015 21:28
Andrzej Grochowski infoaudio.pl Dostarczył STACORE - dystrybucja Gdańsk

 

CZYTAJ  TEST CZ. I

 

Przyzwyczailiśmy się do myślenia, że wibracje w audio - czymkolwiek one są - to głównie zło. Wiele jednak wskazuje, że odpowiedź na pytanie, czy jest to prawda, jest tak samo skompilowana jak natura tego czym dziś zajmować się będziemy. Nasze testy z platformą STACORE wskazują dość jednoznacznie, że wibracje warto likwidować lub zmniejszać, a ich oddziaływania na elementy toru audio na pewno nie powinno się lekceważyć.

Platforma antywibracyjna nie jest częścią elektrycznego toru audio. Niech to jednak nikogo nie zmyli, gdyż wpływ na jego pracę ma ogromny. Jest ona częścią środowiska, w którym pracuje nasz sprzęt. Podobnie jak akustyka pomieszczenia czy też ustroje ją poprawiające, potrafią "pozwolić" dźwiękowi rozwinąć skrzydła lub go kompletnie zdegradować.

Platforma STACORE to zawodnik wagi ciężkiej: dosłownie i w przenośni. Waży 68 kg i już samym wyglądem robi wrażenie. Testy odsłuchowe tego ustroju zostały przeprowadzone na trzech rodzajach urządzeń:

 • Transport CD
 • Lampowy przetwornik D/A
 • Gramofon

Porównywane elementy toru ustawiane były najpierw na swoim tradycyjnym miejscu (stolik audio), a następnie na platformie stojącej na podłodze, gdzie warunki do pracy są gorsze.

Accustic Arts CD DRIVE II

Na pierwszy ogień poszedł referencyjny transport Accustic Arts CD DRIVE II. Efekt zmiany był zdumiewający i od razu warto dodać, że największy - jeśli porównać go z innymi urządzeniami, które brały udział w teście. Mogę to detalizować wzorem moich złotoustych kolegów z branży, ale trwałoby to zbyt długo. Poprawiło się po prostu wszystko. Głównie rozdzielczość i separacja między dźwiękami poszczególnych instrumentów. Tło, na którym były prezentowane, zrobiło się absolutnie czarne i pozbawione najdrobniejszego nawet planktonu. Czysty dźwięk prezentowany na takim tle sprawiał wrażenie jeszcze mocniej nasyconego, ale przede wszystkim posiadającego lepszą definicję. Większa analityczność, z dużą ilością mikroszczegółów nie została jednak okupiona gorszą barwą czy też soczystością dźwięku. Słynna "stopa" z 6 utworu płyty "Hell Freezes Over", zespołu The Eagles nabrała jeszcze więcej obrysu, w ramach którego pojawiła się bardzo wyraźna i zróżnicowana faktura. Prawdopodobnie z powodu doskonałej separacji poszczególnych dźwięków poprawiła się też budowa sceny. Przy lepszej definicji to zupełnie normalne, ale dlaczego uległa poszerzeniu, jest dziwne, ale pozostaje faktem.

[img:2]

Sanie w "Amused To Death" Rogera Watersa jechały torem wzorcowym, zaczynając jednak wcześniej, a kończąc daleko później i z tyłu, daleko po prawej. Co ciekawe, nawet bardzo dynamicznie nagrane płyty, zrealizowane blisko granicy, której przekroczenie powoduje chęć opuszczenia pokoju odsłuchowego, nas nie wygoniły. Niezwykle ostre saksofony Bila Evansa z płyty "Big Fun" zabrzmiały z podobnym pazurem, ale bez przykrej ostrości. Mimo, iż nagranie to znamy na pamięć, dało się usłyszeć parę nowych szczególików. Złośliwcy powiedzą, że to pewnie z powodu ułomności naszego toru, ale niech i tak będzie.  

Jeśli badany ustrój umożliwił usłyszenie nowych smaczków - to tylko jego zaleta. Subtelne dzwoneczki Markusa Millera w utworze "Behind The Smile" z płyty Silver Rain zabrzmiały tak, że nie sposób było ich nie dostrzec. Celowo użyłem słowa "dostrzec", bo oprócz wrażeń dźwiękowych pojawiła się tak namacalna scena, że odniosłem wrażenie jej widzenia. Dźwięk dzwoneczka mimo, że ulotny, dochodził wyraźnie z lewej strony, z góry.

Moi znakomici koledzy audiofile uśmiechają się z politowaniem ilekroć słyszą wywody, dotyczące tych dzwoneczków. Przyznaję, jest to pewnego rodzaju natręctwo czy też moja fobia, że nie usłyszę takich smaczków w jakimś torze. Uśmiechy jednak znikają, gdy zaczynamy rozprawiać o tym co kto usłyszał w 27 sekundzie tego utworu. 

Ciężko mówić o wyszukanej scenie, gdy w większości utworów gra wyłącznie dwóch instrumentalistów i na dodatek z płyty tak zrealizowanej jak "Friday Night in San Francisco". Mogę natomiast potwierdzić, że podczas naszego testu Panowie Di Meola, McLaughlin oraz de Lucia brali w nim udział osobiście. Wrażenie ich obecności było wręcz namacalne. Powie ktoś:

 

... ach bo to takie pseudoaudiofilskie plumkanie, z pewnością w gęstym

materiale byłoby słabiej.

Pragnę jednak poinformować, że Sir Collin Davis i Londyńska Orkiestra Symfoniczna, zagrali IX symfonię Antonin'a Dvořáka tak, jak nigdy jeszcze nie słyszałem. Słychać było każdy smyczek, a jest tam ich wiele. W Symhonic Dance No.3 Fiesta - Dallas Wind Symphony, miałem wrażenie poprawy dynamiki - choć to chyba niemożliwe z technicznego punktu widzenia.

Jeśli chodzi o równowagę tonalną to szczęśliwie nie zauważyliśmy zmian w żadną stronę. Napisałem szczęśliwie bo nasz tor jest pod tym względem niezły i nic tam "nie wystaje", w żadnym zakresie częstotliwościowym.

Ale dość o dźwięku - zakręceni audofile mogą o tym ględzić bez końca. Porównywaliśmy rozmaite jego parametry, stawiając na platformie również gramofon jak też przetwornik DAC.

Gramofon

[img:1]

Poprawa następowała w każdym przypadku, w podobną stronę - choć może nie w tak spektakularnym wymiarze jak przy transporcie CD. Gramofon, który użyliśmy do testu to AVID Volvere SP, a więc urządzenie z górnej półki. Posiada on rozwiązania uodparniające w dużym stopniu na wibracje. Mimo to różnica na plus była wyraźnie słyszalna. Platforma STACORE wpłynęła globalnie na wszelkie aspekty dźwięku. Ten wysokiej klasy gramofon pokazał nieco więcej klasy - chciałoby się napisać po prostu "pokazał co potrafi". 

DAC

Natomiast przetwornik cyfrowo analogowy to Corvus DAC IV, konstrukcja też wybitna i jak się okazało tylko do pewnego stopnia odporna na czynniki zewnętrzne. Być może należało poświęcić więcej czasu na kolejne próby, w zależności od ustawień i regulacji platformy - a jest ich wiele. Może ona pracować w czterech trybach-wersjach. (zob. I cz. testu). Najlepszy efekt naszym zdaniem dała pełna wersja, ale już porównań w zależności od ciśnienia powietrza nie zrobiliśmy. Płynna regulacja parametrów neutralizowania/odprzęgania od drgań dla danego elementu toru muzycznego, czyni urządzenie unikalnym na rynku. Regulując ciśnienia powietrza w poduszkach platformy, dostosowujemy ją nie tylko do ciężaru urządzenia, ale co ważniejsze, optymalizujemy efekt antywibracyjny. W ten sposób niejako dopasowujemy platformę do konkretnego urządzenia. Zasada wydaje się prosta: cięższe urządzenie wymaga większego ciśnienia. 

Podsumowanie

Nie spotkałem się do tej pory z elementem, który zapewniłby tak dużą poprawę brzmienia toru audio. Efekt ten jest w prawdzie nieco relatywny. Wyobrażam sobie, że w dedykowanym do audio pomieszczeniu, o specjalnej konstrukcji, do której użyto dziesiątek ton betonu i zastosowano zaawansowane, odprzęgające od wibracji stoły, wpływ platformy na poprawę dźwięku byłby mniejszy. Kogo jednak na to stać? Jest to zresztą przyczynek do tego, aby o naszym hobby zacząć myśleć w kategoriach nieco choćby ekonomicznych. Czy wydanie majątku na jeden - niechby nawet platynowy i z diamentami kabelek, zapewniający poprawę brzmienia w kategoriach "być może" i "subtelnych zmian" jest uzasadnione? Jeśli tak, to wydatek 10 tys. (w wersji podstawowej) lub 15 tys. złotych (w wersji pełnej) na platformę, która w tak niebywały sposób przybliża nas do audiofilskiej nirwany - jest obowiązkowy.

Należy pamiętać o optymalizacji warunków w jakich pracuje nasz, najlepszy nawet, zestaw. Niezależnie od tego ile kosztuje, będzie grał tylko tak jak pozwoli mu na to otoczenie.  Jestem przekonany, że nawet najdroższy model Ferrari nie rozwinie skrzydeł na polnej, wyboistej drodze. Ja już do mojego zestawu audio zamówiłem tor wyścigowy w postaci platformy antywibracyjnej STACORE.

 

 

 

Sprzęt użyty w teście

Sprzęt

 • Platforma STACORE
 • Pełne okablowanie systemu - NEO-TECH Sahara, WILE MOC, Artech
 • Transport CD DRIVE II
 • Przetwornik D/A TUBE DAC II
 • Przetwornik - Corvus DAC IV
 • Kolumny - HECO NEW STATEMENT
 • Wzmacniacz Louis - WILE
 • Listwa OEHLBACH, KBL
 • Stolik: Solid Tech Rack of Silence Reference Model 3

 

Nagrania

 • Marie Boine, Leahkastin/Unfolding - Verwe 523889-2 
 • The Eagles, HELL FREEZES OVER - GED 24725
 • Bill Evans - Big Fun - ESC/EFA 03681-2
 • Marcus Miler, Silver Rain - Koch Records ‎– KOC-CD-5779
 • The Bad Plus, For all I Care - DO THE MATH RECORDS
 • Dallas Wind Symphony, Fiesta! - Reference Recordings RR-38CD
 • Rebecca Pidgeon, The Raven - Chesky Records - JD115
 • Diana Krall, Stop This World, Temptation - Verve Records 0602498622469
 • Jazz at The Pawn Shop - Prophone PRCD 7778

[img:3]

 

Gdzie kupić?

STACORE STACORE

Dystrybucja w Polsce:

STACORE - dystrybucja

adres:
Gdańsk

Sklepy muzyczne > STACORE rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz