PSB M4U 2

Autor: Waldemar Nowak • 19 czerwca 2016
PSB SPEAKERS M4U 21.600 zł
19 czerwca 2016 23:18
Waldemar Nowak INFOAUDIO.PL Dostarczył Top HiFi & Video Design ul. Szkolna 45 05-270 Marki k/Warszawy
  • Bardzo wygodne pomimo wagi.
  • Do wyboru dwa gniazda audio z możliwością współdzielenia się sygnałem z drugiego gniazda
  • Bardzo skuteczne tłumienie pasywne
  • Szeroka scena muzyczna
  • Pod względem charakteru muzykowania słuchawki zaspokoją nawet wyszukane gusta
  • Baterie można zamienić na ładowalne akumulatorki i mamy lepiej niż posiadacze drogich akumulatorów
  • Trzy tryby pracy: pasywny / aktywny / aktywny + ANC
  • Tryb aktywny zmniejsza drenaż energii w smartfonie
  • Dodatkowy komplet padów w prezencie oraz przejściówka do samolotu i sprzętu domowego
  • Ciężkie
  • Zasilanie bateryjne
  • Klapka pojemnika na baterie nie ma zabezpieczenia przed zgubieniem
  • ANC przycina dynamikę

Gdy firmy mające rodowód kolumnowy biorą się za produkcję słuchawek, to w jakiś magiczny sposób już od pierwszych modeli osiągają rezultaty lepsze od starych wyjadaczy - na rynku jest tak wiele pozytywnych przykładów ilustrujących to zjawisko, że można je uznać za statystycznie znaczące, a PSB tylko potwierdza tę regułę.

 

Budowa

Dla uniknięcia nieporozumień od razu zaznaczam, że kanadyjskie M4U 2 nie są tegoroczną konstrukcją. Gdy pierwszy raz miałem je w ręku 3 lata temu pewnymi rozwiązaniami wyprzedzały konkurencję i wówczas były to najlepiej grające słuchawki z ANC. Sam jestem ciekaw jak wypadną współcześnie? Czy okażą się ponadczasowe jak dobre kolumny, czy polegną przywalone ciężarem konkurencji ze strony nowych modeli?

 

[img:5:R]

Producent określa M4U 2 jako lekkie, jeżeli tyle ważą lekkie to ile ważył ich prototypy? Słuchawki są masywne i ciężkie, co akurat okazało się być zaletą - m.in. dzięki temu grają bardziej jak kolumny niż słuchawki. Na zdjęciu powyżej to ugięcie następuje pod własnym ciężarem.

M4U 2 (Music for You) to elegancki, składany, ale ciężki, przewodowy model wokółuszny. Masa to pierwsza cecha jaką zauważamy po wyjęciu z pudełka. Ponieważ pałąk z poliwęglanu nie wygląda na szczególnie pancerny. Należy założyć, że owa masa to albo “potężne magnesy” albo bardzo sztywne korpusy muszli (ABS+poliwęglan), albo jedno i drugie.

Po założeniu na głowę od razu czuje się, że to produkt z wyższej półki. Kompletnie nie czuć ich wagi, a to za sprawą równomiernego rozłożenia nacisku na bardzo wygodne pady i ultra-miękkie wyściełanie pałąka. To chyba najdelikatniejsze wśród testowanych słuchawek - ja postrzegam je jako wygodną, solidnie leżącą na głowie i jednocześnie bezkompromisową konstrukcję.

Lewa muszla skrywa gniazdo audio i schowek na dwie baterie pod wciskaną klapką, prawa muszla to również gniazdo audio i trójpozycyjny przełącznik: OFF / ON / ANC - czyli tryb pasywny / tryb aktywny / tryb aktywny + ANC.

 [img:1]

[img:2]

Trzy tryby pracy - to unikalna funkcjonalność. Tłumienie pasywne jest na tyle skuteczne, że z ANC korzysta się sporadycznie, natomiast tryb aktywny pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na energię pobieraną ze źródła.

Przez chwilę zastanawiałem się do czego w gruncie rzeczy jest przydatny środkowy tryb i już wiem - można w ten sposób zmniejszyć wydatek energetyczny smartfona - czasem  taka możliwość jest bardzo przydatna.

[img:3:L]

Gniazda audio rzeczywiście są dwa i nie pamiętam bym wcześniej się spotkał z takim rozwiązaniem. Jest to ukłon w kierunku pasażerów samolotów, w których gniazda w podłokietnikach foteli czasem są z lewej, a czasem z prawej strony. Skorzystają z tego także osoby, chcące po prostu mieć wybór oraz zakochane pary.

Dwa gniazda audio - pozwalają się podpiąć z wygodniejszej strony lub współdzielić sygnał ze współpasażerem (-erką) z fotela obok

[img:4]

Zasilanie bateryjne pozostawia nam wbrew pozorom większą swobodę wyboru niż wbudowany akumulator. Zamiast bateryjek możemy przecież używać ładowalnych akumulatorków AAA, które kosztują przysłowiowe grosze, a w przypadku ich zajeżdżenia możemy wymienić je samodzielnie na inne bez konieczności odwiedzania serwisu

W komplecie: sztywne etui z karabińczykiem i siatkową kieszenią na drobiazgi. Jest to tak przydatny szczegół, że kompletnie nie rozumiem dlaczego inni producenci nie wszywają takich siatek. Dwa grube nieplączące się przewody audio (1.55 m), jeden z mikrofonem do rozmów telefonicznych i ze sterowaniem - opisany jako Apple, ale bez problemu obsługuje i Androida. Odtwarzanie / Pauza / Następny oraz Odbieranie / Kończenie połączeń telefonicznych, drugi przewód bez sterowania.

[img:7:L]Oba posiadają dodatkowo bardzo przydatna funkcje chwilowego wyciszenia muzyki i wpuszczenia sygnału z mikrofonów (gdy włączony jest wzmacniacz lub ANC) gdy widzimy przed sobą pantomimę w wykonaniu kogoś kto rusza ustami, ale go niemal nie słyszymy. Dalej mamy: przejściówkę do samolotu, przejściówkę na dużego jacka 6.3 mm, dwie baterie, ściereczkę z mikrofibry do czyszczenia i absolutny rarytas - dwa zapasowe pady na podmianę (warte ok 400,00 zł) - poza PSB nie spotkałem u nikogo podobnej hojności.

Obydwa dostarczone przewody posiadają włącznik mikrofonów zewnętrznych (to mniejsze zgrubienie) - naciśnięcie przycisza muzykę i włącza ścieżkę dźwiękową „niemej” dotąd żonie.

Odsłuch

PSB mają świetnie sprawdzające się tłumienie pasywne. Za oknem mam szkołę więc wiem co piszę. I to jest tryb z którego korzysta się najczęściej. Włączanie ANC staje się w nich niejako funkcją dodatkową gdy zależy nam na pogłębieniu wyciszenia w podróży.

Prosty przekaz audio gdy wszystko jest wyłączone jest pierwszorzędnej jakości. Jest muzykalnie, emocjonalnie, nic się nie pcha przed orkiestrę no i co najważniejsze scena szerokością jest bardziej kolumnowa niż słuchawkowa. Staram się nie szafować takimi określeniami, ale mamy tu do czynienia z poziom audiofilskiej satysfakcji w wersji przenośnej, to taki przyjemy dla ucha łagodny strumień relaksujących dźwięków, który przy niskich poziomach głośności pozwala być też tłem dla naszych myśli gdy nad czymś pracujemy. Włączenie wzmacniacza działa orzeźwiająco i ożywiająco, robi się dynamiczniej i bardziej namacalnie, poprawia się zarówno plastyka jak i mięsistość każdego dźwięku, instrumenty basowe dłużej wybrzmiewają. Włączenie ANC pozostawia skraje pasma tonalnie prawie niezmienione, ale dynamika środka siada.

Wracając więc do pytania postawionego na początku tekstu czy model został szarpnięty zębem czasu - jeżeli urządzenie dobrze brzmiało to tak mu pozostanie pomimo upływu czasu, a brak akumulatorów (są baterie) kompletnie jest pomijalny ponieważ M4U 2 słucha się głównie w sposób tradycyjny - pasywny. ANC niemal nie szumi, czego nie można powiedzieć o połowie testowanych współczesnych słuchawek i ex equo z Denonem, Definitive Technology i JBL znalazł się tuż za Samsungiem na liście najskuteczniej tłumiących. Od topowego modelu co najwyżej oczekiwałbym jeszcze żeby ANC mniej modyfikowało sygnał, ale skoro w tych słuchawkach praktycznie nie ma potrzeby używania ANC to czy to ma jakieś istotne znaczenie jak ono działa? I to wszystkie uwagi.[img:6]

KABEL SYMETRYCZNY?
Z uwagi na wbudowane dwa gniazda audio przypuszczam, że bez trudu można by je zaadaptować do używania okablowania zbalansowanego - uzyskany zysk na jakości powinien być piorunujący. Ale ja tam elektrykiem nie jestem i nikogo do utraty gwarancji nie namawiam, więc to tylko gdybanie.

 

 

[img:8]

PSB dokłada swoim klientom w prezencie zapasowe pady - to miły gest - w innych firmach zwykle trzeba wydać na zamienniki ok. 200 zł. Obydwa dostarczone przewody posiadają włącznik mikrofonów zewnętrznych (to mniejsze zgrubienie) - naciśnięcie przycisza muzykę i włącza ścieżkę dźwiękową otoczenia.

 

W zestawie

  • Przewodowe wokółuszne składane słuchawki z ANC
  • Kolor czarny (biały i czerwony niedostępne w Polsce)
  • Przetworniki 40 mm
  • Pasmo 20 - 20.000 kHz
  • Impedancja 32 Ω
  • 2x przewody audio 1.55 m
  • Minijack 3,5 mm
  • Sterowanie i mikrofon
  • Przejściówki: samolot, duży jack 6.3 mm
  • Ściereczka
  • Baterie
  • Zapasowe pady
  • Sztywne etui z karabińczykiem i kieszonką na akcesoria
  • ANC zależnie od jakości baterii do 55 h
  • Rozmowy telefoniczne po kablu
  • Skuteczność 102 dB@1kHz/1mW
  • Waga 362 g

 

Podsumowanie

Miałem okazję korzystać z tych słuchawek najdłużej więc pozwolę sobie na podzielenie się taką obserwacją - nie każdy lubi na co dzień używać ANC, więc włącza go gdy czasami pojawia się taka potrzeba i to są słuchawki codziennego użytku dla takiej osoby. Mają znakomitą izolacyjność pasywną i przy tym fajne brzmienie dlatego też funkcje zasilane bateryjnie włączałem okazjonalnie, a same bateryjki zamiast na godziny wystarczały na tygodnie pracy.

Przypuszczam, że na jakość reprodukcji dźwięku niebagatelny (pozytywny) wpływ ma masa konstrukcji. Słuchawki działają podobnie do małych kolumn i niektóre z reguł są dla obu wspólne jak walka z rezonansem, drganiami pasożytniczymi itp. - muszle udoskonala się na różne sposoby, jedni producenci poszukują ultra sztywnych materiałów, inni tworzą przekładańce z warstw sztywnych i tłumiących, jeszcze inni używają prostych tworzyw, ale o skomplikowanej strukturze usztywniającej i w końcu są PSB: słuchawki firmy, która zrobiła coś a'la małe kolumny na pałąku. Producent nazwał uzyskany efekt PSB Room Feel - i to jest bardzo trafna nazwa.

 

ZAPRASZAMY DO LEKTURY WSZYSTKICH 11 RECENZJI



 

Testowane modele słuchawek z Noise Cancellingiem:

  1. Audio Technica ATH-MSR7NC
  2. AKG N60 NC
  3. B&O Play H8
  4. Definitive Technology Symphony 1
  5. Denon Globe Cruiser AH-GC20
  6. JBL Everest Elite 700NC
  7. Phiaton Chord MS530
  8. Polk Audio UltraFocus 8000
  9. PSB M4U 2
  10. Samsung Level On Pro
  11. Sennheiser Momentum M2 AEBT Ivory

 

Gdzie kupić?

PSB SPEAKERS PSB SPEAKERS www.psbspeakers.com

Dystrybucja w Polsce:

Top HiFi & Video Design

adres:
ul. Szkolna 45 05-270 Marki k/Warszawy

Sklepy muzyczne > PSB SPEAKERS rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz