

Nagrody EISA 2022/2023 rozdane i można powiedzieć, że co lepsze kąski tradycyjnie zgarnął Horn
Czy zdobywanie nagród może stać się nudne?
Nie może.
To zawsze kręci, nawet jeśli to 40. raz z rzędu :)
Ludzie od lat psioczą na nagrody EISA (nie mówię, że nie bez racji), ale z drugiej strony, gdy zbliża się termin ogłaszania wyników, to kto z ciekawością (choćby jednym okiem) nie zerka kto dostał, choćby tylko po to, żeby mieć legalny powód by sobie ciut pomarudzić i z wynikami się nie zgodzić. A może jednak się zgodzić?
W tym roku do nagród nominowało 60 redakcji z 29 krajów, a że EISA przestały być nagrodami europejskimi (dawniej "E" w oznaczało European), a skrót EISA został "przedefiniowany" i teraz oznacza Expert Imaging and Sound Association, to część nominacji z naszego krajowego punktu widzenia jest delikatnie mówiąc egzotyczna. Pełna lista nagrodzonych dostępna jest tu.
Według szanownego jury ta kategoria w oryginale została nazwana Smart Amplifier i konia z rzędem temu,
kto zgadnie co "ustawodawca" mógł mieć na myśli?
Marantz Model 40n – wzmacniaczem wielofunkcyjnym EISA 2022–2023
Uzasadnienie EISA: Długa historia Marantza jest bogata w wybitne wzmacniacze, które wyznaczały kolejne etapy rozwoju tej kategorii sprzętu, i Model 40n wpisuje się w tę tradycję. Można podziwiać sam jego wygląd – piękny zarówno w wersji czarnej i srebrno-złotej – jednak najbardziej zachwycający jest sposób, w jaki połączono firmowy etos wyrafinowanego brzmienia z szeroką paletą funkcji. Strumieniujemy muzykę przez platformę HEOS, podłączamy gramofon do wejścia phono, a telewizor przez HDMI ARC – Model 40n jest równie dobry do odtwarzania muzyki ze źródeł analogowych i cyfrowych, jak i do oglądania filmów. Nowoczesny, uniwersalny wzmacniacz dla audiofila, melomana i wszystkich domowników.
Na temat 40n przygotowałem swego czasu ciekawą relację z premiery prasowej, gdzie pojawiło się sporo całkiem nieoczywistych informacji – MARANTZ: Model 40n - oficjalnie wzmacniacz zintegrowany, nieoficjalnie streamer, oraz relację z wystawy High End, gdzie pokazano pasujący do kompletu odtwarzacz CD – MARANTZ: CD 60 - cedeki trzymają się mocno od 40 lat
Denon PMA-900HNE & DCD-900NE – systemem stereofonicznym w przystępnej cenie EISA 2022–2023
Uzasadnienie EISA: Wzmacniacz PMA-900HNE jest świetną bazą dla dobrej klasy systemu stereofonicznego w przystępnej cenie, zapewnia solidne brzmienie i szeroką funkcjonalność. Firmowa technika końcówek mocy Advanced High Current zapewnia dużą wydajność i swobodną współpracę z różnymi zespołami głośnikowymi, a platforma HEOS – bezprzewodowe strumieniowanie i sterowanie aplikacją; jest też Bluetooth, wyjście słuchawkowe i wejście gramofonowe. Dodanie odtwarzacza DCD-900NE pozwoli kręcić wciąż popularnymi płytami CD, a dzięki działaniu zaawansowanego upsamplera wydobędzie z nich dźwięk wysokiej jakości.
Kolejna okazja do ciekawej lektury – DENON: Seria 900 - stereo wraca do łask w glorii i chwale – stanowiąca połączenie relacji z Monachium i newsa sprzętowego.
Polk Audio MagniFi Mini AX – kompaktowym soundbarem EISA 2022–2023
Uzasadnienie EISA: Kompaktowy soundbar jest udany wówczas, gdy kreuje dźwięk potężniejszy i swobodniejszy, niż się tego spodziewa większość zainteresowanych tego typu rozwiązaniem. Tak postawione zadanie Magnifi Mini AX wykonuje na medal. Jego główna, centralna część ma tylko 30 cm szerokości i znajdzie się na nią miejsce dosłownie wszędzie, a towarzyszący subwoofer przycupnie dyskretnie, wykonując swoją ciężką robotę z zadziwiającą łatwością. Ale nie chodzi tylko o bas – przestrzeń dźwiękowa jest obszerna, jakby pochodziła ze znacznie większego urządzenia, a klarowność dialogów można poprawić wzmacniając działanie kanału centralnego. Podłączenie i codzienne czynności są łatwe, do dyspozycji są HDMI eARC, Wi-Fi i Bluetooth. Tam, gdzie brakuje miejsca na większe belki, zainstaluj Magnifi Mini AX i niczego nie stracisz.
Nie ma takiego drugiego małego szatana jak ten – POLK: MagniFi Mini AX - kompaktowy soundbar z subwooferem i dźwiękiem przestrzennym Dolby Atmos / DTS:X – wiem co mówię, bo właśnie kończę miesięczny okres używania tego malucha i niedługo pojawi się pełna jego recenzja.
Denon AVR-X1700H – amplitunerem kina domowego EISA 2022–2023
Uzasadnienie EISA: Nowoczesny, siedmiokanałowy amplituner AV w przystępnej cenie – w tak prosto zdefiniowanej, ale przecież bardzo ważnej kategorii Denon jest w tym roku wyraźnym zwycięzcą. AVR-X1700H – wyposażony w dekodowanie Dolby Atmos i DTS:X, wybiegające w przyszłość możliwości podłączeniowe, łatwy w obsłudze, grający z przytupem i rozmachem – nie stwarza żadnych praktycznych problemów i ograniczeń. Trzy wejścia HDMI 2.1 wspierające zaawansowane formaty video związane z konsolami do gier następnej generacji jeszcze powiększają zakres jego zastosowań. Zainstalowana platforma HEOS zapewnia strumieniowanie z sieci (w tym odtwarzanie plików hi-res), organizuje pracę strefową, daje dostęp do asystentów głosowych, integruje Bluetooth. AVR-X1700H to wzorcowy przykład świetnej relacji jakości do ceny.
I jeszcze jeden mix relacji z Monachium i newsa sprzętowego – DENON: PMA-1700NE - wzmacniacz zintegrowany 2x 140 W z USB-DAC dla bardzo wymagających, widać że Denon ma bardzo dobrą prasę nie tylko u nas, ale i na świecie.
Sonus faber OMNIA – zintegrowany system głośnikowy all-in-one EISA 2022-2023
Uzasadnienie EISA: Nawet jeżeli nie zrobi na tobie wrażenia wygląd Omni i jej podświetlone panele dotykowe, to i tak oczaruje cię brzmienie Sonusa i zaciekawi zestaw funkcji. Dzięki wielogłośnikowej konfiguracji, solidnej amplifikacji i zaawansowanemu procesorowi ten spójny, samodzielny system kreuje przestrzeń dźwiękową właściwą dla tradycyjnego układu dwukanałowego i wykazuje taki sam talent w seansach muzycznych, jak filmowych, wypełniając pomieszczenie dźwiękiem mocnym i czystym. Strumieniowanie obejmuje AirPlay2, Chromecast, Roon, Tidal Connect i Spotify Connect, do podłączenia gramofonu zaprasza wejście phono, a telewizora – HDMI ARC.
Wkrótce u nas również pełna recenzja Omnia – prace nad tekstem zbliżają się do finiszu, ale uchylę już teraz rąbka tajemnicy... to zasłużona nagroda.
Wypada też wspomnieć o drugiej nagrodzie EISA dla marki Sonus faber, za produkt co prawda przez Horna nie oferowany, ale na pewno przyczyniający się do wzrostu prestiżu i uznania dla kunsztu akustycznego jej inżynierów.
Maserati Grecale z systemem nagłośnienia Sonus faber High Premium – wbudowany system nagłośnienia samochodowego EISA 2022-2023
Uzasadnienie EISA: Nowy Maserati Grecale jest jednym z najwspanialszych i najbardziej stylowych SUV-ów na rynku, a w samochodzie, w którym perfekcja jest standardem, reprodukcja dźwięku musi jej dorównać. Jest to możliwe dzięki współpracy z włoską marką głośników high-end Sonus faber. System audio High Premium w Grecale składa się z 21 głośników, w tym wysokotonowych z jedwabnymi kopułkami, napędzanych ze wzmacniacza 1285 W, klasy D, z podwójnym procesorem DSP. Dwa różne ustawienia dźwięku, Reference i Extrema, oraz możliwość odtwarzania dźwięku przestrzennego 3D, pozwalają właścicielowi dostosować brzmienie do własnych upodobań, natomiast aplikacja Sonus faber jest wbudowana w system informacyjno-rozrywkowy samochodu, zapewniając intuicyjne sterowanie. Rezultatem jest muzyka na drodze na poziomie high-end.
Wprawdzie to relacja z premiery innego Maserati, ale również ze sprzętem Sonus faber – Maserati MC20 + Sonus faber, a może na odwrót
Wśród nagrodzonych są również produkty, które występują w dystrybucji / ofercie Horn Distribution poza granicami Polski, w krajach dokąd sięga swoją dystrybucją.
Argon Audio TT-4 – gramofon w dobrej cenie EISA 2022-2023
Loewe Klang System – system kina domowego EISA 2022–2023