



DENON + MARANTZ + SONUS FABER + FOCAL + IFI i inni, czyli szybki przegląd nowości
Sześć pokoi + wielka sala odsłuchowa dla DALI EPICORE (o tym wydarzeniu będzie osobny materiał), to powierzchnia zajęta w tym roku przez największego na rynku — Horn Distribution S.A.
Po zadowolonych minach i wzmożonym ruchu widać było, że możliwość posłuchania na żywo tego, co zostało na HIGH END zapowiedziane ma sens i tym warszawska wystawa bije monachijską na głowę. Ponieważ o większości pokazanych urządzeń już pisałem, więc tym razem proponuję formułę fotostory z linkami do odpowiednich tekstów, a tam gdzie produkt był świeżynką dodam kilka słów. OK?
POLK RESERVE R700 (podłogowe), R350 (soundbar), R100 (podstawkowe), HTS SUB 10
DENON AVC-A1H
DENON + POLK
Gwiazdą pokoju był DENON AVC-A1H — laureat nagrody EISA dla amplitunera AV klasy premium na sezon 2023/24. Urządzanie absolutnie wybitne pod każdym względem, którego bardzo szczegółowy opis można znaleźć w poniższych linkach. Proszę się nie zrażać brakiem literki "H" w tytule, mówimy tu o tym samym urządzeniu, które podczas prezentacji prasowej określano jako "X" i stąd to zamieszanie w nazewnictwie:
> DENON: AVC-A1 — najlepszy wielokanałowy wzmacniacz, jaki Denon stworzył kiedykolwiek
> DENON: AVC-A1 — co się kryje pod maską
DENON CEOL RCD-N12DAB / sterowanie dotykowe wtopiono w szklaną płytę na górze
(kliknij)
Wiele firm pokazało w tym roku różne bardzo fajne małe urządzenia, ale przez to że są one małe i nie tak spektakularne, to zwykle stały poupychane po kątach. Nowy DENON CEOL RCD-N12DAB to prawdziwy all-in-one z napędem CD, z wejściem HDMI ARC, radiem DAB / FM i HEOS'em do stworzenia systemu multiroom. Z tyłu przycisk Connect znakomicie ułatwia łączenie się z domowym Wi-Fi — wystarczy na routerze nacisnąć przycisk WPS i reszta zrobi się sama.
To co zasługuje na szczególne wyróżnienie, a czego nie nie widać z zewnątrz — w tym modelu końcówki mocy zapożyczono z siostrzanego modelu MARANTZ MELODY X. Jeszcze nie słuchałem, ale strzelam w ciemno, że nowy CEOL gra teraz znacząco lepiej, czyli Marantz w cenie Denon'a — to może być okazja.
DRA-900H amplituner stereofoniczny
Kolejna nowości — DRA-900H (rozwinięcie DRA-800). Po latach obojętności powraca powoli zainteresowanie takim tworem jak amplituner stereofoniczny, czyli coś bez czego 20-30 lat temu, trudno było sobie wyobrazić normalny salon.
Zostały wyparte przez wersje wielokanałowe, by zacząć powracać u wszystkich mainstreamowych producentów. Wielu klientów zdało sobie sprawę, że kupowali wielokanałowce (taka była moda), a w domu mieli miejsce na parkę kolumn i te ileś tam zapłaconych wzmacniaczy leżało odłogiem — w podobnym budżecie wersje stereofoniczne oferują lepszy dźwięk niż multi-channel, a film na dwóch kanałach też się fajnie ogląda.
DENON DP-3000NE / napęd bezpośredni, fenomenalne wykonanie, bardzo ciężka jednolita bryła
(kliknij)
Najnowszy flagowy gramofon DP-3000 stał wystawiony bez wkładki. Dlaczego? Ano dlatego, że nabywcy zabawek z tej półki cenowej zwykle mają już ugruntowane preferencje i "przypadkową wkładką" nie są skłonni się zadowolić. Zamiast więc płacić za coś, co i tak trafi do szuflady Denon daje klientom wolną rękę, czy MM, czy MC i jakiej firmy.
Prawidłowe ustawienie wkładki to wymagające zajęcie, o czym nie raz przekonywali się uczestnicy prezentacji Michaela Fremera, ale jest dobra wiadomość — w Salonach Denon i Audio Forum mają przeszkolony personel i narzędzia by zrobić to za klienta.
> DENON: DP-3000NE — flagowy gramofon z napędem bezpośrednim
CANTON REVERENCE 5 (białe) / REVERENCE 7
(kliknij)
MARANTZ CD 50n / MODEL 50
(kliknij)
MARANTZ + CANTON
U Marantz'a znane urządzenia, wiec tylko linki podają:
> MARANTZ: Model 40n — oficjalnie wzmacniacz zintegrowany, nieoficjalnie streamer
> MARANTZ: Cinema Series — 6 nowych urządzeń AV
> MARANTZ: STEREO 70s — elegancki, niskoprofilowy amplituner stereo z HDMI 8K
> MARANTZ: CD 60 — cedeki trzymają się mocno od 40 lat
> CANTON: REFERENCE — wielka rodzina wielkich kolumn na 50-urodziny
MARANTZ CINEMA 40 — amplituner 9.4 / 8K / 125 W na kanał / HEOS
MARANTZ CINEMA 70s — amplituner 7.2 / 8K / 50 W na kanał / HEOS
FOCAL SCALA UTOPIA EVO
(kliknij)
NAIM NSS 333 + reszta SERIES 300
(kliknij)
NAIM + FOCAL
NAIM pokazał całą nową SERIES 300 włącznie ze streamerem NSS 333, przedwzmacniaczem analogowym NAC 332 i monoblokami NAP 350 (następcy NAP 135). Nabywcy dużych kolumn często preferują monobloki z uwagi na ich większą wydajność i lepszy dźwięk.
Każde urządzenie NAIM posiada wbudowany zasilacz, ale (i tu się rodzi unikalność oferty NAIM'a), każdy z elementów toru można również zasilić dedykowanym zewnętrznym zasilaczem NPX 300, co literalnie poprawia już znakomite brzmienie w sposób znaczący (dlatego w szafce tyle tych klocków stoi) — to takie elektroniczne LEGO i dostępne tylko u NAIM'a.
Pokazany system jest niesamowicie wydajny — w porywach do 1.7 kW — oczywiście nikt normalny tak mocno systemu nie rozkręca (żeby mu niebo na głowę nie spadło), po co więc tyle mocy? Zapas mocy pozwala uzyskać niesamowitą lekkość / bezstresowego dźwięku ponieważ cały tor pracuje na ćwierć gwizdka (lub jeszcze mniej) swoich zasobów i o to chodzi w Hi-Endzie.
> NAIM: zaskoczył serią 300 New Classic + hi-endowym wzmacniaczem NAIT 50 rodem z 1983 roku
> FOCAL: czyżby najbardziej pracowity pośród producentów kolumn?
Od dawna fascynuje mnie podejście NAIM'a do kwestii zasilania i przesyłania sygnałów z wykorzystaniem autorskiego zestawu okablowania — tu człowiek nie musi się zastanawiać, czy kabelki innej firmy byłyby lepsze, bo w tym przypadku firmowe są najlepsze
(kliknij)
SONUS FABER STRADIVARI G2
(kliknij)
CLASSÉ + SONUS FABER
Classe osiągnęło chyba swój maksymalny poziom rozwojowy i nie ma co dalej poprawiać, więc brak tu nowości. Natomiast STRADIVARI G2 słuchałem w 10x większym pomieszczeniu, gdzie mogły rozwinąć swoje audiofilskie skrzydła.
W piątek DUETTO jak ten CEOL stały pod ścianą i mało kto zwracał na nie uwagę, natomiast gdy w sobotę trafiły na "główną scenę" i stanęły między STRADIVARI grając na zmianę z wielkimi braćmi, to śmiało można powiedzieć, że skradły show.
Gdy grały DUETTO, nowo przybyli słychacze dzielili się na dwa obozy 50/50 — według jednych grały duże, według drugich te małe, co świadczy w jakiś sposób o ich fenomenie :)
> SONUS FABER: STRADIVARI G2 — kolumny, z których duch mistrza może być dumny
> SONUS FABER: DUETTO — zachwyt, zachwyt i jeszcze raz zachwyt dla aktywnego all-in-one
> CLASSÉ: DELTA — gdy sam transformator waży 16.9 kg...
Aktywne kolumny SONUS FABER DUETTO
(kliknij)
OPERA GRAND CALLAS
UNISON RESEARCH + OPERA
Temat nowego wzmacniacza lampowego UNISON'a został wyczerpany w linku poniżej:
> UNISON RESEARCH: Simply 845 — nowy zintegrowany wzmacniacz lampowy
> UNISON RESEARCH i OPERA: przechodzą pod skrzydła Horn Distribution
UNISON RESEARCH SIMPLY 845
(kliknij)
Trudno było tu zrobić zdjęcie z powodu gęstego tłumu zasłaniającego wszystko, ale na koniec dnia się udało — iFi
iFi
W tygodniu wystawowym swoją premierę miał iFi HIP DAC3 — przenośny, zasilany akumulatorowo wzmacniacz słuchawkowy z DAC'kiem. W stosunku do poprzednika wprowadzono wejście USB-C, oraz opcję iEMatch jako dostosowanie do wyższej czułości wymagających słuchawek.
Trzy tygodnie wcześniej swoją premierę miał NEO iDSD 2 — przedwzmacniacz / wzmacniacz / DAC, który jako pierwszy oferuje bezstratny Bluetooth 5.4 Lossless. W stosunku do poprzednika ma 5x większą moc. Pracuje w pionie (w zestawie podstawa) lub w poziomie, poprawiony 2" wyświetlacz Retina, X-Bass i X-Space i to wszystko za ledwie 100 dolarów więcej.
Kolejna premiera roku — iCAN PHANTOM — rakieta wśród tego typu sprzętu. Jest tak rozbudowany, że od razu odsyłam do linka niżej :)
> iFi: NEO iDSD 2 — Ultra-Res DAC + wzmacniacz słuchawkowy + bezstratny Bluetooth
> iFi: iCAN PHANTOM — wzmacniacz wszystkich słuchawek (włącznie z elektrostatami)
iFi HIP DAC3 — w naturze wyglądają lepiej niż na zdjęciach
NEO iDSD 2 — antena jest schowana pod narożnikiem z tworzywa (ciekawy pomysł) / na drugim ujęciu genialne słuchawki DALI iO-12
(kliknij)
iCAN PHANTOM
(kliknij)